Všetko, čo by ste mali v júni urobiť vo vašej záhrade
Obklopte sa pestrými farbami kvetov a vychutnajte si malú exotiku na vlastnej terase. Poradíme vám, nielen ako sa s ľahkosťou postarať o kvety v nádobách, ale aj to, ktorú chutnú zeleninu si vysadiť na uvoľnené hriadky či ako sa dopracovať ku kvalitnejším plodom.
Galéria
Radí Jana Komadelová
„Ak chcete, aby sa rastlinám v nádobách toto leto darilo viac ako to minulé, prezradíme vám tie najlepšie triky.“
Okrasná záhrada v júni
Aby letničky kvitli čo najdlhšie
Počas sezóny letničky v nádobách potrebujú našu pozornosť. Aby ste sa mohli tešiť zo záplavy kvetov, okrem správnych svetelných podmienok treba myslieť aj na starostlivosť v podobe zálievky, hnojenia, ochrany pred škodcami či odstraňovania odkvitnutých kvetov. Tu sú štyri najdôležitejšie úkony.
Najčastejšie choroby letničiek v nádobách
Vznik chorôb ovplyvňuje priestor, v ktorom sa rastliny nachádzajú. Ak sú letničky v nádobách na terase či balkóne vystavené dažďu, podľa náchylnosti môžu trpieť rôznymi hubovými chorobami. Okrem toho, že rastú v obmedzenom priestore, pomerne často trpia aj fyziologickými poruchami.
Na čo ešte nezabudnúť
Hnojenie pre zábudlivých
Ak zabúdate na pravidelné hnojenie rastlín pomocou tekutých prípravkov, skúste to s dlhodobo pôsobiacimi hnojivami v podobe tyčiniek, tabliet, kužeľov alebo granúl. Tie rastlinám zabezpečia výživu postupným uvoľňovaním živín do pôdy v období 3 až 6 mesiacov.
Vždy len čerstvý substrát
Pri výsadbe kvetín do nádob v žiadnom prípade nepoužívajte substrát z minulej sezóny. Môže obsahovať zárodky chorôb a škodcov, je bez živín a už ani nemá správnu hodnotu pH.
Samozavlažovacie nádoby
Táto investícia sa vám určite oplatí, pretože nebudete musieť svoje rastliny tak často zalievať. Nádoby určite oceníte aj v prípade dlhšej neprítomnosti. Podľa typu sa do zásobníka zmestia až 4 l vody.
Nastieľajte
Častým kosením trávnika získavate vhodný materiál na nastielanie. Pokosenú trávu ale použite až po zvädnutí. Čerstvá tráva sa totiž môže zlepiť a vytvoriť mazľavú nepriepustnú vrstvu, v ktorej sa môže šíriť pleseň.
Úžitková záhrada v júni
Letný rez za zelena
Aby ste na kordónoch a ovocných stenách dosiahli intenzívnejšiu tvorbu kratšieho plodonosného dreva, je vhodné v tomto období robiť takzvaný letný rez za zelena. Keď výhonky obrastu dosiahnu 10 – 20 cm, tie kratšie zaštipnite za 4. – 5. listom, dlhšie za 6. listom. Asi o štyri týždne, keď z posledných dvoch očiek na skrátených letorastoch vyrastú nové, posledný úplne odstráňte a zostávajúci – teraz koncový letorast – zaštipnite za 3. listom. Týmto posilníte spiace očká pri základe letorastu a v budúcom predjarí pri reze ponecháte na letoraste už len tri dobre vyvinuté púčiky, ktoré už môžu zarodiť.
Hriadky po skorej jarnej zelenine obohaťte kompostom a vysaďte na ne priesady neskorej kapusty, kučeravého a neskorého kelu, póru, ale i skoré zemiaky.
Ako správne oberať čerešne a višne
Čerešne zásadne trhajte so stopkami, dlhšie vydržia. Višne na okamžitý konzum môžete trhať bez stopiek, aby ste neodtrhli aj prisadené púčky. Neskoršie odrody čerešní trpiace červivosťou zase nezabudnite ochrániť proti vrtivke čerešňovej rozvešaním žltých lepových pásov v období žltnutia plodov.
Čo s kúpenými bylinkami zo supermarketu?
Zväčša sú vysiate nahusto, aby rýchlo priniesli čo najbohatšiu úrodu a s ich ďalším pestovaním sa po ostrihaní v podstate nepočíta. Pestovať ďalej sa však dajú, stačí ich vysadiť von do voľnej pôdy. Koreňový bal, napríklad pri petržlene, pažítke aj majoráne, však treba pritom rozdeliť asi na štyri kusy, čo im zároveň iba prospeje.
Na čo ešte nezabudnúť
Chráňte stromy pred obaľovačmi
Začiatkom júna rozvešajte feromónové lapače na obaľovače jablčné. Ak sa na ne nalepí počas noci väčší počet samčekov, o 10 – 14 dní môžete proti nim použiť ochranný postrek. Jednoduché a účinné lapače na osy, muchy a motýle rôznych obaľovačov predstavujú aj fľaše s trochou piva alebo kvasiaceho sladkého roztoku rozvešané po stromoch.
Prebierkou k lepším plodom
Proti striedavej plodnosti, vysileniu stromov a tým zníženiu ich odolnosti proti mrazu sa bráňte pri jadrovinách a kôstkovinách júnovou prebierkou nadbytočných plodov, najmä na nízkych tvaroch a v ovocných stenách. Získate tým aj kvalitnejšiu úrodu.
Čo na uvoľnené hriadky
Hriadky po skorej jarnej zelenine obohaťte kompostom a vysaďte na ne priesady neskorej kapusty, kučeravého a neskorého kelu, póru, ale i skoré zemiaky. Od júna na ne môžete vysiať endíviu, šalátovú čakanku, štiav, zimný kaleráb, kvaku, čiernu reďkev, ružičkový kel, brokolicu, karfiol na neskorý zber, ale i uhorky.
Foto: isifa/shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám
Vždy len čerstvý substrát – no dobre, ale kam ten stary? Pred panelak? Do lesa? Do komunalu? Nejde o kopku z jedneho kvetinaca. Ale o stovky az tisice na sidliskach, ale aj v rodinnych domoch, rok co rok. Nemal by sa recyklovat? Nie je to plytvanie aj nasimi peniazmi, ale aj plytvanie prirodnymi zdrojmi? A to este nehovorim o kazdorocnom vlaceni tazkych spinavych vriec so substratom. Co nejaky clanok k tomuto?
Ten kto sa potrebuje zbaviť akože starého substrátu,tak ten si nájde vhodný spôsob , pre toho kto má záhradu to nie je problém jednoducho ho rozsype po záhrade a ten kto nemá nič tak ho môže rozsýpať niekde v prírode samozrejme nie na kopu, ale ho rozsýpať na na väčšiu plochu, určite sa tým nič špatné neurobí ani pre prírodu.