Ako využiť levanduľu v priestore vašej záhrady
Galéria (10)

Ako využiť levanduľu v priestore vašej záhrady

K začiatku leta bezpochyby patrí kvitnúca levanduľa. Vybrať si môžete z mnohých zaujímavých druhov aj kultivarov. 

Galéria

Pestovanie levadule
Pestovanie levadule
Pestovanie levadule
Pestovanie levadule
Pestovanie levadule
Pestovanie levadule
Pestovanie levadule
Pestovanie levadule

Nielen v druhoch je levanduľa rozmanitá. Rozmanité je aj jej využitie v záhradnom priestore. Nechajte sa inšpirovať!

Ako lem chodníka

Levanduľa je ideálnou rastlinou na olemovanie chodníkov v modernej mestskej či tradičnej vidieckej záhrade. V čase kvitnutia je prechádzanie okolo nej priam zážitkom a zároveň príjemnou, ale najmä prirodzenou formou aromaterapie. Ideálna je na to klasická levanduľa úzkolistá (Lavandula angustofolia). Okolo chodníka si ju môžete vysadiť už teraz. Malo by však ísť o teplejšie a slnečné miesto s priepustnou pôdou. Vysádzajte asi 50 cm od chodníka, vždy s kompaktným koreňovým balom.

Po výsadbe rastliny zalievajte, až kým sa nezakorenia. Dajte pozor na premokrenie, to levanduli ubližuje.

Spoločník ruží

Ak hľadáte rastliny, ktorými doplníte záhon s ružami, levanduľa by mala byť prvou voľbou. Spojenie ruží a levandule je mimoriadne prospešné a aj zaujímavé na pohľad. Predovšetkým v čase kvitnutia. Navyše, levanduľa chráni ruže pred niektorými škodcami. Levanduľovými kríkmi môžete podsadiť rôzne formy ruží, samozrejme, dbajte na to, aby sa k rastlinám potom nedostávalo príliš veľa vlahy. Ak chcete docieliť veľkolepejší efekt, vysaďte si takto viac kusov levandúľ.

Levanduľový potok

V slnečnej a suchšej záhrade si môžete z aromatickej levandule vytvoriť aj kvetinový „potôčik“. Kompozícia nadchne hlavne romantikov – v čase kvitnutia je takáto výsadba jednoducho nádherná. Skombinovať môžete pokojne aj viacero rôznych kultivarov, ale neprekombinujte to. Mimo kvitnutia sa potešíte pohľadom na striebristé lístky, ktoré sú takisto veľmi efektné. Nevýhodou je vyššia investícia, predsa len bude potrebné zakúpiť väčšie množstvo rastlín. Levanduľový pás v takejto podobe vytvorí výsadba v dvojrade.

Na kvetinovom múriku

Toto je ďalšia možnosť, ako využiť levanduľu v záhradnom priestore. Vysadiť si ju môžete do kvetinových múrikov a vyvýšených záhonov s ostatnými suchomilnými rastlinami. Rastline nezabudnite vyhradiť dostatok miesta, zvykne sa rozrásť do šírky. Podmienkou úspechu – nádherne zakvitnutých trsov – je, samozrejme, slnečné miesto, sucho a každoročný skorý jarný a neskorý letný rez. Ideálne riešenie do vidieckych a prírodne ladených záhrad.

DOBRÉ RADY

Levanduľa lekárska

(Lavandula angustifolia)

Ide o atraktívny aromatický poloker s nádhernými súkvetiami a striebristým olistením. Kvitne začiatkom leta, atraktívna je vďaka svojmu olisteniu aj v zime. Žiada si teplé a slnečné miesto, dostatok priestoru, minimum vlahy. Naopak neznáša ťažké a zamokrené pôdy, tieň a polotieň. Nie je to dlhoveká drevina, veľakrát jej poškodia silné zimné mrazy a zimné slnko (rastliny vysychá). Je to aj liečivá rastlina so zaujímavými možnosťami využitia v domácnostiach. V ponuke je množstvo krásnych druhov a kultivarov. Tie sa odlišujú vzhľadom, farbou kvetov, ale aj obsahom vonných silíc. Levanduľu je potrebné vysádzať vždy len s koreňovým balom. Nevyhnutným predpokladom dobrého zakorenenia je zásobovanie rastliny vlahou a to hlavne počas teplejších a suchších mesiacov leta.

Obdobie

Levanduľu si ľahko namnožíme polovyzretými odrezkami koncom augusta a začiatkom septembra; bylinnými odrezkami až začiatkom jari. Oveľa kvalitnejšie rastliny však získame z neskorého letného rozmnožovania.

Zakoreňovanie

Nádoby s odrezkami treba umiestniť na svetlé, nie však príliš horúce miesto, napríklad do skleníka či pareniska. Substrát musí byť stále mierne vlhký a bez burín. Rastliny neprihnojujeme ani inak neošetrujeme.

Prezimovanie

Odrezky sa zakorenia zhruba v priebehu mesiaca. V tomto čase ich nepremiestňujeme ani nepresádzame. Vhodné je, ak ich necháme prezimovať v chladnom skleníku. Odrezky vysádzame až na jar aj s koreňovým balom.

Zakladáme plôtik

Nové rastliny môžete použiť pri zakladaní nízkeho kvitnúceho plôtika. Medzi jednotlivými rastlinami by mali byť rozstupy aspoň 30 cm.

Netradičný živý plot

Máte trávnik a chcete ho rozdeliť? Môžete využiť levanduľu. Je to ideálna drevina na vytvorenie nízkych živých plôtikov. Tie bývajú vysoké asi 50 cm. Na 1 m vysaďte aspoň 5 ks rastlín, efekt tak bude dokonalý. Levanduľa rastie pomerne rýchlo a okrem súkvetí krášli aj olistením. Vytvorenie nízkeho živého plôtika z levandule je ideálne v teplejších a viac chránených polohách.

Kde je málo miesta

Možno máte v záhrade miesta, kde sa jednoducho nič nevojde, ide o úzky záhon. Lenže mať ho bez zelene sa vám nepozdáva. Ak je to slnečné miesto, rozhodne ho využite. Opäť bude výbornou voľbou levanduľa. Pôjde o dlhoročnú a v podstate nenáročnú ozdobu takéhoto priestoru. Navyše môžete využiť všetky prednosti tejto rastliny a v čase kvitnutia si kedykoľvek pozberať jej kvety. Bonusom takejto výsadby je aj skutočnosť, že láka pestrofarebné motýle.

V črepníku

V záhradníctvach nájdete v tomto období rôzne typy levandúľ. Nie všetky sú dostatočne odolné, a preto mnohé nie sú vhodné na trvalú výsadbu do záhradných záhonov. Aj levanduli s takýmito obrovskými súkvetiami bude lepšie v črepníku. Dokonale ozdobí balkóny a terasy. Na zimu ju len stačí preniesť na viac chránené miesto.

Na svahoch

Mať záhradu na svahu nemusí byť dôvod na smútok. Naopak, je to skvelá príležitosť pre stále obľúbenejšiu levanduľu. Vysaďte si teraz tento krík na slnečné a teplejšie svahy vo svojej záhrade a počas kvitnutia sa nechajte unášať do vzdialeného Provensalska. Nie je to vôbec nereálne. Aj na Slovensku by ste zopár takýchto riešení už našli.

Text Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 6/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.