vyroba laserovej vodovahy
Galéria (8)

Výroba laserovej vodováhy

Laserová vodováha je výborným pomocníkom na prenášanie horizontálnej úrovne na miestach, kde hadicová vodováha už nedosiahne. Jej cena je však pre amatéra privysoká a pri občasnom použití nerentabilná. Ak do bežnej vodováhy dodatočne vložíme laserové teleso, získame laserovú vodováhu. K jej výrobe použijeme bežnú duralovú, resp. inú dutú vodováhu a laserové ukazovadlo.

Galéria

Výroba držiaka laseru
Držiak lasera, resp. laserového ukazovadla (1), urobíme z oceľového alebo duralového plechu tak, aby sa doňho dal vsunúť s neveľkou vôľou tubus (2) zhotovený z mosadznej rúrky. Pri výrobe tubusu je dôležité, aby jeho vnútorný priemer bol o 0,1 až 0,2 mm väčší, ako je priemer ukazovadla (4). Ukazovadlo sa musí zasúvať do tubusu natesno, nie však ťažko. Tubus s držiakom skompletizujeme tak, že voľné priestory v rohoch držiaka (3) vyplníme moduritom, ktorý sa vytvrdzuje teplom.

Najprv nastavíme laserový lúč so stenami držiaka. Do výrezu ukazovadla namontujeme šošovku  s vyznačeným krížom a zasunieme ukazovadlo do tubusu. Na rovnú plochu – napr. stôl s 1,5 až 2 m dlhou pracovnou doskou – kladieme striedavo jednotlivé steny (a) a (b) a meníme polohu tubusu tak, aby na konci stola bol lúč na terči rovnako vysoko ako pri výstupe z ukazovadla. V praxi sa ako dostatočná osvedčila tolerancia 0,5 mm.

Po úspešnom nastavení lúča varíme držiak s tubusom (samozrejme, bez ukazovadla) 15 minút vo vode, aby modurit vytvrdol. Nasadíme ukazovadlo a nastavenie opäť skontrolujeme.

Do telesa vodováhy (6) vyvŕtame 8-milimetrový otvor na ovládanie tlačidla laserového ukazovadla. Do čela vodováhy vyvŕtame 4-milimetrový otvor na výstup lúča z vodováhy.

Montáž lasera do vodováhy
Libelu nastavíme do horizontálnej polohy. Skompletizovaný laser zasunieme do vodováhy. Fixujeme ho kockou z tvrdej gumy (5) s rozmermi prispôsobenými veľkosti vodováhy. Skontrolujeme presnosť laserového lúča rovnakým postupom ako pri kompletizovaní držiaka. Menšie korekcie môžeme urobiť vložením tenkej podložky medzi steny držiaka a vodováhy. Po nastavení lúča zatlačíme do vodováhy čelo (7). Výstupný otvor prekryjeme priezračnou fóliou alebo skielkom (8), ktoré prilepíme sekundovým lepidlom. Otvor tlačidla spínača prelepíme priehľadnou páskou, aby dovnútra neprenikal prach. Tlačidlo je pod úrovňou steny vodováhy, čo bráni samovoľnému spusteniu lasera a vybitiu batérií. Batérie vymieňame po vyňatí tubusu z vodováhy bez rizika nežiaducej zmeny presnosti nastavenia lúča. Rovnako ako pri komerčných vodováhach musíme pri zameriavaní pamätať na odchýlku (c) a (d) (t.j. vzdialenosť osi lúča od vodorovnej, resp. bočnej roviny vodováhy, ktorú musíme prirátať.)



Ing. Miroslav Drnec, Žilina
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.