Čo by ste mali vedieť o starostlivosti o záhradné jazierko
Galéria (11)

Čo by ste mali vedieť o starostlivosti o záhradné jazierko

Založením a výsadbou jazierka sa všetko len začína. Od toho, ako sa o jazierko postaráte, bude závisieť to, ako bude v ďalších obdobiach vyzerať a či sa ním budete môcť aj popýšiť. 

Galéria

Osviežte sa prácou pri jazierku
Osviežte sa prácou pri jazierku
Osviežte sa prácou pri jazierku
Osviežte sa prácou pri jazierku
Osviežte sa prácou pri jazierku
Osviežte sa prácou pri jazierku
Osviežte sa prácou pri jazierku
Osviežte sa prácou pri jazierku

Ktoré sú problémové?

• Najproblematickejšie sú vodné plochy so stojacou vodou, najmä tie, ktoré sú situované na slnečných miestach a nie sú príliš obkľúčené zeleňou.

• Viac starostlivosti vyžadujú menšie jazierka a tiež tie, ktoré sú plytké – rýchlejšie sa v nich prehrieva voda a klesá obsah kyslíka. V takomto jazierku nie je dobré dokonca ani chovať ryby – prehrievanie vody im ubližuje.

• Ak sa teda rozhodujete pre jazierko, vhodnejšou voľbou je to hlbšie.

Kedy treba doplniť vodu?

V lete je okolo záhradných jazierok najviac práce, ale prináša aj zaslúžené ovocie. Treba sa postarať o viaceré dôležité činnosti. Nevyhnutné je hlavne dopĺňať čerstvú vodu. Tá sa rýchlejšie odparuje počas horúcich slnečných dní, ale jej úbytok môže spôsobiť aj prederavenie fólie jazierka. Aj toto treba kontrolovať a čo najskôr problém odstrániť.

Najlepšie je vodu dopĺňať vo večerných hodinách a záhradnou hadicou. Dôležité je to hlavne vtedy, ak v jazierku chováme ryby. Ideálne je sa v tomto prípade postarať aj o prevzdušňovanie vody, okrem iného to zabraňuje tvorbe rias. Zaujímavým trendom je v tejto súvislosti solárny prevzdušňovač, čo oceníte vtedy, ak sa v blízkosti jazierka nenachádza elektrická zásuvka. Nutné je tiež kontrolovať kvalitu vody, jej pH, prípadne tvrdosť a obsah toxických látok – opäť je to dôležité, ak sú v jazierku ryby. Súpravy na testovanie kvality vody v záhradných jazierkach sa dajú bežne zohnať.

Ako na riasy?

Veľkým letným problémom v záhradnom jazierku sú riasy. Rýchlo sa rozmnožujú. Hladina nimi pokrytá nepôsobí ani trochu vábne. Dôvodom ich tvorby je nadbytok živín v jazierkach, čo spôsobujú jednak hnojivá, ktoré sa používajú na prihnojovanie okolitých rastlín, prípadne trávnika, a jednak málo kvalitné krmivá pre ryby. Príčinou môže byť aj hromadenie jazierkového kalu, ktorý treba pravidelne odsávať. Vzniká väčšinou pri hromadení organického odpadu v neudržiavaných jazierkach. Tvorba rias sa zintenzívňuje vo vode aj pri vysokej hodnote pH.

Riasy odstraňujte špeciálnym teleskopickým podberákom. Výbornou pomôckou s účinkom proti riasam a ďalším choroboplodným zárodkom sú UV lampy.

Tip autora

Ak máte v jazierku ryby a zároveň v záhrade mačku, ochranou bude natiahnutá sieť nad vodnou hladinou.

Prečo treba kontrolovať vodné rastliny?

Nevyhnutnou (nielen letnou) činnosťou je pravidelné kontrolovanie vodného porastu. Nenechajte jazierko zarásť a s istou pravidelnosťou odstraňujte suché a zožltnuté listy, ako aj poškodené časti rastlín či odkvitnuté kvety. Podľa potreby redukujte príliš rozrastené rastliny – aj tie sa totiž môžu postarať o to, že voda bude z jazierka ubúdať rýchlejšie.

Ktoré rastliny sú vhodné do jazierka?

Prevenciou tvorby rias je aj správne vysadenie jazierka. Rastliny totiž odoberajú živiny a tie potom nezostávajú riasam.

• Ideálne sú hlavne plávajúce druhy, tých je niekoľko, napríklad vodomor či stolístok.

• O odber živín sa nemalou mierou starajú aj rastliny plytkej zóny, ale vo väčšine jazierok práve tieto chýbajú. Sem patria záružlie, mäta vodná, kosatce, pálky, žabník, puškvorec a iné.

• Na výsadbu vodných (najmä lekien) a pobrežných rastlín je vhodný čas ešte aj začiatkom leta. Ponuka v záhradníctvach je pomerne široká.

• Pri rozmiestňovaní rastlín myslite na to, že aspoň z jednej časti treba nechať k jazierku voľný prístup.

• Nechať jazierko a jeho okolie bez rastlín je chyba. Takéto jazierko nebude pôsobiť prirodzene.

Dobrá rada

V lete nepodceňte ani bezpečnosť pri jazierkach. Pobehujúce deti ľahko môžu utrpieť pri jazierku úraz. Ak máte hlbšie jazierko, nezabudnite ho dôkladne zabezpečiť!

Ako sa starať o lekná?

Ak ich v jazierku máte, je to nádhera, však? Aby to tak bolo aj naďalej, nezabudnite ich prihnojovať, to je najdôležitejšie. Väčšina majiteľov záhradných jazierok na to zabúda. Od toho totiž závisí, ako lekná zakvitnú. Na prihnojovanie lekien sú vhodné hnojivé tyčinky, napríklad na kvitnúce balkónové rastliny, ktoré sa zapichujú priamo do pestovateľského substrátu. Tým sa čiastočne zabráni tomu, aby sa živiny uvoľnili aj do vody a tak prispeli k tvorbe rias. Pravidelne odstraňujte aj odkvitnuté kvety lekien a žltnúce či poškodené listy. Podľa potreby možno v lete redukovať aj množstvo listov – tak sa zabráni tomu, aby listy zakryli celú vodnú plochu.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje