Ako na zimu uskladniť cibuľky jarných kvetov

Kvitnutie jarných cibuliek
Zdroj: istock.com

Či už skladujete krehké letné cibuľoviny alebo odolnejšie jarné cibuľoviny (tulipány, krókusy, hyacinty, okrasný cesnak), ktoré ste nestihli zasadiť včas, je potrebné vedieť, ako ich správne cez zimu uložiť. Je to dôležité, aby boli životaschopné a pripravené na výsadbu na jar. Zimná starostlivosť o cibuľky kvetov nie je náročná, a preto určite investujte trochu času a energie do správneho postupu. Na jar sa vám cibuľky odmenia krásnymi kvetmi.

Ako správne skladovať cibuľky kvetov cez zimu

Najskôr vykopané cibuľky očistíme od hliny. Hneď po vykopaní jemne oprášte všetky prebytočné nečistoty, ale cibuľky nikdy neumývajte, ani nenechávajte na daždi. Takto by sa do nich mohla dostať prebytočná voda, ktorá môže ľahko spôsobiť hnilobu cibuliek.

Do čoho zabaliť cibuľky?

Nikdy ich neukladajte do plastových vriec alebo nádob. Jedna z vecí, na ktorú treba myslieť, keď chcete správne skladovať cibuľky v zime je, že ak ich uložíte do materiálu, ktorý „nedýcha“, budú hniť. Takže namiesto plastov a tesných obalov uložte cibuľky kvetov do kartónovej škatule, kde môžu byť počas celej zimy.

Na spodok uložte vrstvu cibuliek tak, aby sa navzájom nedotýkali. Na ne položte noviny a pokračujte ďalšou vrstvou. Každú prikryte suchým a čistým novinovým papierom.

Skladovanie jarných cibuliek v zime
Zdroj: istock.com

Kam uložiť na zimu cibuľky?

Skladovanie cibuliek cez zimu si vyžaduje chladné, ale suché miesto. Vhodná je napríklad skrinka či polica v chladnejšej miestnosti. Cibuľky môžete uložiť aj do pivnice, ak v nej nie je vysoká vlhkosť. Ďalšou alternatívou je garáž, v ktorej nekúrite. Ak nemáte garáž ani suchú pivnicu, zvážte uskladnenie cibuliek na zimu v chladničke.

Aké ďalšie rady treba dodržať?

Na jar kvitnúce cibuľky potrebujú na rozkvet aspoň šesť až osem týždňov chladu. Nezabudnite ich počas skladovania z času na čas prekontrolovať a tie cibuľky, na ktorých si všimnete známky poškodenia, hniloby alebo choroby, vyhoďte. Každú jemne stlačte a zlikvidujte všetky, ktoré už nie sú pevné. Takúto kontrolu robte aspoň raz za mesiac. Zdravé cibuľky vysaďte na jar hneď, ako rozmrzne pôda.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteSkladovanie jarných cibuliek v zime
Zdroj: istock.com

Ako skladovať cibuľky, ktoré už vyklíčili?

Aj klíčiace cibuľky kvetov potrebujú priedušný obal, takže kartónová škatuľa, noviny alebo papierové vrecká sú správnym riešením aj v tomto prípade. Dávajte pozor, aby ste neodlomili výhonok cibuľky, pretože by ju to zničilo. Cibuľový klíček je veľmi náchylný na hnilobu – priedušný papier a dostatok vzduchu okolo každej cibuľky pomôže zabrániť jeho hnitiu.

Naklíčené žiarovky uchovávajte na chladnom mieste (studené, ale nie pod bod mrazu). Ideálne miesto na skladovanie naklíčených cibuliek je v zadnej časti chladničky alebo v studenej garáži. Nízke teploty pomôžu vrátiť cibuľky do pokojového stavu – aby klíček ďalej nerástol. Je to dôležité, pretože cibuľky potrebujú istú dávku pokoja, aby mohli správne kvitnúť.

Klíčiace cibuľky vysaďte čo najskôr, ako to bude možné. Pri na jar vysadených cibuľkách je mimoriadne dôležité, aby ste po odkvitnutí neodrezali lístie. Budú totiž potrebovať obnoviť svoje energetické zásoby.

Sadenie jarných cibuliek
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock. com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.