zelenina
Galéria (16) Zdroj: Shutterstock

Všetko, čo by ste mali v júni urobiť vo vašej záhrade

Obklopte sa pestrými farbami kvetov a vychutnajte si malú exotiku na vlastnej terase. Poradíme vám, nielen ako sa s ľahkosťou postarať o kvety v nádobách, ale aj to, ktorú chutnú zeleninu si vysadiť na uvoľnené hriadky či ako sa dopracovať ku kvalitnejším plodom.

Galéria

zelenina
Kontrola koreňov.
čerešne
zálievka kvetov
Príprava jamky. V záhone lopatkou vyhĺbte výsadbové jamy v dostatočných rozstupoch od seba.
Hnojenie. Rastliny vysádzajte vždy do čerstvého substrátu, ktorý je obohatený o živiny,
rozsadzame petrzlen
Odkvitnuté kvety.

Radí Jana Komadelová

„Ak chcete, aby sa rastlinám v nádobách toto leto darilo viac ako to minulé, prezradíme vám tie najlepšie triky.“

Okrasná záhrada v júni

Aby letničky kvitli čo najdlhšie

Počas sezóny letničky v nádobách potrebujú našu pozornosť. Aby ste sa mohli tešiť zo záplavy kvetov, okrem správnych svetelných podmienok treba myslieť aj na starostlivosť v podobe zálievky, hnojenia, ochrany pred škodcami či odstraňovania odkvitnutých kvetov. Tu sú štyri najdôležitejšie úkony.

Kontrola koreňov letničiek
Kontrola koreňov. Pred výsadbou dôkladne prezrite korene, či nie sú poškodené alebo nahnité. Postihnuté časti odstráňte.| Zdroj: Shutterstock
zálievka kvetov
Primeraná zálievka. Nádoby na slnečnejších miestach treba zalievať častejšie ako tie v polotieni a tieni. Kvety na plnom slnku zalievajte každý deň ráno alebo večer. | Zdroj: Shutterstock
Hnojenie letničiek
Hnojenie. Rastliny vysádzajte vždy do čerstvého substrátu, ktorý je obohatený o živiny, postačia kvetom tri až štyri týždne. Až potom ich začnite pravidelne prihnojovať. | Zdroj: Shutterstock
odstraňovanie odkvitnutých kvetov
Odkvitnuté kvety. Keď ich budete pravidelne odstraňovať, podporíte tak ďalšie bohatšie kvitnutie a predídete vzniku chorôb. Niektoré druhy sú dokonca samočistiace. | Zdroj: Shutterstock

 

Najčastejšie choroby letničiek v nádobách

Vznik chorôb ovplyvňuje priestor, v ktorom sa rastliny nachádzajú. Ak sú letničky v nádobách na terase či balkóne vystavené dažďu, podľa náchylnosti môžu trpieť rôznymi hubovými chorobami. Okrem toho, že rastú v obmedzenom priestore, pomerne často trpia aj fyziologickými poruchami.

múčnatka kvetov
Múčnatka je hubová choroba, na ktorú sú náchylné najmä ruže, begónie, petúnky. Vyhovujú jej suchšie podmienky chránených terás v kombinácii s vyššou vzdušnou vlhkosťou, ktorá sa vyskytuje v podobe výdatnej rosy. Účinné prípravky sú fungicídy. | Zdroj: Shutterstock
Korkovitosť na spodnej strane listov
Korkovitosť na spodnej strane listov vzniká často pri nadmernej závlahe a zlej drenáži alebo po výdatných dažďoch. Ide o výrastky hnedastej farby. Trpia ňou najmä muškáty. | Zdroj: Shutterstock
Žltnutie a opadávanie starších listov
Žltnutie a opadávanie starších listov je reakcia rastliny na náhlu zmenu pestovateľských podmienok, napríklad zmeny teploty, vlhkosti vzduchu či intenzity slnka.| Zdroj: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

Hnojenie pre zábudlivých

Ak zabúdate na pravidelné hnojenie rastlín pomocou tekutých prípravkov, skúste to s dlhodobo pôsobiacimi hnojivami v podobe tyčiniek, tabliet, kužeľov alebo granúl. Tie rastlinám zabezpečia výživu postupným uvoľňovaním živín do pôdy v období 3 až 6 mesiacov.

Vždy len čerstvý substrát

Pri výsadbe kvetín do nádob v žiadnom prípade nepoužívajte substrát z minulej sezóny. Môže obsahovať zárodky chorôb a škodcov, je bez živín a už ani nemá správnu hodnotu pH.

Samozavlažovacie nádoby

Táto investícia sa vám určite oplatí, pretože nebudete musieť svoje rastliny tak často zalievať. Nádoby určite oceníte aj v prípade dlhšej neprítomnosti. Podľa typu sa do zásobníka zmestia až 4 l vody.

Nastieľajte

Častým kosením trávnika získavate vhodný materiál na nastielanie. Pokosenú trávu ale použite až po zvädnutí. Čerstvá tráva sa totiž môže zlepiť a vytvoriť mazľavú nepriepustnú vrstvu, v ktorej sa môže šíriť pleseň.

