Horčičník
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Ešte aj v júli môžete zasiať okrasné kvety. Viete, ktoré?

Keď hovoríme o výseve okrasných rastlín, zvyčajne máme na mysli prvé jarné mesiace, prípade pri niektorých druhoch jeseň. V júli je zvyčajne záhrada už plne „rozbehnutá“ a ukazuje prvé výsledky našej práce. Avšak, stále ešte máte možnosť zasiať niektoré kvety. Existujú totiž okrasné rastliny, ktoré sejeme v polovici leta.

Galéria

Horčičník
Horčičník
Strelícia kráľovská
Fialka záhradná
Nezábudka
Stračonôžka
Náprstník

Dlhé a teplé dni s vysokou úrovňou svetla urýchľujú proces klíčenia. Tak smelo do toho, rozšírte záhony trvaliek či dvojročných rastlín.

Ktoré semená kvetov môžeme zasiať v júli?

Stračonôžka (Delphiniums)

Júl je posledným mesiacom na zasiatie týchto krásnych trvaliek s veľkými klasovými kvetmi vhodnými aj na rez. Potešíte nimi tiež včely. Niektoré odrody dosahujú výšku až 1,5 metra, a tak budú nezanedbateľnou okrasou vašej záhrady – najkrajšie sú v zmiešaných trvalkových záhonoch, v zadných líniách. Najviac sa im darí v ľahkých, priepustných pôdach s dostatkom živín.

Pozor! Sú jedovaté a dráždia pokožku, preto s nimi manipulujte opatrne.
Stračonôžka
Stračonôžka | Zdroj: istock.com

Strelícia kráľovská (Strelitzia reginae)

Fascinujúca trvalka, ktorá tvarom pripomína páva alebo žeriava s korunkou na hlave, je obľúbenou okrasou skleníkov a interiérov – a môžete ju vysiať aj počas letných mesiacov. Tieto pozoruhodné kvety určite poznáte z kvetinárstiev, vhodné sú teda aj na rezanie. Pochádza z tropickej Južnej Afriky. Dekoratívne pôsobia tiež veľké listy, ktoré pripomínajú banánovník. Strelícia dorastá do výšky 150 centimetrov.

Strelícia kráľovská
Strelícia kráľovská | Zdroj: istock.com

Semená nechajte najskôr niekoľko hodín napučať vo vlažnej vode a potom ich zatlačte do vlhkého substrátu. Kvetináč umiestnite na svetlé a teplé stanovište a pravidelne zalievajte. Klíčenie trvá tri až šesť týždňov. Substrát by mal mať pH 6,5 a byť dobre priepustný.

Nezábudka (Myosotis)

Nezábudku vysievajte od mája do septembra, takto napodobníte jej prirodzený proces šírenia a klíčenia semien, ktorý nasleduje po jej jarnom kvitnutí. Je to nenáročná rastlina s drobnými belasými kvetmi, ale môžete ju poznať aj v bielej či v ružovej alternatíve. Výborne vyzerá na okraji záhonov alebo popri chodníčkoch. Nezábudkám vyhovuje vlhká pôda a polotieň. Keď ich teraz vysejete, kvitnúť budú budúcu jar.

Nezábudka
Nezábudka | Zdroj: istock.com

Fialka záhradná (Viola x wittrockiana)

Tieto kvety sú u nás známejšie ako sirôtky a už tradične patria do našich záhrad. Niektoré odrody sú jednoročné, iné dvojročné. Existujú v mnohých výrazných farbách od žltej, oranžovej, purpurovej až po modrú a fialovú. Môžete zohnať aj viacfarebné a čierne odrody. Niektoré stihnú zakvitnúť ešte na jeseň, iné na jar v ďalšom roku. Potrebujú slnečné miesto alebo polotieň a dostatočne vlhkú pôdu. Na premokrenie sú však citlivé. Neobľubujú vysoký obsah dusíka v pôde.

Fialka záhradná
Fialka záhradná | Zdroj: istock.com

Horčičník (Erysimum)

Ak hľadáte farebné oživenie, ktoré nie je len na pár dní, zvoľte si horčičník. Nielenže dlho kvitne, ale aj príjemne vonia. Drobné kvietky sú najčastejšie žlté alebo fialové a priťahujú včely. Táto rastlina je zaujímavá aj úzkymi listami. Potrebuje slnečné miesto, v tieni sa horčičníku nebude dariť. Medzi zálievkami nechajte substrát preschnúť, ale polievajte pravidelne.

Horčičník
Horčičník | Zdroj: istock.com

Náprstník (Digitalis)

Náprstníky sú jednými z mála dvojročných kvetov, ktoré sa môžu vysievať v júli. Názov pochádza z tvaru kvetu, ktorý pripomína krásne zafarbený náprstník. Potrebujú polotieň alebo tieň, a ľahšiu humóznu pôdu. Okrem okrasných záhonov sa hodia aj pod stromy či k múrom. Ak kvety neodstránite po odkvitnutí, vytvoria sa semená, ktoré sa vetrom roznesú na rôzne miesta a potešia vás v nasledujúcom roku.

Náprstník
Náprstník | Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.