Ako si v záhradke vypestovať krásnu nezábudku
Nezábudka lesná (Myosotis sylvatica) je jedna z mála rastlín, ktorých kvety majú prirodzenú svetlomodrú farbu. Drobné kvietky na zelenom trávniku pôsobia čarovne – ako malé kúsky jasnej oblohy, ktoré spadli do vašej záhrady. Nezábudka je plná symboliky a má bohatú históriu. Čo o nej potrebujete vedieť, ak si ju chcete vypestovať?
Názov rodu Myosotis znamená „myšie ucho“. Tento názov vyplynul zo zaobleného tvaru listov rastlín. Celý rod obsahuje približne 100 druhov. Nezábudky – ako im všeobecne hovoríme – sa prirodzene vyskytujú v miernom pásme, niektoré druhy nájdeme aj v alpských oblastiach. Väčšina pochádza zo západnej Eurázie a z Nového Zélandu, iba desať druhov rastie v Severnej Amerike, Južnej Amerike, Afrike, na Novej Guinei a v Austrálii.
Dvojročná rastlina, ktorá sa šíri sama
Nezábudka lesná je dvojročná rastlina pochádzajúca z Európy a južnej Ázie. Prirodzene rastie v lesoch a na skalnatých miestach. Zároveň je najpestovanejšou odrodou nezábudiek. Rastliny sa množia pomerne ľahko, či už semenami alebo delením. Väčšina záhradných nezábudiek má dvojročný životný cyklus – vyrastajú zo semien zasadených v lete a na jeseň, nasledujúci rok kvitnú a rozmnožujú sa ďalej. Semená sa sejú prakticky samy, takže ďalšie roky nebudete musieť rastliny vysievať. Pomáhajú im v tom voda, vietor, ale aj zvieratá.
Pestovanie nezábudky zo semena
Semená, ktoré ste si zakúpili v záhradníckych predajniach či v e-shopoch vysievajte do svojej záhrady priamo, v polovici leta. Pôdu predtým prehrabte, povrch vyhlaďte a mierne zalejte. Semená jednoducho vysypte na povrch pôdy a jemne zatlačte. Môžete ich tiež vysievať na redšie, približne 10 centimetrov od seba. Zvyčajne vysievame spolu tri až štyri semená. Sadenice sa objavia na jeseň a rastliny kvitnú nasledujúcu jar.
Pestovanie zo sadeníc
Kúpili ste si predpestované sadenice nezábudky lesnej? Vysaďte ich na jar alebo na jeseň. Vyberte miesto, ktoré je vlhké, ale dobre odvodniteľné. Nezábudky uprednostňujú slnečnú polohu s čiastočným tieňom alebo polotieň. Na úplnom slnku by trpeli. Znesú široké rozpätie pH pôdy od mierne kyslých až po mierne zásadité (6,0 – 8,0).
Rastliny v kvetináči pred presadením dobre zalejte. Vykopte jamu o niečo väčšiu, ako je veľkosť koreňového balu alebo črepníka, vložte koreňový bal do pôdy a zasypte. Uistite sa, že nezábudka nie je zasadená priveľmi hlboko alebo plytko – riaďte sa hĺbkou, v akej bola rastlina zasadená v kvetináči. Po výsadbe zalejte.
Na čo pri starostlivosti o nezábudky určite nezabudnite
- Pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy a ak je suchá, zalievajte ju do hĺbky dvoch centimetrov.
- Rastliny hnojte raz mesačne na jar a v lete, najmä ak listy žltnú. Použite hnojivo s pomerom 5-10-10 NPK alebo podobným a aplikujte ho podľa pokynov na obale.
- Aj keď tieto rastliny nevyžadujú rez vo zvyčajnom zmysle, ak chcete obmedziť ich šírenie je potrebné robiť každoročnú údržbu záhrady. Niekedy sa totiž nezábudky rozšíria doslova ako burina a vytláčajú iné rastlinstvo.
Pestovanie nezábudiek v nádobách
Belasé kvietky vyniknú aj v nádobách ako okrasa terás či spevnených plôch. Použite dobre priepustnú pôdu, nádoba musí mať odtok. Pri pestovaní nezábudiek v nádobách musíme nezábudky častejšie zalievať, pretože vlhkosť rýchlejšie vyprchá. Hnojte podobne, ako keby ste nezábudky pestovali v záhrade a doprajte rastline cez deň aj tieň.
Galéria
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre