Rez dulovca
Zdroj: Gardener´s World

V júni je ideálny čas na rez dulovca. Dodržte správny postup a odvďačí sa vám kvitnutím a pekným tvarom

V júni je ideálny čas na rez krov kvitnúcich na jar, čím zabezpečíte bohaté budúcoročné kvitnutie na výhonoch, ktoré dorastú do konca sezóny. Zároveň kry aj tvarujete.

Dulovec japonský (Chaenomeles japonica), ktorý kvitne na jar, nie je žiadnou výnimkou. Môžete ho pestovať na vedení alebo ho tvarujete ako nižší kompaktný ker. Má tendenciu rásť „neforemne“, a keď starostlivosť zanedbáte, môže byť po rokoch náročnejšie ho opäť pekne vytvarovať.

Keď dulovec začne odkvitať, môžete siahnuť po nožniciach a tvarovať ho. Okrem guľovitého či klasicky krovitého tvaru ho viete použiť na zakrytie nižšieho múrika. Mladé mäkké a tvarovateľné výhonky priväzujte o drôtené vedenie a neželané výhony odstráňte.

Rez dulovca
Zdroj: Gardener´s World

KROK ZA KROKOM: Ako správne rezať dulovec

Na začiatok zhodnoťte stav kríka. Všímajte si silné výhony (tie ponechajte), ale aj tie poškodené, príliš neforemné, odumreté alebo choré vetvičky.

Rez dulovca
Zdroj: Gardener´s World

Okrem natiahnutého drôteného vedenia zapichnite do pôdy silné paličky tak, aby vytvorili vejár, a pripevnite ich o drôty. Najsilnejšie a zdravé výhony priviažte buď k paličke, alebo k drôtu. Snažte sa, aby múr či plot boli zakryté.

Rez dulovca
Zdroj: Gardener´s World

Odstráňte poškodené, prislabé či príliš odstávajúce konáriky, ktoré rastú iným smerom. Z bázy rastliny vystrihajte väčšinu drobných výhonkov, ktoré preťažujú rastlinu.

Rez dulovca
Zdroj: Gardener´s World

Kvitnutie podporíte, keď príliš dlhé výhony zrežete nad kvetovými „zhlukmi“ – krátkymi vetvičkami, na ktorých rastlina kvitne.

Rez dulovca
Zdroj: Gardener´s World

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Daniel Košťál
Foto: Gardener´s World
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje