image 49672 25 v1
Galéria (14)

Pestujeme ruže: Závlaha a hnojenie

Nájdeme ich v nejednej záhrade v meste aj na vidieku. Ponuku neustále spestrujú zaujímavé kultivary, a tak sa z kvitnúcich kríkov môžeme tešiť celé leto.

Galéria

Pestujeme ruže
Pestujeme ruže
Pestujeme ruže
Pestujeme ruže
Pestujeme ruže
Pestujeme ruže
Pestujeme ruže
Pestujeme ruže

O ruže sa však treba postarať. Iba tak sa ukážu v plnej kráse a nebudú trpieť chorobami či škodcami.

Je niekoľko dôležitých činností, ktoré zrejme aj realizujete. Zistite, či správne. A na ďalšie zasa možno zabúdate… Ruže sú neodolateľne kvitnúce dreviny. Ich pôvab fascinoval ľudí už v dávnych dobách. Pestovali sa pri zámkoch i na významných miestach v mestách. Dnes im patrí miesto aj v súkromných záhradách. Ak ich stále nemáte, môžete to hneď aj napraviť. Teraz ich kúpite dokonca v kvitnúcom stave. Je to veľmi dobrá voľba, pretože viete, čo kupujete. Ruže môžete bez obáv vysádzať v lete aj v kvitnúcom stave, avšak vždy len s kompaktným koreňovým balom. V ponuke sa čoraz viac objavujú okrem klasiky aj zaujímavejšie kultivary, napríklad tie, ktoré kvitnú opakovane. Módne sú aj botanické ruže – na kmienkoch, teda stromčekovité.

Ruže ohrozujú rôzne choroby a škodce. Na všetko však existujú vhodné prípravky. 

Výber miesta

Ak sa chceme tešiť z kvitnúcich ružových krov, musíme im venovať patričnú pozornosť. Najdôležitejšie je vybrať im slnečné a dobre vzdušné miesto. Preto ak aj ruže v záhrade máme, je dôležité zabezpečiť im dostatok slnka, ak sa dá z viacerých strán.

Väčšinou je po rokoch od výsadby ruží potrebné zredukovať okolité tieniace dreviny alebo vyššie rastliny. Hoci sa často ruže pestovali pri múroch, nie je to ideálne. Napríklad na južnej strane môžu ruže trpieť viac. Týmto miestam sa preto pri výsadbe vyhnite. Okrem svetla ruže obľubujú aj teplo, preto sa im až tak nedarí vo vyšších polohách. Ak ruže ponecháte na mierne zatienenom mieste, síce rozkvitnú, ale menej. Tiež budú menej olistené, čo nevyzerá najlepšie. V tieni sa im nedarí vôbec.

• Ruže by nemali rásť v blízkosti iných, najmä plytko koreniacich drevín či živých plotov. Môžete ich však zakomponovať do zmiešaných kvetinových záhonov. Samozrejme, spôsob využitia ruží v záhrade sa bude odvíjať aj od toho, do akej skupiny daná ruža patrí. Vyplatí sa si už na štítku v predajni všimnúť výšku a šírku rastu. Predídete tak sklamaniu a problémom, keď ruža zaberie viac miesta, než by ste čakali.

• Najhoršie je ruže pestovať v nevhodnom type pôdy. Nedarí sa im v pôde štrkovitej, utlačenej ani zmáčanej. Príliš ľahkú pôdu je dobré vylepšiť pridaním kompostu. Ak je pôda ťažšia, treba do nej pridať piesok. Optimálne pH pôdy pre ruže je 6,5. V ponuke však je aj špeciálny substrát na pestovanie ruží, ktorý je výbornou voľbou, ak chceme vysádzaným ružiam dopriať len to najlepšie. Dôležité je tiež nesadiť ruže na miesta, kde už niekedy rástli. Ak iná možnosť nie je, treba dôkladne vymeniť pôdu na danom mieste aspoň do hĺbky 50 cm.

Leto je ideálne obdobie na rozmnožovanie ruží pomocou odrezkov. Foto isifa/Shutterstock

« Ružiam doprajme čo najviac vody, predovšetkým v slnečných a sparných letných dňoch. »

Starostlivosť

Okrem vlahy, prihnojovania špeciálnym hnojivom a nevyhnutného rezu je veľmi dôležitá pravidelná kontrola zdravotného stavu ruží. Ohrozujú ich rôzne choroby a viaceré škodce. Najviac rastliny, ktoré rastú na nevhodných stanovištiach, a tie, ktoré trpia nedostatkom živín. Na všetko však existujú vhodné prípravky, či už na chemickej, alebo biologickej báze. Dôležité je zasiahnuť včas, nič neodkladať. Škody potom nemusia byť veľké.

