Ako si vypestovať muškáty zo semien

image 47129 25 v1

Veľa som počula o možnostiach vypestovať si muškáty zo semien – vraj krajšie a bohatšie kvitnú. Keďže máme skleník, rada by som to vyskúšala. Mám však obavy, či muškáty stihnú do sezóny vyrásť. Ako správne postupovať?
(Milena J., Nové Mesto nad Váhom)

Z výsevov získate hodnotné a bohato olistené, krásne kvitnúce rastliny. Budete mať istotu, že nie sú na nich zárodky chorôb. V prípade rastlín, ktoré zakúpite v záhradníctvach, túto istotu nemáte. S výsevom ale začnite čím skôr. Osivo bežne možno kúpiť, pričom ideálne sa zamerajte na osivo muškátov krúžkovaných, ktoré je práve týmto spôsobom najlepšie vypestovať. Najskôr ho namočte do vlažnej vody, najlepšie asi na 24 hodín. Zatiaľ si pripravte kvalitný výsevný substrát. Mal by byť čo najjemnejší. Následne ho nasypte do výsevnej misky, urovnajte, na povrch vysejte osivo a zasypte ho veľmi tenkou vrstvou substrátu. Substrát udržujte stále mierne vlhký. Výsev umiestnite na svetlé miesto. Ako uvádzate, skleník je výborná voľba. Musí však byť vykurovaný. Asi po mesiaci mladé rastlinky porozsádzajte a asi o ďalší mesiac ich pozaštipujte. Rozkonária sa a získate bohato rozvetvené sadenice. Predpestovanie muškátov zbytočne neodkladajte, pekné kvitnúce sadenice muškátov získate asi za 4 až 4,5 mesiaca.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.