nezábudka lesná
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Ako si v záhradke vypestovať krásnu nezábudku

Nezábudka lesná (Myosotis sylvatica) je jedna z mála rastlín, ktorých kvety majú prirodzenú svetlomodrú farbu. Drobné kvietky na zelenom trávniku pôsobia čarovne – ako malé kúsky jasnej oblohy, ktoré spadli do vašej záhrady. Nezábudka je plná symboliky a má bohatú históriu. Čo o nej potrebujete vedieť, ak si ju chcete vypestovať?

Názov rodu Myosotis znamená „myšie ucho“. Tento názov vyplynul zo zaobleného tvaru listov rastlín. Celý rod obsahuje približne 100 druhov. Nezábudky – ako im všeobecne hovoríme – sa prirodzene vyskytujú v miernom pásme, niektoré druhy nájdeme aj v alpských oblastiach. Väčšina pochádza zo západnej Eurázie a z Nového Zélandu, iba desať druhov rastie v Severnej Amerike, Južnej Amerike, Afrike, na Novej Guinei a v Austrálii.

nezábudka lesná
Nezábudka lesná Zdroj: istock.com

Dvojročná rastlina, ktorá sa šíri sama

Nezábudka lesná je dvojročná rastlina pochádzajúca z Európy a južnej Ázie. Prirodzene rastie v lesoch a na skalnatých miestach. Zároveň je najpestovanejšou odrodou nezábudiek. Rastliny sa množia pomerne ľahko, či už semenami alebo delením. Väčšina záhradných nezábudiek má dvojročný životný cyklus – vyrastajú zo semien zasadených v lete a na jeseň, nasledujúci rok kvitnú a rozmnožujú sa ďalej. Semená sa sejú prakticky samy, takže ďalšie roky nebudete musieť rastliny vysievať. Pomáhajú im v tom voda, vietor, ale aj zvieratá.

Pestovanie nezábudky zo semena

Semená, ktoré ste si zakúpili v záhradníckych predajniach či v e-shopoch vysievajte do svojej záhrady priamo, v polovici leta. Pôdu predtým prehrabte, povrch vyhlaďte a mierne zalejte. Semená jednoducho vysypte na povrch pôdy a jemne zatlačte. Môžete ich tiež vysievať na redšie, približne 10 centimetrov od seba. Zvyčajne vysievame spolu tri až štyri semená. Sadenice sa objavia na jeseň a rastliny kvitnú nasledujúcu jar.

nezábudka lesná
Nezábudka lesná Zdroj: istock.com

Pestovanie zo sadeníc

Kúpili ste si predpestované sadenice nezábudky lesnej? Vysaďte ich na jar alebo na jeseň. Vyberte miesto, ktoré je vlhké, ale dobre odvodniteľné. Nezábudky uprednostňujú slnečnú polohu s čiastočným tieňom alebo polotieň. Na úplnom slnku by trpeli. Znesú široké rozpätie pH pôdy od mierne kyslých až po mierne zásadité (6,0 – 8,0).

Rastliny v kvetináči pred presadením dobre zalejte. Vykopte jamu o niečo väčšiu, ako je veľkosť koreňového balu alebo črepníka, vložte koreňový bal do pôdy a zasypte. Uistite sa, že nezábudka nie je zasadená priveľmi hlboko alebo plytko – riaďte sa hĺbkou, v akej bola rastlina zasadená v kvetináči. Po výsadbe zalejte.

nezábudka lesná
Nezábudka lesná | Zdroj: istock.com

Na čo pri starostlivosti o nezábudky určite nezabudnite

  • Pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy a ak je suchá, zalievajte ju do hĺbky dvoch centimetrov.
  • Rastliny hnojte raz mesačne na jar a v lete, najmä ak listy žltnú. Použite hnojivo s pomerom 5-10-10 NPK alebo podobným a aplikujte ho podľa pokynov na obale.
  • Aj keď tieto rastliny nevyžadujú rez vo zvyčajnom zmysle, ak chcete obmedziť ich šírenie je potrebné robiť každoročnú údržbu záhrady. Niekedy sa totiž nezábudky rozšíria doslova ako burina a vytláčajú iné rastlinstvo.
nezábudka lesná
Nezábudka lesná Zdroj: istock.com

Pestovanie nezábudiek v nádobách

Belasé kvietky vyniknú aj v nádobách ako okrasa terás či spevnených plôch. Použite dobre priepustnú pôdu, nádoba musí mať odtok. Pri pestovaní nezábudiek v nádobách musíme nezábudky častejšie zalievať, pretože vlhkosť rýchlejšie vyprchá. Hnojte podobne, ako keby ste nezábudky pestovali v záhrade a doprajte rastline cez deň aj tieň.

Čo hovorí legenda: Ako vzniklo meno nezábudka? Podľa legendy topiaci sa rytier hodil svojej milenke stojacej na brehu kyticu modrých kvetov s výkrikom „nezabudni na mňa!“ A názov krásnych kvietkov bol na svete.

Galéria

nezábudka lesná
nezábudka lesná
nezábudka lesná
nezábudka lesná
nezábudka lesná
nezábudka lesná
nezábudka lesná

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje