Ruže v záhrade
Galéria (9) Zdroj: shutterstock.com

Ako sa starať o ruže a vyhnúť sa problémom s ich pestovaním

Pestovanie ruží je často považované za náročné, pretože si vyžadujú pravidelné prerezávanie a údržbu. Aj keď to možno pre ruže dávnejšie platilo, v posledných rokoch sa vyšľachtili a kultivovali tak, aby bolo ich pestovanie pre záhradkárov jednoduchšie.

Galéria

Ruže v záhrade
Ruže v záhrade
Sadenie ruže
Rez ruží
Rez ruží
Čierna škvrnitosť na listoch ruže
Múčnatka na ruži
Vošky na ružiach

Kde pestovať ruže

Ak chcete, aby sa vašim ružiam darilo, musíte im zvoliť správne prostredie. Vo všeobecnosti platí, že všetky ruže rastú najlepšie na priamom slnku s vlhkou, dobre odvodnenou pôdou bohatou na organické látky. Preferujú mierne kyslú pôdu.

Ruže v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Kríkové ruže sú určené na pestovanie najmä na miestach, kde sa iným druhom ruží nemusí veľmi páčiť. Ak sa rozhodnete vysadiť ruže pozdĺž chodníka alebo v blízkosti terasy, kde budete sedieť, vyberte si odrody s vôňou, ktorá vám prinesie potešenie.

Ako a kedy vysadiť ruže

Ruže by sa mali vysádzať po poslednom mraze na jar alebo na jeseň. Budú mať tak dostatok času na to, aby sa v zemi poriadne usadili a vytvorili silný koreňový systém. Vykopte im jamu dostatočne veľkú a širokú na to, aby sa do nej zmestil celý koreňový systém – ruže nemajú radi, keď rastú nahusto.

Sadenie ruže
Zdroj: shutterstock.com

Starostlivosť o ruže

Najjednoduchšie na pestovanie sú kríkové ruže s vynikajúcou odolnosťou voči chorobám, nízkymi nárokmi na údržbu a kvitnutím v lete.

1. Svetlo

Ruže by mali dostať aspoň šesť až osem hodín priameho slnka denne, preto ich umiestnite na slnečné miesto. V prípade, ak dostanú menej svetla, nebudú kvitnúť a budú náchylnejšie na napadnutie škodcami a chorobami. Niektoré ruže znášajú čiastočný tieň lepšie ako iné, no žiadne ruže nemajú radi úplný tieň.

2. Pôda a voda

Hoci sú ruže pomerne nenáročné, vždy im viete troška dopomôcť prihnojením alebo použitím organického kompostu, aby vaše ruže nielen rástli, ale doslova prekvitali. Pomôžete im, keď v ich okolí prekypríte pôdu.

Po zasadení ich dobre zalejte. Na dôkladnom zalievaní si dajte záležať najmä počas prvých pár týždňov, odkedy ste ich zasadili do zeme. Dbajte na to, aby ste ich zalievali dostatočne hlboko, pretože tým povzbudíte ich korene, aby sa v pôde poriadne usadili a zostali dlhšie vlhké.

Pri zalievaní sa snažte príliš nenamočiť listy. Pomôže im to odolávať chorobám. Vlhké listy môžu byť hostiteľom chorôb, ktoré môžu spôsobiť, že listy začnú z ruží opadávať.

3. Teplota a vlhkosť

Ružiam robí problém príliš vysoké teplo a príliš vlhko. Zaparený vzduch signalizuje, že potrebujú menej vody, takže v čase daždivého a teplého obdobia ich vždy pred polievaním skontrolujte, aby ste ich nepreliali.

4. Hnojivo

Vo všeobecnosti platí, že ak máte vo vašej záhrade kvalitnú pôdu alebo jej aspoň z času na čas pomôžete kompostom, resp. inými formami organickej hmoty, pravdepodobne nebudete musieť svoje ruže ani hnojiť. Ak ruže pestujete v kvetináči, hnojenie môže byť užitočné. Vo väčšine prípadov však postačí univerzálne záhradné hnojivo. Pri výbere však buďte opatrní, aby neobsahovalo až príliš veľa živín, ktoré ruže nepotrebujú a môžu spôsobiť, že budú produkovať menej kvetov, prípadne im poškodia korene.

Rez ruží
Zdroj: shutterstock.com

5. Prerezávanie

Túto činnosť by ste mali zaradiť do pravidelnej starostlivosti o ruže, pretože pomôže udržiavať vaše rastliny svieže, zdravé a neustále kvitnúce. Väčšina záhradníkov strihá ruže skoro na jar, keď začnú pučať prvé listy. Pri prerezávaní ruží však majte na pamäti, že ak chcete, aby vaše rastliny rástli pekne nahor, potrebujú, aby cez ne mohol prúdiť vzduch. To znamená – nedovoľte im, aby sa príliš rozkonárovali. Vyrežte všetky odumreté, malé alebo slabé konáriky.

Najčastejšie choroby ruží

Práve kvôli vlhkým podmienkam bývajú ruže často náchylné na hubové choroby. Zmena farby listov môže naznačovať nedostatok živín. Pomocou niekoľkých príkladov si vysvetlíme, ako rozpoznať a úspešne bojovať proti niektorým bežnejším chorobám ruží.

Čierna škvrnitosť listov ruží

Spôsobuje sivočierne škvrny kombinované so žltým sfarbením na listoch. Toto bežné hubové ochorenie sa vyskytuje výlučne na ružiach. Huba Marssonina rosae sa obzvlášť rýchlo rozmnožuje vo vlhkom počasí a teplotách nad 15 °C. Pri spozorovaní spomínaných škvŕn čo najrýchlejšie odstráňte a zlikvidujte všetky napadnuté listy a časti rastlín. Silne napadnuté ruže ošetrite fungicídom, aby rastliny neprišli o všetky listy.

Čierna škvrnitosť na listoch ruže
Zdroj: shutterstock.com

Múčnatka

Na ružiach je rozpoznateľná podľa bieleho práškového povlaku, ktorý sa vyskytuje na hornej ploche listov, ako aj na stonkách a pukoch ruží. Kľúčom k zabráneniu v ďalšom šírení je okamžité odstránenie napadnutých častí. V špecializovaných predajniach sú k dispozícii rôzne prípravky na ochranu rastlín na ošetrenie múčnatky. Ak chcete skúsiť čisto domácu liečbu, môžete použiť mlieko alebo prášok do pečiva. Pri nákupe nových ruží však odporúčame hľadať odolné odrody.

Múčnatka na ruži
Zdroj: shutterstock.com

Hrdza ružová

Rozpoznateľná podľa červenožltých škvŕn na hornej ploche listov. Neskôr sa na spodnej ploche listov objavia žltooranžové pustuly, resp. pľuzgieriky veľkosti špendlíka. Aby sa hrdza ružová nerozšírila, na jeseň odstráňte spod ruže opadané lístie. Slnečné a vzdušné miesto tiež pomáha predchádzať plesňovým ochoreniam.

Najčastejší škodcovia ruží

Ruže nie sú imúnne ani voči škodcom. Vošky a ich larvy môžu rastlinám spôsobiť značné problémy.

Voška je jedným z najznámejších a najviac rozšírených parazitov na ružiach. Vošky sú veľké asi ako špendlíková hlavička a líšia sa farbou od ružovej po zelenú. Vošky ružové uprednostňujú sedenie na mladých výhonkoch a púčikoch, kde sajú cukrovú šťavu z ruže. Ak sa chcete ružových vošiek zbaviť, skúste ruže najskôr opláchnuť silným tlakom vody (ale nie tak silným, aby sa poškodili), alebo utrieť vošky vlhkou handričkou. Aj prostriedky na báze neemového oleja sa ukázali ako obzvlášť účinné. O čom ste možno nevedeli, vošky nemajú rady obyčajnú mydlovú vodu. Je pre ne toxická.

Vošky na ružiach
Zdroj: shutterstock.com

Piliarka drobná má len štyri milimetre a je charakteristická tým, že špecifickým spôsobom zvinuje lístky ruží do trubičiek. Larvám tak slúžia ako úkryt a v auguste migrujú do pôdy, kde prezimujú. Škody po piliarke sú viditeľné od apríla v teplých oblastiach, inak od mája. Vo väčšine prípadov nenarobí až tak veľa škody, zostáva po nej len niekoľko napadnutých listov. Ak ale udrie silnejšie, môže spôsobiť znetvorenie rastliny a zabrzdiť jej rast.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Bianca Gubová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.