Ako na riešenie záhradného jazierka v malej záhrade

image 34855 25 v1

Ak túžite svoju záhradu doplniť o pokojnú či rozčerenú hladinu a vodné rastliny, prinášame vám niekoľko tipov na správne riešenie. Ako bude vyzerať? Aké sú nároky na priestor, umiestnenie či technológiu vášho budúceho jazierka?

TVAR A OBJEM

Jazierko môže mať akýkoľvek tvar. Ten závisí hlavne od objemu a funkcie jazierka. Určite sa nebráňte dynamickým krivkám či oblým tvarom, ktoré prinesú do záhrady oživenie.

Samotné teleso jazierka nemá až také veľké priestorové nároky. Na skutočne malé záhradné jazierko vám postačí aj objem 5 m3. Ak však uvažujete aj nad rybami, potrebujete väčšie množstvo vody, minimálne 9 m3.

Prierez záhradným jazierkom
1 – pieskovaním dna a svahov jazierka bezpečne upravíme terén pre jazierkovú fóliu, 2 – geotextília ako ďalšia istiaca zložka spolu s jazierkovou fóliou kopírujú tvar jazierka, 3 – pre nútenú cirkuláciu vody je nevyhnutnosťou jazierkové ponorné čerpadlo, 4 – na dokonalú filtráciu vody potrebujeme hladinový zberač nečistôt – skimmer.

HĹBKA

Hĺbka jazierka nesmie byť rovnaká v celom jeho priereze. Rôzne druhy rýb a rastlín vyžadujú rôzne hĺbkové zóny. Preto je veľmi dôležitou súčasťou tzv. plytká zóna. Nachádza sa na okraji vodnej plochy pri brehu a jej hĺbka by nemala byť väčšia ako 40 cm. Do takejto zóny môžete vysádzať menšie druhy vodných rastlín. Samotné dno by malo byť v nezámrznej hĺbke zeme, teda v hĺbke najmenej jeden meter. Radšej však navrhnite väčšiu hĺbku (stačí do 2 m), nič tým nepokazíte. Väčšia hĺbka totiž neslúži len na prežitie rýb počas tuhej zimy, má zmysel aj v lete. Vtedy totiž naopak hrozí prehrievanie vody, a tým sa zvyšuje intenzita množenia baktérií či rias, ktoré zakaľujú vodnú hladinu. V hlbšej zóne sa lepšie udržuje aj konštantná teplota a darí sa v nej rastlinám, ktoré majú filtračnú funkciu, najmä leknám, ktoré sú známymi požieračmi živín.

VODA V POHYBE

Správne určenie hĺbkových zón, vysadenie vodných rastlín, vpustenie rýb a úprava okolia je však len polovicou úspechu. Z dôvodu minimálnej údržby a čo najväčšieho pohodlia pri užívaní si vodného prvku je nevyhnutné investovať do technológie. Predídete tak náročnému a neustálemu boju o čistú vodu, navyše s neistým výsledkom. Podmienkou priezračnej hladiny je najmä cirkulácia vody, ktorú zabezpečíte jazierkovým čerpadlom. Hlavným cieľom je neustály pohyb vody, ktorý výrazne sťažuje podmienky riasam na množenie. Vo filtri sa zachytia niektoré nečistoty. Okrem toho sa voda okysličuje a prechádza cez UV lampu, ktorá riasy priamo zabíja. Aby bola filtrácia vody dokonalá, na hladine by mal plávať výkonný skimmer. Tento hladinový zberač nečistôt sa postará o tie najväčšie a plávajúce nečistoty, ktoré by pieskový filter inak rýchlo zahltili. Bez cirkulácie vody nebude záhradné jazierko alebo iný vodný prvok správne fungovať.

Jazierko v záhrade
Jazierko v tomto návrhu slúži ako výrazný dominantný prvok s vodnou hladinou a vodopádom. Síce je bez vodných rastlín a rýb, zato však s povinným technologickým vybavením.

KÚPACIE JAZIERKO

Zaujímavou alternatívou je vybudovanie kúpacieho záhradného jazierka. Kladie ale oveľa väčšie priestorové nároky, predsa len je minimálna plocha 70 m2 už poriadne veľká do malej záhrady, a tým výrazne zasahuje do prostredia. Veľkou výhodou je spájanie dvoch rôznych funkcií – získate bazén a prírodné jazierko v jednom.

PRE FANÚŠIKOV RECYKLÁCIE

Výbornou alternatívou a zároveň skvelým ekologickým aj ekonomickým spôsobom, ako vybudovať vodný prvok, je použitie starej traktorovej pneumatiky. Tú len zahĺbite do zeme dostatočne hlboko a máte základný skelet na telo jazierka. Stačí už len natiahnuť jazierkovú fóliu a originálne minijazierko je na svete. Pomerné jednoduché a rýchle riešenie je obmedzené jediným výsledným okrúhlym tvarom.

UMIESTNENIE JAZIERKA VOĽNE V ZÁHRADE

Umiestnenie jazierka v rámci záhrady nestráca na čare. Prvým dôležitým krokom je správne zhodnotiť priestorové možnosti na vybudovanie jazierka. Vodná plocha by nemala byť celý deň v tieni, ale ani na plnom slnku. Ideálnym miestom je polotieň a ochrana pred vetrom, v dostatočnej vzdialenosti od veľkých opadavých stromov. Opadávanie listov zbytočne znečisťuje vodnú hladinu a zvyšuje náročnosť údržby.

