Arónia čiernoplodá – okrasná a zdraviu prospešná

image 10950 25 v1

Lesklé zelené lístie sa na jeseň zfarbí najprv do zlatožlta, neskôr do jasnočervena. Snehobiele kvety začínajú kvitnuť v máji. Uprednostňuje mierne kyslú až neutrálnu pôdu. Plody dozrievajú vo veľkom množstve v auguste. Arónia je samosprašná.

Ovocie má pri plnej zrelosti fialovočiernu farbu, tmavobordovú dužinu a v surovom stave trpkú chuť. Obsahuje vo veľkom množstve prírodné farbivo a antioxidanty, ďalej vitamíny C, P, A a B2, kyselinu listovú, užitočné minerálne látky, ako napríklad železo a jód. Plody arónie sú veľmi zdravé, môžu sa použiť na prípravu džúsu, ovocného čaju, lekváru a vína. Nenáročná rastlina odolná chorobám a mrazom.

Návod na opestovanie arónie

Hnojenie sa vykonáva na jar pred tvorbou nových výhonov a počas tvorby plodov špeciálnym hnojivom na čučoriedky alebo kyslo pôsobiacim hnojivom na rododendrony. Na jeseň už čučoriedky nehnojíme.

Vo veľmi suchom lete hojne zalievať!

V prvých rokoch sa odporúča previesť tzv. tvarujúci presvetľujúci rez, neskôr omladzovací rez. Platí, že čím viac sa bude rez vykonávať, tým viac bude rast podmienený.

Prezimovanie:

Zimovzdorná, priestor okolo koreňov chrániť mulčom.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.