veternica vznešená
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Balkánske sasanky rozžiaria záhradu medzi prvými. Ako pestovať veternicu vznešenú?

Hľadáte pekný kvet, ktorý môže rozjasniť vašu záhradu už na konci zimy? Veternica vznešená vás rozhodne nesklame! Veterniciam sa tiež hovorí balkánske sasanky alebo zimné kvety.

Sú drobné, podobné sedmokráske a kvitnú v odtieňoch modrej, fialovej, ružovej a bielej. Ich nízky vzrast vytvára na trávniku začiatkom jari rozkvitnutý pestrý koberček. Absolútne fantasticky pôsobia, keď ich vo veľkom vysadíte do širokých záhonov. Čo potrebujete vedieť, keď si s nimi chcete skrášliť záhradu?

veternica vznešená
Zdroj: istock.com

Dobrou správou je, že balkánske sasanky sú nenáročné na pestovanie. Pochádzajú z juhovýchodnej Európy a Blízkeho východu, nájdete ich na Balkáne, v Turecku i v Grécku. Ako sme naznačili, sú jednými z prvých kvetov, ktoré sa objavujú v jarnej záhrade. Názov veternica je odvodený z gréckeho slova „anemos“, čo znamená vietor. „Blanda“ znamená pôvabný, vznešený. Dorastajú do výšky 10 až 20 centimetrov.

Azúrová, fialová, ružová i biela

Primárnou farbou veternice vznešenej je azúrovo-modrá, ale dnes už ľahko zoženieme kultivary v odtieňoch purpurovej, fialovej, ružovej alebo bielej, dokonca aj v dvojfarebných kombináciách. Kvety majú stred zlatozelenej farby a okvetné lístky sa v noci zatvárajú. Akonáhle vyjde slnko, rýchlo sa znovu otvoria a prilákajú motýle a iné opeľovače. Zaujímavé je, že hoci kvitnú veľmi skoro, cez leto a na jeseň spia. Asi mesiac po odkvitnutí jemné lístie podobné petržlenu žltne a odumiera.

veternica vznešená
Zdroj: istock.com

Ako vysadiť balkánske sasanky?

Nové rastliny možno pestovať zo semien, ale výsledky nebývajú najlepšie, pretože klíčenie je nespoľahlivé a sadenice rastú pomaly – kvety sa objavia až v druhom roku rastu. Rozmnožovanie koreňovým delením prináša lepšie výsledky, kvety sa zvyčajne objavia do troch mesiacov. Rastlinky veternice si môžete ľahko objednať aj z e-shopov.

Majú rady voľnú pôdu bohatú na humus, ktorá je dobre priepustná. Počas vegetačného obdobia by sme sa mali postarať o pravidelnú zálievku. Premokrená pôda však škodí. Na lepšie odvodnenie zmiešajte hlinu s pieskom alebo štrkom. Vo fáze pokoja môžeme nechať pôdu preschnúť.

Koľko slnka veternice potrebujú? Preferujú slnečné miesto, tolerujú však aj polotieň.

veternica vznešená
Zdroj: istock.com

Odporúčaný postup výsadby hľúz veternice

  • Pred výsadbou namočte hľuzy na 12 hodín, aby ste im pomohli s klíčením.
  • Pôdu prekyprite vidlami a primiešajte do nej lopatu odležaného kompostu či hnoja.
  • Na podporu pevných a zdravých koreňov môžete primiešať kostnú múčku alebo hnojivo pre cibuľové kvety.
  • Hľuzy sadíme do hĺbky približne 8 až 10 centimetrov. Nemusíte sa obávať, či ich zasadíte správnym smerom – ony si svoj smer rastu určia samy.
  • Zasypte zeminou a mierne zalejte.
  • Na zimu ich chráňte vrstvou mulču.
veternica vznešená
Zdroj: istock.com

Pozor, aj keď lístie po odkvitnutí zahynie, neznamená to, že rastlina odumrela. Hľuza v zemi je stále živá a pripravená prekvapiť vás. Miesto výsadby si označte, aby ste nezabudli, kde máte veternice a nevykopali ich korene. Veternice zvyčajne kvitnú štyri až šesť týždňov a lístie zostáva ďalšie štyri až osem týždňov. Nechajte ho zožltnúť a samé odumrieť, až potom vyčistite miesto.

Náš tip: Nevysádzajte tieto kvety na miesta, ktoré sú dostupné pre malé deti a domáce zvieratá. Dôvod? Pri konzumovaní sú toxické!

Aké choroby a škodcovia ohrozujú balkánske sasanky?

Na jemných lístočkoch i kvetoch sasaniek si rady pochutnajú húsenice i slimáky. Občas sa na listoch objaví bakteriálna alebo plesňová infekcia, ktorá vyvoláva škvrny. Tie postupne žltnú a hnednú. Infikované listy odstráňte a zlikvidujte.

Aj múčnatka môže napadnúť veternice. Všimnete si ju ako biely poprašok pripomínajúci múku či svetlý huňatý povlak. Zvyčajne je známkou zlej cirkulácie vzduchu alebo nadmernej vlhkosti.

V tomto prípade zlikvidujte všetky infikované rastliny a záhon prerieďte.

Galéria

veternica vznešená
veternica vznešená
veternica vznešená
veternica vznešená
veternica vznešená

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.