Okrasné rastliny, ktoré nezničí ani sucho
Máte záhradku či dom v suchej oblasti? Väčšine rastlín sa tam nedarí alebo ich musíte veľmi často zalievať, a jednoducho to nie je vždy možné?
Galéria
Vyberte si dekoračné rastliny, ktoré nepotrebujú veľa vody, a napriek tomu vyčarujú príjemnú atmosféru.
Päť nenáročných krások
Je obdivuhodné, že niektoré rastliny majú nádherné kvety či listy aj bez množstva vody a špeciálne pridávaných živín. Nie je ich na svete veľa, preto sa oplatí zapamätať si ich. Samozrejme, neznamená to, že vydržia bez akejkoľvek zálievky.
Bradavec – Caryopteris
Tento brilantný namodro kvitnúci krík priťahuje opeľujúci hmyz. Kvitne neskoro v lete, v čase, keď už väčšina kvitnúcich kríkov skončila svoju sezónu. Ma bohaté drobné kvietky a je mrazuvzdorný – vydrží až do -25 stupňov Celzia. Obľubuje slnečné miesta a rastie dosť rýchlo. Na jar je potrebné minuloročné letorasty skrátiť o dve tretiny. Fantasticky sa vyníma ako nízky živý plod alebo ako pozadie v záhonoch trvaliek.
Tavoľa kalinolistá
Tavoľa je opadavý krík, ktorý prekvapí krásnym lístím vo farbách od medovo-oranžovej po tmavú vínovú. Má malé biele kvety, ktoré tvoria na výrazných listoch veľmi zaujímavú dekoráciu. Môže vyrásť až dva-tri metre – podľa odrody. Najzaujímavejší však je fakt, že dokáže rásť a kvitnúť v pôde chudobnej na živiny. Obľubuje slnečno alebo polotieň a priepustnú pôdu. Na jar si vyžaduje strihanie.
Hortenzia metlinatá
Očarí veľkými súkvetiami v rôznych odtieňoch, pričom farba kvetov sa postupne mení, zvyčajne od krémovej po ružovú. Tieto kužele súkvetí môžu merať až 30 centimetrov. Obľubuje slnko alebo polotieň, vydrží mrazy až -34 stupňov, rastie rýchlo do výšky približne jedného metra. Nepotrebuje kyslú pôdu, odoláva vetru, dažďu i slnku. Ak ju vysadíte na veľmi slnečné miesto, oplatí sa korene prekryť mulčom, aby nevyschli korene.
Blue False Indigo – Baptisia
Pozoruhodná trvalka, ktorá vás na konci jari poteší neobvyklými klasovitými kvetmi v bohatých odtieňoch – od tmavoružovej, fialovej až po svetloružovú, dokonca i žltej. Pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie v prériách. Veľmi jej to svedčí v trvalkových záhonoch na vidiecky štýl, používa sa aj na predelenie dvoch zón v záhradke, či na skrášlenie terasy. Spočiatku pôsobí nenápadne a rastie pomalšie, ale to vám vráti o pár rokov, keď sa trs zväčší a i kvetov bude viac. Nie je náročná na pôdu, ani zálievku a je dlhoveká.
Echinacea
Túto rastlinu poznáme predovšetkým pre jej liečivé účinky, ale vie prekvapiť aj svojou krásou. Vysievať sa dá od apríla do septembra, potrebuje slnečné stanovisko. Je to trvalka s drsnou pevnou stonkou a veľkými pôsobivými kvetmi. Potrebuje len miernu zálievku, na vlhkých pôdach zahníva. Kvety sa používajú na dekoratívne účely aj vysušené. Uplatnenie pre túto rastlinu nájdete všade – bez ohľadu na typ záhrady, obľúbený štýl či veľkosť. Krásne vyzerá v zmiešaných trvalkových výsadbách, ale aj v kombinácii s okrasnými trávami.
Text: Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com
Preboha, tu zas je levandula namiesto bradavca, co za idiota vam vybera obrazky? Ja som priemerny zahradkar, a spoznam to…