« Pôda pre ruže by mala byť hlboká, humózna, kyprá a ideálne piesočnato-hlinitá. »

UROB SI SÁM

Náročnosť: ***

Čas: do 30 minút (podľa množstva ruží)

Ľudia: 1

Obdobie: V – VII

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL

• hnojivo pre ruže
• substrát pre ruže
• substrát na rozmnožovanie
• prostriedky proti chorobám a škodcom

NÁRADIE

• záhradnícke nožnice
• záhradnícky nožík
• pracovné rukavice
• nádoba na odpad
• lopatka
• krhla s vodou
• motúz

AKO NA TO

AKO SA STARAŤ o záhradné ruže

KVETY Z ružových kríkov pravidelne odstraňujme odkvitnuté kvety. Znižujú estetickú hodnotu rastliny a môžu byť aj zdrojom chorôb. 

ZÁLIEVKA Ideálne je ruže zavlažovať ráno a priamo ku koreňom. Večerná zálievka nie je vhodná, rovnako sa nesmie dostať voda na listy ruží. 

HNOJIVO Začiatkom leta je dobré ruže prihnojiť hnojivom vo forme zálievky alebo hnojiva, ktoré sa zapracuje opatrne do pôdy ku koreňom. 

BURINA v okolí ruží odoberá vlahu aj živiny. Špeciálne ju treba odstrániť z porastu pôdopokryvných ruží. Agresívna burina dokáže narobiť škodu.

RASTLINY K ružiam sa výborne hodia ďalšie okrasné rastliny – levanduľa, kocúrnik či šalvia. Nezabudnite na dostatočné odstupy od ružových kríkov.

VOŠKY Už počas kvitnutia sú ruže ohrozené voškami. Môžete ich zo stoniek zotrieť, spláchnuť silnejším prúdom vody alebo využiť vhodný prípravok. 

CHOROBY Najviac obávanou je čierna škvrnitosť. Pozorne sledujte listy a pri náznaku ochorenia ihneď zasiahnite. Najdôležitejšia je prevencia a vyhnúť sa zmáčaniu listov na noc.

ROZMNOŽENIE Ak si chcete ruže rozmnožiť, vyberte polovyzreté výhonky a smelo do toho. Je to celkom jednoduché a úspech je viac-menej zaručený. 

Dobré rady

Odrezky
Najlepšie sa zakorenia polovyzreté, nie zdrevnatené výhonky ruží. Odrezky nesmú mať mäkké konce. Týmto spôsobom sa rýchlo zakorení väčšina ruží, ťažšie je to pri veľkokvetých druhoch. Môžeme vyskúšať zakoreniť aj ruže z kvetinárstva, no treba počítať s tým, že väčšinou ide o kultivary určené na pestovanie v skleníkoch.

Zakoreňovanie
Konce odrezkov pred ošetrením v stimulátore namočíme do vlažnej vody. Prášok sa na stonke lepšie prichytí a nebude opadávať. Pred zapichovaním odrezkov do substrátu je dobré vyhĺbiť doň pomocou paličky alebo starej ceruzky otvor – pri zapichovaní sa tak nezotrie zo stoniek všetok stimulátor. Ruže sa lepšie zakorenia pri vyššej vzdušnej vlhkosti v polotieni. Občas treba vrecko otvoriť a vyvetrať. Odrezky sa nesmú vyťahovať.

Výsadba
Do jesene sa ruže zakorenia. Tie, ktorým sa to nepodarilo, odstránime. Spoznáme to podľa toho, že im zhnednú listy aj stonky. Na jeseň umiestnime zakorenené rastliny aj s črepníkom do otvoreného pareniska. Do voľnej pôdy ich vysádzame až na jar.

Rozmnožovanie pomocou odrezkov
Ideálnu možnosť, ako si rozmnožiť ruže, predstavujú odrezky. Vhodný čas je v júni a začiatkom júla. Tento spôsob sa osvedčil pri viacerých skupinách ruží, hoci najhoršie sa zakoreňujú veľkokveté ruže. Popínavé, pôdopokryvné alebo botanické ruže si však týmto spôsobom rozmnožíte celkom jednoducho. Odrezky by mali byť polovyzreté, teda nie veľmi drevnaté alebo príliš mäkké. Po ošetrení ich koncov v práškovom stimulátore (urýchli proces zakoreňovania) sa zapichujú do črepníkov naplnených „množiarenským“ substrátom. Substrát treba udržiavať stále mierne vlhký. Odrezky ruží sa pomerne rýchlo zakorenia a v nasledujúcom roku ich budete môcť vysadiť na vybrané miesta v záhonoch. Optimálna dĺžka odrezka je 10 – 15 cm. Mal by mať aspoň dva listy, tie spodné však treba odstrániť.

NÁŠ TIP
Ruže si v tomto období môžete vysadiť aj do vegetačných nádob. Spestria vám terasu, balkón alebo dvor. Vybrať si treba špeciálne druhy a kultivary vhodné na pestovanie v nádobách. Rovnako sa však o ne treba postarať. Dôležité je dbať na pravidelný prísun vlahy. Substrát v črepníku totiž presychá oveľa rýchlejšie ako v záhone. Potrebné je aj prihnojovanie a kontrolovanie zdravotného stavu, keďže ani tieto ruže neobchádzajú známe neduhy.

Text a realizácia Daniel Košťál
Foto autor, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 7/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.