Ako si naplánovať založenie záhradného jazierka
Jazierka sú obľúbenou súčasťou záhrad. Ideálne je založiť ich na jar. Predtým je však dôležité všetko dobre naplánovať. Poradíme vám, na čo určite netreba zabúdať.
Galéria
Miesto
Jazierko by malo byť situované tam, kde sa strieda slnko a tieň – osvedčila sa východná, juhovýchodná a severná strana. Nevhodné sú miesta v tieni vyšších budov, pod opadavými stromami či v poraste krov. Ideálne je, ak vyššie stromy (vlhkomilné druhy) rastú minimálne 5 m od jazierka. Treba však dať pozor na agresívne prerastanie koreňov – môžu totiž odčerpávať vlhkosť zo zeme a obmedziť tak rast pobrežnej vegetácie.
Predpokladom úspechu je dôkladné plánovanie a zakreslenie. Vždy je lepšie, ak si môžeme vybrať z viacerých alternatív. Na rovine sa bude vynímať jazierko s pokojnou hladinou, naopak, na svahu sa priam žiada vytvoriť dynamický vodný prvok – menší vodopád či potok (v závislosti od sklonu terénu).
Tvar a veľkosť
Tvar by mal vždy korešpondovať so štýlom záhrady. V praxi sa osvedčilo nasledovné: prísne geometrické tvary sa hodia do modernej mestskej záhrady, nepravidelné jazierko zasa pôsobí prirodzenejšie v prírodne ladenej záhrade.
Veľkosť jazierka by sa mala prispôsobiť veľkosti záhrady. Ideálna rozloha vodnej plochy záhradného jazierka je 25 m2. Pri ploche väčšej ako 100 m2 možno hovoriť už o záhradnom rybníčku. Podstatná je aj hĺbka jazierka. Ak v ňom chceme mať aj ryby, malo by mať hĺbku aspoň 130 cm. Takto v ňom ryby môžu aj prezimovať. Ak chceme v jazierku len pestovať rastliny, nemusí byť až také hlboké.
Materiál
Dôležité je vybrať si aj materiál, z ktorého bude jazierko zhotovené. V súčasnosti sa na stavbu záhradnej vodnej nádrže betón používa zriedkavo. Nahrádzajú ho (najmä v malých záhradách) hotové formy z pevného plastu. V ponuke sú rôzne veľkosti aj hĺbky. Takéto jazierka sa už len umiestnia do pripravenej jamy. V prípade väčších jazierok a záhradných rybníčkov je lepšie zvoliť špeciálnu fóliu – PVC alebo butylu. Využiť sa dá aj drahší syntetický kaučuk. Všetky fólie sú dostatočne odolné proti ultrafialovému žiareniu.
Na zabezpečenie čistej vody je dobré zamyslieť sa už na začiatku aj nad kvalitnou obehovou sústavou, ktorá bude okysličovať vodu v jazierku. Pekné sú rôzne vodomety aj zahmlievače.
Cena
Do ceny sa premieta terén, použité materiály a technológie, práca (ak sme si na stavbu jazierka prizvali firmu), vodné rastliny, doplnky a iné.
Povinná výbava
Údržba jazierka
• sitko
na vyberanie rias, lovenie rýb a odstraňovanie rastlín z hladiny
• čerpadlo
zíde sa nielen pri budovaní dynamických vodných prvkov
• ochranná sieť nad jazierka
proti padaniu listov
• teleskopické nožnice
na strihanie a redukciu vodných rastlín
• záhradnícke nožnice
na údržbu pobrežných rastlín
• plaváky
počas zimy udržiavajú na hladine otvor, ktorým sa voda okysličuje
• odsávač kalu
• tlakový filter
na úpravu kvality vody; ak je nádrž malá, hrozí premnoženie rias a zelená, zakalená voda; ak chcete chovať kapre koi, filter je nevyhnutný
• prostriedok proti riasam
Efekty
• vodné dýzy
• zahmlievače
• osvetľovacie reflektory
môžu byť umiestnené na vodnej hladine aj pod ňou
• svetlá na vodnú hladinu
Výsadba
• koše na vodné rastliny
• vrecia na vodné rastliny
z kokosových vlákien
• substrát na vodné rastliny
• hnojivo na vodné rastliny
Pobrežná zóna
Ktoré rastliny sú vhodné do blízkosti jazierok? Napríklad astilby (Astilbe), vŕbica vŕbolistá (Lythrum salicifolia), rodgersie (Rodgersia podophylla), ľaľiovky (Hemerocallis), bergénie (Bergenia cordifolia), funkie (Hosta), brunera (Brunera macrophylla), udatník (Aruncus dioicus), žltohlav a japonské veternice, túžobník (Filipendula palmata), rôzne druhy papraďorastov, okrasných tráv a prvosienok, nezábudka močiarna (Myosotis palustris), pálka najmenšia (Typha minima), perutník (Houtuynia cordata). Na zatienenom brehu sa darí záružliu (Caltha palustris) a alchemilke (Alchemila mollis), na slnečnom valdštajnke (Waldsteinia ternata), zbehovcu (Ajuga reptans) a čerkáču (Lysimachia numularia).
Močiarna zóna
V zóne bahenných rastlín (s hĺbkou vody do 30 cm) rastú rastliny, ktorým neprekáža časté kolísanie vodnej hladiny (v lete sa tu voda rýchlejšie odparuje). Patria sem truskavec (Hippuris vulgaris), pontedéria srdcovitá (Pontederia cordata), puškvorec (Acorus calamus), vachta (Menyanthes trifoliata), pálka (Typha minima), prasličky (Equisetum fluviatile), kosatec žltý (Iris pseudacorus), okrasa okolíkatá (Butomus umbellatus), žabník (Alisma plantago-aquatica) či sitina (Juncus effusus ’Spiralis‘).
Plytká zóna
Sem patrí napríklad ježohlav vzpriamený (Sparganium erectum), okrasa okolíkatá (Butomus umbellatus), puškvorec obyčajný (Acorus) či trsť obyčajná (Phargmites).
Hlboká zóna
V hlbokej zóne (s hĺbkou vody až do 250 cm) sa darí leknám (napríklad Nympaea hybrida) a lekniciam (Nuphar). Tieto rastliny vyžadujú vodnú plochu väčšiu ako 2 m2. Pri výbere lekien treba brať do úvahy aj to, že niektoré druhy rastú rýchlejšie a nie všetky kultivary vonku prezimujú bez poškodenia.
Ponorené a plávajúce rastliny
Kúzlo dodávajú jazierkam aj niektoré ponorené a plávajúce rastliny, napríklad stolístok (Myriophyllum), ktorý zároveň zabezpečuje v jazierku biologickú rovnováhu, alebo eichhornia (Eichhornia crassipes), ktorá takisto bráni tvorbe rias, nie je však mrazuvzdorná, a azola (Azolla caroliniana), ktorá zaujímavo mení farby podľa svetelných podmienok. Plávajúce rastliny môžu svojimi listami pokryť výraznú časť vodnej hladiny.
Jazerné zóny
Zónovanie
Jazierko je rozdelené na zóny. Prvou je pobrežná zóna, ktorá však celkom nesúvisí s procesmi v jazierku. Fungovanie a jazerný biosystém ovplyvňujú tieto zóny, ich tvar a veľkosť:
• v močiarnej zóne s hĺbkou vody do 20 cm nastáva prirodzená filtrácia, baktérie rozkladajú odumreté zvyšky rastlín, rozmnožujú sa ryby a iní obyvatelia jazierka,
• v plytkej zóne s hĺbkou vody od 30 do 70 cm rastú vodné rastliny a pod nimi sa sústreďujú ryby,
• hlboká zóna s hĺbkou vody do 250 cm zabezpečuje najmä stabilitu teploty vody v letných a zimných mesiacoch.
Rozšírenie zón
Je dobré, ak pri realizácii necháte na okrajoch jazierka dostatočnú rezervu z fólie (stačí 50 cm) – neodstrihnite ju, iba zahnite, potom sa dá veľkosť a tvar ľahko meniť.
Lekná
Ak chcete pestovať lekná, jazierko musí byť situované na slnečnom mieste. Malo by ísť o stojatú vodu. Pri výsadbe sa odporúča použiť špeciálny substrát.
Ryby
Aby ryby prežili v jazierku aj počas zimy, jeho minimálna hĺbka by mala byť 1 300 mm.
Text: Daniel Košťál, Marek Pavlech
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre