Ako ošetriť a kedy vyložiť von muškáty?

Zdroj: archív čitatzeľa

Bledé, slabé a dlhé výhonky sa tvoria ako následok nevhodných podmienok počas prezimovania – tmavý priestor, vysoká teplota, sucho. Aj po prenesení na svetlé miesto trvá nejaký čas, kým rastliny získajú pekný vzhľad.

Vhodný termín na vyloženie muškátov von na balkón, terasu či do záhrady je obvykle po 15. máji (v závislosti od priebehu počasia, lokality pestovania, otužovania rastlín), keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrázikov.

Približne dva týždne pred plánovaným vyložením von treba zeminu v nádobe prekypriť, odobrať z nej vrstvu hrubú asi 2 cm, dosypať k nej nový substrát alebo ju úplne vymeniť.

Prihnojíme hnojivom na kvitnúce kvetiny či špeciálnym na muškáty. V nádobe necháme minimálne 1 cm odvrchu voľný, aby sa zemina pri polievaní nevyplavovala von. Pred vyložením treba rastliny dva až tri dni otužovať.

Cez deň rastliny vyložíme von a na noc ich odložíme na chránené miesto. Rastliny môžeme tiež umiestniť na jeden až dva týždne von do polotieňa, aby si na vonkajšie prostredie zvykali postupne, lebo najmä náhle intenzívne slnečné žiarenie im môže spáliť listy.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľa

 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.