
Trhliny na stenách, opadávajúca omietka, vlhkosť a plesne: Ako predchádzať najčastejším poruchám na dome
Trhliny na stenách a na podlahe, odpadávajúca omietka, blednúce farby, prenos hluku cez stropy, schodisko a steny alebo vlhkosť a plesne v dome určite nie sú vítané. Týmto nedostatkom však dokážete účinne zabrániť použitím vhodných stavebných materiálov a postupov.
Galéria
Neutesnená medzera v murive nepredstavuje len tepelnotechnický problém v podobe úniku tepla z interiéru, ale môže zapríčiniť aj problémy s vlhkosťou, ktorá je živnou pôdou pre plesne. Spoje medzi jednotlivými stavebnými materiálmi a konštrukciami sa preto musia vyhotoviť tak tesne, ako to je len možné. To isté platí aj pre hydroizolačné alebo tepelnoizolačné vrstvy a omietky. Tu je dôležité zároveň predchádzať trhlinám. Popri technologicky správnom vyhotovení stavebných konštrukcií je nevyhnutná pravidelná údržba a, ak je to potrebné, aj včasná obnova či rekonštrukcia. Len tak môžete zabrániť neskorším poruchám. Na to, aby ste predchádzali chybám a dokázali ich rozpoznať, je dôležité vedieť, ako vznikajú a ako sa prejavujú. Medzi najčastejšie patria poruchy spojené s nedostatočným hydroizolovaním pivníc či chýbajúcimi opatreniami súvisiacimi so znižovaním energetickej náročnosti domu.
Pri izoláciách predstavujú problém nedostatočné spoje medzi jednotlivými materiálmi a ich napojenia na ostatné stavebné konštrukcie, ktoré majú potom za následok tepelné a akustické mosty. Do tejto skupiny patrí napríklad nesprávne položená parotesná fólia v strešnej rovine, ktorá vedie k vzduchovej netesnosti.
To spôsobuje nielen zhoršenie energetickej bilancie stavby, ale zároveň umožňuje prenikanie vzdušnej vlhkosti do strešnej konštrukcie a tepelnej izolácie. Nebezpečnými miestami sú z tohto pohľadu napojenia fólií na štítové steny, trámy, okná, priestupy rúr a ďalšie priestupy cez strešnú konštrukciu. Na fasádach vedú k problémom nezaizolované betónové vence, balkóny, sokle a neutesnené okná. Problém predstavujú aj nepresne odrezané tepelnoizolačné dosky na obvodovom plášti domu, ktoré sú nalepené s medzerami medzi jednotlivými doskami a takto potom omietnuté.
Nebezpečnými miestami sú napojenia strešných fólií na štítové steny, trámy, okná či priestupy rúr.
Na zabránenie vzniku stavebných porúch je možné tepelné mosty zistiť termokamerou alebo netesnené miesta určiť tzv. Blowe Door testom.
Pri oknách predstavujú problémové miesta napojenia na obvodové murivo. Na ich montáž by sa nemala určite použiť len montážna pena. Zo strany interiéru je potrebné styk okna s murivom utesniť parotesnou butylovou páskou. Elastické samolepiace kaučukové pásky sa dajú nalepiť na murivo ešte pred osadením okna. Po vyplnení škár montážnou penou a po jej zaschnutí sa môže odstrániť zvyšná ochranná fólia a po obvode okna možno nalepiť tesniace pásky. Potom sa miesta styku okna s murivom začistia omietkou a natrú farbou (základný náter pod omietkou a farbou sa postará o lepšiu prídržnosť!).
Zo strany exteriéru sa na styk použije komprimačná páska, ktorá sa nalepí po obvode rámu okna. Táto samoexpandovateľná tesniaca páska vytvára tesný spoj proti vetru a nárazovým zrážkam.
K veľmi častým chybám dochádza aj pri návrhu a realizácii utesnenia pivníc a odvodnenia priestorov nachádzajúcich sa pod úrovňou terénu. Sem patrí napríklad nedostatočná hrúbka bitúmenovej hydroizolačnej vrstvy, chýbajúca nopová fólia či drenáž. Úspešnosť rekonštrukcie dokážu znížiť aj tepelnoizolačné dosky aplikované priamo na soklovú omietku.
Svoj zmysel má v tomto ohľade jednoznačne izolovanie obvodovej konštrukcie, ktorá bude v styku so zeminou zo strany exteriéru, pretože izolácia realizovaná len z interiérovej strany nie je dostačujúca. Taká – horizontálnou izoláciou realizovanou z interiérovej strany – je účinná len proti zemnej vlhkosti. Pri výstavbe pod úrovňou terénu je však väčšinou prítomná aj tlaková voda.
Veľmi diskutovanou témou je, samozrejme, zateplenie obvodového plášťa stavby. Skladbu tepelnoizolačného systému by mal v každom prípade odporučiť projektant. Do jeho rúk by ste mali v závislosti od typu obvodovej konštrukcie zveriť aj výber materiálov. K dispozícii sú rôzne materiály, napríklad tepelná izolácia na báze minerálnej vlny, polystyrénu či drevovlákna. Nie úplne dostatočnú voľbu predstavuje v tomto prípade tenká vrstva omietky. Aby sa na vlhkom podklade zabránilo tvorbe rias a negatívnemu vplyvu mikroorganizmov, odporúča sa použiť silikónovú farbu na báze živice. Tým sa na povrchu vytvorí vrstva odolná proti vlhkosti a znečisteniu, ktorá zároveň predchádza tvorbe neželaných „zelených plôch“. Nepriaznivým účinkom nárazového dažďa a UV žiarenia dokáže zabrániť presah strechy. Za najúčinnejšie riešenie sa však považuje použitie tepelnej izolácie s čo najväčšou schopnosťou akumulovať teplo, vďaka čomu sa redukuje tvorba kondenzátu na povrchu. A to redukuje podmienky vhodné na život mikroorganizmov na minimum. Vo výhode sú z tohto hľadiska drevovláknité tepelné izolácie alebo izolácie na báze minerálnej vlny.
Obvodovú konštrukciu pivnice pod úrovňou terénu je potrebné izolovať zo strany exteriéru.
Skladba izolovanej steny vykurovaného suterénu (vizualizácia Mgr. art. Ján Malík):
- štrkové lôžko, hrúbka 100 mm
- základový pás, betón triedy min. C 12/15
- penetračný náter Siplast Primer® Speed SBS
- asfaltový hydroizolačný pás Icopal FUNDAMENT 4.0 Speed Profile® SBS
- zakladacia malta POROTHERM PROFI
- tehla Porotherm 44 Ti Profi + tenkovrstvová malta Porotherm Profi
- penetračný náter, Murexin Izolačný náter 111 N
- prvá vrstva hrubovrstvovej izolačnej stierky Murexin Hrubovrstová izolačná stierka 2K PS + sklotextilná tkanina Murexin Energy Textile
- druhá vrstva hrubovrstvovej izolačnej stierky Murexin Hrubovrstová izolačná stierka 2K PS
- perimetrická izolačná doska + Murexin Hrubovrstvová izolačná stierka 1K Express
- geotextília Gunneex TESSILDRAIN PP NTB
- drenáž: drenážna rúra Rehau v štrkovom lôžku obalenom netkanou geotextíliou Gunnex TESSILDRAIN
- vrstvy podlahy
Text: Andrea Dingová
Foto: shutterstock.com, Xella, Murexin, Isover, INCON, Sika MBCC Slovakia
Zdroj: Časopis Urob si sám
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre