Riešenia pre bahnistú pôdu v záhrade
Galéria (9)

Riešenia pre bahnistú pôdu v záhrade

Nie každá záhrada sa môže pochváliť ideálnymi svetelnými aj pôdnymi podmienkami. Problémom niektorých záhrad je bahnistá pôda a nerovný terén. Výberom správnych rastlín možno aj z takejto záhrady vytvoriť príjemné miesto.

Galéria

Drieň kanadský (Cornus canadensis)
Tuja západná (Thuja occidentalis)
Kosatec žltý (Iris pseudacorus)
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Mokraď
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Ako zazimovať palmy
Mokraď - Vŕba (Salix matsudana)

Nevľúdna pre…

Ak je v záhrade vysoká hladina spodnej vody, prípadne sa nachádza v blízkosti väčšej vodnej plochy, zvyčajne nie je ideálna na pestovanie niektorých kvitnúcich rastlín, ruží, letničiek či cibuľovín. Tie by tu totiž zakrátko po výsadbe uhynuli. Akékoľvek experimentovanie musíme zavrhnúť hneď na začiatku.

vŕba

Podstata problému

Príčinou väčšinou nie je ani tak to, že pôda je premáčaná alebo je na jej povrchu stojaca voda, ale skôr to, že sa z nej vytláča vzduch, ktorý je dôležitý na zdravý vývoj koreňového systému rastlín. Väčšina rastlín mimoriadne zle reaguje na nedostatok vzduchu v pôde a dôsledkom je odhnitie ich koreňov.

Dobrá rada
Záhradu si vyskladajte tak, aby v nej počas celej sezóny niečo kvitlo.

Kam z močariny?

Čo, ak záhrada aj napriek extrémnemu úsiliu pripomína nevzhľadnú močarinu? Možným riešením, i keď finančne náročným, je radikálna úprava pozemku – jeho odvodnenie, drenáž, modelácia a navezenie kvalitného substrátu, prípadne vytvorenie izolovaných vyvýšených záhonov. Ak nechceme priveľa investovať a dávame prednosť prirodzenosti, riešením je vysadiť do záhrady rastliny, ktorým sa v nej bude dariť. Dobrou správou je, že medzi druhmi, ktoré obľubujú viac vody v pôde, je mnoho krásne kvitnúcich a pestovateľsky nenáročných rastlín.

záhrada

Milujú mokro

Pri nákupe rastlín do záhrady na bahnistom pozemku by sme sa mali poobzerať najmä po močiarnych druhoch (v časti s rastlinami do jazierok). Ich výber je z roka na rok širší a obvykle nie sú ani drahé. Prednosťou týchto rastlín je bohaté kvitnutie a pomerne rýchlo sa rozrastajú, na výsledný efekt teda budeme čakať podstatne kratšie ako pri bežných záhradných rastlinách. Malou nevýhodou je, že tieto trvalky sa často rozrastajú na úkor druhých, preto ich treba častejšie redukovať a sadiť ich v dostatočných rozstupoch. Nádherné sú skupiny pozostávajúce z jedného a podľa možnosti dlhšie kvitnúceho druhu (mestská záhrada), prípadne vytvorenie zmiešanej výsadby (vidiecka záhrada). Močiarne trvalky sú efektné v kombinácii s vyššími a stredne vysokými trávami.

Odborník radí
Aby vlhkomilná vegetácia bola atraktívna, treba pravidelne redukovať trsy a odstraňovať odkvitnuté kvety.

papraďorasty

Dreviny

Z ihličnanov sa v zamokrenej pôde darí tsuge (Tsuga canadensis), tuji (Thuja occidentalis), smreku (Picea abies) či tisovcu (Taxodium distichum). Z listnáčov je voľbou číslo jeden vŕba (Salix, prípadne kultivar s bielo-ružovými lístkami S. integra ’Hakuro Nishiki‘). Použiť môžeme aj drieň (Cornus), kalinu (Viburnum opulus) a vybrané druhy briez (Betula pubescens).

Pôdopokryvné

Z pôdopokryvných rastlín je výbornou voľbou drieň kanadský (Cornus canadensis) a gaultéria (Gaulteria procumbens).

drieň kanadský

Trvalky

Z trvaliek sú do bahnistej záhrady vhodné najmä kosatec sibírsky (Iris sibirica) a kosatec žltý (Iris pseudacorus). Vďačnou, ale krátkodobou trvalkou je záružlie (Caltha palustris). Na jar môžu zažiariť žltohlavy (Trollius europaeus), prvosienky (Primula japonica). Počas leta krásne kvitne vrbica (Lythrum salicaria), astilba (Astilbe chinensis), rodgerzia (Rodgersia podophylla), túžobník (Filipendula purpurea) aj konopáč (Eupatorium cannabinum). Trvale vlhká pôda neprekáža ani ľaliovke (Hemerocallis hybrid), alchemilke (Alchemilla mollis), pakostu (Geranium sylvaticum) či korunkovke (Fritillaria meleagris).

prvosienka

kosatec žltý

Trávy aj bambusy

Z tráv si môžeme vybrať ozdobnicu čínsku, bezkolenec či ostrice. Orientálny nádych vnesú do zamokrenej záhrady bambusy, ktorým sa v takýchto podmienkach bude dariť veľmi dobre.

Ako využiť zamokrený pozemok

 na vybudovanie vodného prvku, jazierka, potoka
tu budú pôsobiť oveľa prirodzenejšie
• na pestovanie niektorých kvitnúcich rastlín
veľmi vďačné sú najmä vybrané druhy trvaliek
• na vybudovanie rašeliniska
ide o zaujímavý biotop, v ktorom možno pestovať napríklad rôzne druhy mäsožravých rastlín
• na vytvorenie zbierky atraktívnych veľkolistých trvaliek
• na vytvorenie ilúzie tajomnej záhrady
tajomné zákutia možno vytvoriť napríklad pomocou papraďorastov či veľkolistých trvaliek v kombinácii s vhodnými drevinami a krami
 na vytvorenie altánku či drevného móla
odkiaľ možno nerušene sledovať celý záhradný biotop

Tuja západná
Text: Daniel Košťál

Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje