Okrasné rastliny, ktoré nezničí ani sucho

Vyberte si dekoračné rastliny, ktoré nepotrebujú veľa vody, a napriek tomu vyčarujú príjemnú atmosféru.

Máte záhradku či dom v suchej oblasti? Väčšine rastlín sa tam nedarí alebo ich musíte veľmi často zalievať, a jednoducho to nie je vždy možné?

Vyberte si dekoračné rastliny, ktoré nepotrebujú veľa vody, a napriek tomu vyčarujú príjemnú atmosféru.

Päť nenáročných krások

Je obdivuhodné, že niektoré rastliny majú nádherné kvety či listy aj bez množstva vody a špeciálne pridávaných živín. Nie je ich na svete veľa, preto sa oplatí zapamätať si ich. Samozrejme, neznamená to, že vydržia bez akejkoľvek zálievky.

Bradavec – Caryopteris

Tento brilantný namodro kvitnúci krík priťahuje opeľujúci hmyz. Kvitne neskoro v lete, v čase, keď už väčšina kvitnúcich kríkov skončila svoju sezónu. Ma bohaté drobné kvietky a je mrazuvzdorný – vydrží až do -25 stupňov Celzia. Obľubuje slnečné miesta a rastie dosť rýchlo. Na jar je potrebné minuloročné letorasty skrátiť o dve tretiny. Fantasticky sa vyníma ako nízky živý plod alebo ako pozadie v záhonoch trvaliek.

Tento brilantný namodro kvitnúci krík priťahuje opeľujúci hmyz.
Bradavec – Caryopteris

Tavoľa kalinolistá

Tavoľa je opadavý krík, ktorý prekvapí krásnym lístím vo farbách od medovo-oranžovej po tmavú vínovú. Má malé biele kvety, ktoré tvoria na výrazných listoch veľmi zaujímavú dekoráciu. Môže vyrásť až dva-tri metre – podľa odrody. Najzaujímavejší však je fakt, že dokáže rásť a kvitnúť v pôde chudobnej na živiny. Obľubuje slnečno alebo polotieň a priepustnú pôdu. Na jar si vyžaduje strihanie.

Tavoľa je opadavý krík, ktorý prekvapí krásnym lístím vo farbách od medovo-oranžovej po tmavú vínovú. (alt)
Tavoľa kalinolistá (caption) | Zdroj: iStock

Hortenzia metlinatá

Očarí veľkými súkvetiami v rôznych odtieňoch, pričom farba kvetov sa postupne mení, zvyčajne od krémovej po ružovú. Tieto kužele súkvetí môžu merať až 30 centimetrov. Obľubuje slnko alebo polotieň, vydrží mrazy až -34 stupňov, rastie rýchlo do výšky približne jedného metra. Nepotrebuje kyslú pôdu, odoláva vetru, dažďu i slnku. Ak ju vysadíte na veľmi slnečné miesto, oplatí sa korene prekryť mulčom, aby nevyschli korene.


Očarí veľkými súkvetiami v rôznych odtieňoch, pričom farba kvetov sa postupne mení, zvyčajne od krémovej po ružovú.
Hortenzia metlinatá

Blue False Indigo – Baptisia

Pozoruhodná trvalka, ktorá vás na konci jari poteší neobvyklými klasovitými kvetmi v bohatých odtieňoch – od tmavoružovej, fialovej až po svetloružovú, dokonca i žltej. Pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie v prériách. Veľmi jej to svedčí v trvalkových záhonoch na vidiecky štýl, používa sa aj na predelenie dvoch zón v záhradke, či na skrášlenie terasy. Spočiatku pôsobí nenápadne a rastie pomalšie, ale to vám vráti o pár rokov, keď sa trs zväčší a i kvetov bude viac. Nie je náročná na pôdu, ani zálievku a je dlhoveká.

Pozoruhodná trvalka, ktorá vás na konci jari poteší neobvyklými klasovitými kvetmi v bohatých odtieňoch – od tmavoružovej, fialovej až po svetloružovú, dokonca i žltej.
Blue False Indigo – Baptisia

Echinacea

Túto rastlinu poznáme predovšetkým pre jej liečivé účinky, ale vie prekvapiť aj svojou krásou. Vysievať sa dá od apríla do septembra, potrebuje slnečné stanovisko. Je to trvalka s drsnou pevnou stonkou a veľkými pôsobivými kvetmi. Potrebuje len miernu zálievku, na vlhkých pôdach zahníva. Kvety sa používajú na dekoratívne účely aj vysušené. Uplatnenie pre túto rastlinu nájdete všade – bez ohľadu na typ záhrady, obľúbený štýl či veľkosť. Krásne vyzerá v zmiešaných trvalkových výsadbách, ale aj v kombinácii s okrasnými trávami.

Túto rastlinu poznáme predovšetkým pre jej liečivé účinky, ale vie prekvapiť aj svojou krásou.
Echinacea

Text: Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Komentáre

  1. Preboha, tu zas je levandula namiesto bradavca, co za idiota vam vybera obrazky? Ja som priemerny zahradkar, a spoznam to…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.