PREČO KOPAŤ JAZIERKO?

VÝHODY
• prirodzene vlhkejší vzduch vďaka odparovaniu z vodnej hladiny počas horúcich letných dní
• možnosť pestovania močiarnych či vlhkomilných alebo hydroponických rastlín
• možnosť chovu okrasných aj úžitkových rýb
• zvýši sa atraktivita záhradného prostredia, najmä pri rovinatých pozemkoch
• relaxačné zvuky pri použití vodotrysku či vodopádu
• pri kúpacích jazierkach aj možnosť osvieženia v lete

NEVÝHODY
• investičné náklady, treba zaň zaplatiť
• nutnosť pravidelnej údržby vody aj rastlín, zazimovanie
• ak chcete mať aj ryby, treba ich kŕmiť, ošetrovať…
• v záhrade pribudnú vodné živočíchy vrátane komárov
• zvuk vodopádu či vodotrysku môže rušiť susedov

Recyklované jazierko
Traktorová pneumatika ako vodný prvok je ekonomické, ekologické a pritom jednoduché riešenie.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZ ČOHO VYBUDOVAŤ JAZIERKO

BETÓN
Jednou z možností je betónový skelet. Vybetónovaný povrch však podlieha skôr technologickým poruchám – v zime sa v betóne objavia trhliny a počas sezóny môže dôjsť k unikaniu vody. Oprava takejto poruchy je nákladná a neefektívna. Nehovoriac o tom, že pri takomto riešení ťažko hovoriť o existencii fauny alebo flóry. Takéto riešenie je vhodné maximálne ako samostatný vodný prvok s cirkuláciou vody napríklad v ultramoderných urbanistických kreáciách.

STAVEBNICA
Inou voľbou je použitie prefabrikovaných dielcov – plastových či iných výliskov. Stavia sa tak ako bazén. Pri takomto riešení však strácate možnosť určiť si ľubovoľný tvar. Záhradné jazierko tak nemusí byť presne podľa vašich predstáv.

PLASTOVÁ NÁDOBA
Po vykopaní jazierka nádobu z tvrdého polyetylénu položte na pieskové dno a zboku ho tiež obsypte pieskom. Výhodou je jednoduchá montáž, tvar je však daný. V bežnej ponuke sú len malé jazierka s plochou do 4 m2.

FÓLIA
Najvhodnejšie je vybudovať jazierko pomocou jazierkovej fólie. Jediným obmedzením v tomto prípade môže byť nedostatok financií a fantázie. Samotné zakladanie pozostáva z vyhĺbenia dostatočne veľkej a hlbokej jamy, vymodelovania požadovaného tvaru a odstránenia ostrých skál na upravenom teréne. Bezpečnosť proti prepichnutiu fólie zvýšite dodatočným pieskovaním brehov a dna budúceho jazierka. Nasleduje uloženie geotextílie proti prerastaniu korienkov a samotnej jazierkovej fólie. Po čiastočnom napustení vodou môžete začať fixovať brehy prírodným kameňom. Dno a steny môžete vystlať kamenivom, ale, samozrejme, vyvarujte sa kamenivu s ostrými hranami.

POZOR NA DETI!
Ak máte malé deti, musíte zvážiť obmedzenia a riziká, ktoré vyplývajú z existencie vodnej plochy v záhrade. Je viac ako vhodné na to myslieť pri zakladaní záhradného jazierka a umiestňovať vodnú plochu tak, aby bol na ňu dobrý výhľad z akéhokoľvek miesta v záhrade.

dobré rady

VODNÉ RASTLINY
Z praktického hľadiska ich môžeme veľmi jednoducho rozdeliť na mäkké plávajúce druhy či druhy rastúce vo vode a na tvrdé, vyrastajúce nad vodu či rastúce pri vode. V jazierku by ste mali mať aspoň tri rastlinné zóny líšiace sa zastúpením vody: pobrežné pásmo, močiarne pásmo, pásmo plytkej vody a ideálne aj hlbokovodné.

POBREŽNÉ PÁSMO
Môžu tu rásť všetky druhy nízkych krov a trvaliek, ktoré obľubujú blízkosť vody, ale nerastú v nej. Zväčša im vyhovuje len vyššia vzdušná vlhkosť. Typickým predstaviteľom je vlhkomilná prvosienka.

MOČIARNA ZÓNA
Rastliny rastú vo vode, no sú vzpriamené a väčšia časť ich tela sa týči nad hladinou – na suchu. Veľmi pekným a azda najrozšírenejším predstaviteľom tejto zóny sú močiarne kosatce.

PLYTKÁ ZÓNA
Osídľujú ju rôzne druhy vodných tráv či z voľnej prírody dobre známe pálky.

Ing. arch. Miroslav Šteiner
Absolvoval FA STU v Bratislave. Projektuje verejné budovy aj rodinné domy, ktoré dopĺňa príjemne upraveným vonkajším obytným prostredím. Venuje sa aj nábytkárskej tvorbe.

Text, foto, vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Úvodná foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Pingback: VODA NAD ZLATO - 13 PODANÝCH PROJEKTOV - Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o %

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.