Úžitková záhrada v júni

Letný rez za zelena

Aby ste na kordónoch a ovocných stenách dosiahli intenzívnejšiu tvorbu kratšieho plodonosného dreva, je vhodné v tomto období robiť takzvaný letný rez za zelena. Keď výhonky obrastu dosiahnu 10 – 20 cm, tie kratšie zaštipnite za 4. – 5. listom, dlhšie za 6. listom. Asi o štyri týždne, keď z posledných dvoch očiek na skrátených letorastoch vyrastú nové, posledný úplne odstráňte a zostávajúci – teraz koncový letorast – zaštipnite za 3. listom. Týmto posilníte spiace očká pri základe letorastu a v budúcom predjarí pri reze ponecháte na letoraste už len tri dobre vyvinuté púčiky, ktoré už môžu zarodiť.

sadenie rastlín
Zdroj: Shutterstock

Hriadky po skorej jarnej zelenine obohaťte kompostom a vysaďte na ne priesady neskorej kapusty, kučeravého a neskorého kelu, póru, ale i skoré zemiaky.

Ako správne oberať čerešne a višne

Čerešne zásadne trhajte so stopkami, dlhšie vydržia. Višne na okamžitý konzum môžete trhať bez stopiek, aby ste neodtrhli aj prisadené púčky. Neskoršie odrody čerešní trpiace červivosťou zase nezabudnite ochrániť proti vrtivke čerešňovej rozvešaním žltých lepových pásov v období žltnutia plodov.

čerešne
Zdroj: Shutterstock

Čo s kúpenými bylinkami zo supermarketu?

Zväčša sú vysiate nahusto, aby rýchlo priniesli čo najbohatšiu úrodu a s ich ďalším pestovaním sa po ostrihaní v podstate nepočíta. Pestovať ďalej sa však dajú, stačí ich vysadiť von do voľnej pôdy. Koreňový bal, napríklad pri petržlene, pažítke aj majoráne, však treba pritom rozdeliť asi na štyri kusy, čo im zároveň iba prospeje.

Príprava výsadbovej jamky
Príprava jamky. V záhone lopatkou vyhĺbte výsadbové jamy v dostatočných rozstupoch od seba. Vlejte do nich vodu. | Zdroj: Miro Pochyba
výsadba petržlenu
Výsadba. Rozdelené bylinky vysaďte tak hlboko, ako rástli v pôvodnom črepníku. Prihrňte ich zeminou a dobre ju utlačte. Po výsadbe petržlen dôkladne zalejte. | Zdroj: Miro Pochyba
ochrana rastlín pre suchom a slnkom
Ochrana. Počas slnečných a horúcich dní výsadbu, kým sa neujme, zakrývajte prevráteným hlineným črepníkom. Je to ochrana pred slnkom a suchom. | Zdroj: Miro Pochyba

Na čo ešte nezabudnúť

Chráňte stromy pred obaľovačmi

Začiatkom júna rozvešajte feromónové lapače na obaľovače jablčné. Ak sa na ne nalepí počas noci väčší počet samčekov, o 10 – 14 dní môžete proti nim použiť ochranný postrek. Jednoduché a účinné lapače na osy, muchy a motýle rôznych obaľovačov predstavujú aj fľaše s trochou piva alebo kvasiaceho sladkého roztoku rozvešané po stromoch.

Prebierkou k lepším plodom

Proti striedavej plodnosti, vysileniu stromov a tým zníženiu ich odolnosti proti mrazu sa bráňte pri jadrovinách a kôstkovinách júnovou prebierkou nadbytočných plodov, najmä na nízkych tvaroch a v ovocných stenách. Získate tým aj kvalitnejšiu úrodu.

Čo na uvoľnené hriadky

Hriadky po skorej jarnej zelenine obohaťte kompostom a vysaďte na ne priesady neskorej kapusty, kučeravého a neskorého kelu, póru, ale i skoré zemiaky. Od júna na ne môžete vysiať endíviu, šalátovú čakanku, štiav, zimný kaleráb, kvaku, čiernu reďkev, ružičkový kel, brokolicu, karfiol na neskorý zber, ale i uhorky.

Foto: isifa/shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Andrea says:

    Vždy len čerstvý substrát – no dobre, ale kam ten stary? Pred panelak? Do lesa? Do komunalu? Nejde o kopku z jedneho kvetinaca. Ale o stovky az tisice na sidliskach, ale aj v rodinnych domoch, rok co rok. Nemal by sa recyklovat? Nie je to plytvanie aj nasimi peniazmi, ale aj plytvanie prirodnymi zdrojmi? A to este nehovorim o kazdorocnom vlaceni tazkych spinavych vriec so substratom. Co nejaky clanok k tomuto?

  2. Pietro says:

    Ten kto sa potrebuje zbaviť akože starého substrátu,tak ten si nájde vhodný spôsob , pre toho kto má záhradu to nie je problém jednoducho ho rozsype po záhrade a ten kto nemá nič tak ho môže rozsýpať niekde v prírode samozrejme nie na kopu, ale ho rozsýpať na na väčšiu plochu, určite sa tým nič špatné neurobí ani pre prírodu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje