Muškát citrónový
Zdroj: shutterstock.com

V blízkosti tejto rastliny sa vám bude lepšie dýchať. Citrónový muškát očarí nielen krásnou vôňou

Hoci sú muškáty populárne najmä ako letničky, nájdu sa medzi nimi i také, ktoré oživia interiér nevšedným vzhľadom. Jedným z nich je muškát citrónový (Pelargonium Crispum Lemon), ktorý má zaujímavo tvarované listy a očarí krásnou citrusovou vôňou.

Muškát citrónový – základná charakteristika

Muškát citrónový pochádza z oblastí Južnej Afriky. Na rozdiel od väčšiny muškátov, ktoré sú našincom veľmi dobre známe, nie je okrasný kvetom. Kvitne drobnými bielymi, svetloružovými až fialkovými kvetmi, ktoré sú pri pohľade na listy celkom nenápadné. Listy citrónového muškátu majú totiž výraznú svetlozelenú farbu s bohato kučeravými okrajmi. Sú výrazne aromatické. Stačí sa listov dotknúť (alebo ich zľahka pošúchať) a razom sa vzduchom šíri aróma podobná citrónovej tráve (citronelle).

Ide o vždyzelenú trvalku, ktorá v prirodzenom prostredí dorastá až do výšky 70 cm a jej základ môže s pribúdajúcimi rokmi „drevnatieť“. Neznesie mráz, preto sa v našich zemepisných podmienkach pestuje od jari do jesene na balkónoch a terasách a na zimu sa presúva do interiéru, alebo je tento muškát celoročne pestovaný ako interiérová rastlina.

Muškát citrónový
Zdroj: shutterstock.com

Ako pestovať citrónový muškát?

  • Citrónovému muškátu sa bude dobre dariť v univerzálnom substráte v kvetináči s drenážnou vrstvou.
  • Podobne ako iné muškáty, i tento druh vyžaduje pravidelné prihnojovanie.
  • Vyhovuje mu umiestnenie na svetlej pozícii s plným slnkom, napríklad s orientáciou na južnú stranu. Nedostatok svetla sa dá spoznať podľa listov – stopky listov budú rásť veľmi dlhé, natiahnuté a rastlina nebude pôsobiť husto.
  • Pravidelným zastrihovaním sa rozvetvuje do šírky. Je len na pestovateľovi, či má záujem o muškát vyššieho vzrastu, ktorý možno tvarovať do „koruny“, alebo chce vyplniť kvetináč košatým muškátom.
  • Na zálievku nie je citrónový muškát náročný. Je pomerne odolný voči suchu a zvládne aj občasné preschnutie, nie však opakovane. Zle znáša dlhodobé státie vo vode.
  • Ani tento muškát nie je odolný voči bežným muškátovým škodcom a chorobám. Problémy mu môžu spôsobiť molice, strapky, roztoče či hrdza muškátová.
Muškát citrónový
Zdroj: shutterstock.com

Zaujímavosti o citrónovom muškáte

Listy citrónového muškátu sú veľmi aromatické a bohaté na esenciálne oleje. Pri exteriérovom pestovaní sa táto trvalka výborne osvedčila ako prirodzený odpudzovač hmyzu. Už ľahké zavadenie o rastlinu uvoľňuje do prostredia silnú citrónovú arómu. Často je preto tento druh muškátu vidieť na terasách pri záhradnom posedení. V teplých prímorských krajinách je dokonca stabilnou súčasťou skaliek, záhonov a trvalých výsadieb.

Muškát s vôňou citrónu sa osvedčil aj pri aromaterapii. Pomáha s uvoľnením a navodením dobrej nálady. V jeho blízkosti sa lepšie dýcha ľuďom s respiračnými ochoreniami. V ľudovom liečiteľstve sa látkam obsiahnutých v listoch pripisovali antibakteriálne a protiplesňové účinky. Listy z citrónového muškátu sa používali napríklad na rýchlejšie hojenie kožných rán.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.