Ako si založiť nádherný kvetinový záhon
Súčasťou každej záhrady by mal byť kvetinový záhon. Ideálne trvalkový, pretože sa oň nemusíme až tak starať. Založiť si však môžeme aj sezónny záhon, ktorý budeme každoročne obmieňať. Skorá jar je najvhodnejšia na jeho založenie.
Galéria
Výber miesta
Slnečné či polotienisté miesta sú ideálne na zakladanie kvetinových záhonov. Naopak, nevhodné sú miesta v tieni, kde sa väčšine kvitnúcich rastlín nebude dariť. (Aj tu však možno vysadiť takéto rastliny, no ich výber je obmedzený.). Kamenisté, prehrievané a suché pôdy sú problematické, tu budeme musieť zabezpečiť pravidelnú závlahu. Ideálne je, ak má kvetinový záhon pekné pozadie. To môže byť skupinka vyšších drevín, udržiavaný živý plot, múr domu, prípadne pekný plot. Záhon pri hranici pozemku je najkrajší. Vo väčšej záhrade ho môžeme vytvoriť aj uprostred trávnika, prípadne na brehu jazierka (vlhkomilné trvalky). Treba však vždy zohľadniť podmienky daného miesta (a to najmä svetlo, typ a vlhkosť pôdy). Do úvahy treba brať aj veternosť, pretože kvety niektorých trvaliek sú krehké a pri trochu silnejšom vetre sa lámu. Vo všeobecnosti sa neodporúča vytvárať záhony na svahovitom pozemku, a to pre problém s ich udržiavaním, treba vytvoriť terasy.
Pri výbere konkrétnych trvaliek vždy zohľadnite podmienky daného miesta.
Aký tvar?
Podstatný a, žiaľ, často aj podceňovaný je tvar záhona. Na vidieku môžeme dať záhonu nepravidelný pôdorys, v meste a v modernej záhrade to môže byť pravidelný záhon v istom geometrickom tvare. Môžeme zvoliť obdĺžnik, štvorec alebo kruh (ostrovček uprostred trávnika).
Rastliny a ich zoskupenie
V zásade platí toto: vyberáme menej rastlinných druhov, ale vo väčšom množstve, najmenej 3 ks z jedného druhu. To je predpoklad toho, že vznikne krásny trs. Samozrejme, záleží na veľkosti pozemku. Veľké záhrady majú ideálne predpoklady na rozmiestnenie viacerých druhov trvaliek, a to aj v skupinách po niekoľkých kusoch. Opakovanie vnáša do záhrady harmóniu, preto je dobré rastliny ešte niekde v rámci záhradného priestoru zopakovať.
V prípade starších a vidieckych záhrad použijeme pri vytváraní kvetinového záhona pokojne aj viac druhov, pričom sú vhodné bežné rastliny, nie exotické. V moderných záhradách použijeme menej rastlinných druhov, zato však viac kusov – prílišná pestrosť sa tu „nenosí“. Ideálne je vyskladať kvetinové záhony tak, aby v nich stále niečo kvitlo.
Štruktúra záhona
Základom záhona by mali byť trvalky, okrem nich – ak to rozmery záhona dovolia – aj cibuľoviny (kvitnúce na jar a v lete), okrasné trávy, prípadne nižšie kvitnúce dreviny a určite ruže či popínavé dreviny na opore. Môžu to byť však aj letničky.
Sezónne záhony môžu byť vyskladané z letničiek, dvojročných rastlín a doplnené napríklad rýchlenými cibuľovinami. Základom takéhoto záhona by však mali byť aj vždyzelené listnáče (ideálne krušpán), ktoré sa postarajú o to, aby ani počas zimy nepôsobili fádne.
Do väčších záhrad sa hodia zmiešané trvalkové záhony s robustnejšími a vyššími druhmi. Naopak, menšie záhony si vyslovene žiadajú kompaktne rastúce a skôr nižšie druhy. Pamätať treba na to, že na záhone nesmú zostávať prázdne miesta. Vyberať treba rastliny, ktorým sa u nás bude dariť, teda bude im vyhovovať aj pH pôdy (veľa krásnych trvaliek uprednostňuje kyslú pôdnu reakciu).
Základom kvetinového záhona by mali byť aj vždyzelené listnáče, napríklad krušpán. Ten sa postará o to, aby v zime záhon nepôsobil fádne.
Optimálne rozmery
Ideálny je kvetinový záhon, ktorý je široký 2,5 až 3 m. Jeho dĺžka by mala vždy korešpondovať s veľkosťou záhrady. Vybudovať si v nej veľký záhon, trebárs cez celú plochu záhrady, je nezmyselné a ani to nebude dobre vyzerať. O nič lepšie nebude pôsobiť ani príliš maličký záhon, kde trvalky či iné okrasné rastliny prakticky nebudú mať šancu vyniknúť.
Správne odstupňované
Najvyššie druhy patria do pozadia. Smerom dopredu by sa mali znižovať. Pozor na správnu výšku rastlín, aby nám nevznikli schody. Ak ide o záhon situovaný niekde v strede trávnika, vyššie druhy patria do stredu a nižšie k okrajom.
Tipy na ukážkový záhon
• obdobie
jar alebo jeseň sú vhodné na založenie kvetinového trávnika; počas celého vegetačného obdobia však možno vysádzať rastliny s koreňovým balom, v lete sa ale ťažšie zakoreňujú pre horúčavy a možné sucho
• skladba rastlín
v záhone nesmú chýbať trvalky okrasné kvetom aj listom, kvitnúci ker alebo ruže, vždyzelený ker (napríklad krušpán vytvarovaný do gule), nižšie a stredne vysoké okrasné trávy, cibuľoviny, letničky alebo dvojročné rastliny
• plánovanie
pred začiatkom prác si vyznačíme tvar záhona (pomôcť si môžeme pieskom alebo motúzom); záhony si môžeme načrtnúť aj na papier a zároveň si vytvoriť praktický nákupný zoznam (počítame aspoň s troma rastlinami z jedného druhu)
• zakladanie
pôda na výsadbu musí byť bez burín, stavebného odpadu, koreňov, mala by byť mierne vlhká, prekyprená aspoň do hĺbky 40 cm; ťažšie pôdy obohatíme o piesok, do ľahších zasa pridáme kompost; plochu urovnáme
• vysádzanie
rastliny vysádzame s koreňovým balom (krátko pred výsadbou ho namočíme do vody); vysádzame ich tak hlboko, ako boli vysadené v kontajneroch, a v primeraných rozstupoch (Pozor na hustú výsadbu!); vysadené rastliny zalejeme a okolie namulčujeme drvenou kôrou, prípadne nástielkou
Mohlo by vás zaujímať: Kvetinový záhon atraktívny po celý rok
Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 3/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Dobry den, vcera som si zasadila semienka okrasnych kvetin, zaliala som to a dnes cely den silno prsi, nemoze sa stat, ze mi semienka vyplavi, pripadne zhniju? Vdaka za odpoved