Ako pestovať a zužitkovať liečivé dreviny v záhrade
Galéria (12)

Ako pestovať a zužitkovať liečivé dreviny v záhrade

Pri výbere liečivých drevín určených na záhradnú výsadbu dávame prednosť domácim druhom. Dôvod je jednoduchý: sú prispôsobené našim podmienkam, takže sú zväčša odolné proti škodlivým činiteľom a nemusíme sa až tak starať o ich ochranu. Viete, ktoré dreviny by nemali chýbať vo vašej záhrade?

Galéria

Liečivé dreviny v záhrade
Liečivé dreviny v záhrade
Liečivé dreviny v záhrade
Liečivé dreviny v záhrade
Liečivé dreviny v záhrade
Liečivé dreviny v záhrade
Liečivé dreviny v záhrade
Liečivé dreviny v záhrade

Ozdravný účinok drevín – ich plodov, listov, kvetov, kôry či koreňov – je prírodný. To znamená, že nejde o „guľomet na baktérie“, ktorý pôsobí okamžite, ako to očakávame od chemických liekov. Dreviny pôsobia pozvoľnejšie a často až pri dlhodobejšom užívaní. Účinné látky pôsobia vždy komplexne, ich účinok sa zmnohonásobuje, aj keď sú obsiahnuté v minimálnych množstvách, a to bez vedľajších účinkov.

Samozrejme, ak ide o vážnejšie ochorenie, nespoliehame sa len na svoje vedomosti či skúsenosti, ale v otvorenej spolupráci s lekárom môžu tieto prírodné lieky doplniť medicínske liečebné postupy.

rastlina

Nielen liečivé

Okrem liečivého využitia sú tieto dreviny aj významné ekologické záhradné prvky, a to najmä vďaka svojej odolnosti proti škodlivým činiteľom; prakticky si nevyžadujú žiadne chemické ochranné zásahy. V podobe živého plota vytvárajú účinnú bariéru proti vnikaniu prachu, exhalátov, hluku aj nežiaducich pohľadov z okolia. Navyše, sú príbytkami rôznych zvierat, ktoré záhradu chránia pred škodcami a príjemne ju oživujú. Zväčša majú malé nároky na rez, vyžadujú si len občasné presvetlenie a odstránenie suchých konárov. Nenáročné sú aj čo sa týka prihnojovania, na tento účel stačí obohatený kompost.

Vhodné dreviny

• do menších záhrad
baza čierna, hamamel, hloh, rakytník
 do väčších záhrad
breza, väčšie formy rakytníka, stromové formy bazy čiernej a hlohu; môžeme ich vysadiť napríklad ako solitéry k altánku, chatke či k domu

Výsadba

Najjednoduchšie je zakúpiť si liečivé dreviny v ovocných alebo lesníckych škôlkach, prípadne cez internet. Výhodné a istejšie je, ak sú kontajnerované, vtedy máme, čo sa týka termínu výsadby, väčšiu voľnosť – môžeme ich vysádzať aj v priebehu vegetácie. Pri tzv. prostokoreňových rastlinách je niekedy problém s ich ujatím, ak nejdú priamo zo zeme do zeme – hrozí preschnutie koreňov pri doprave. Možno ich vysádzať buď na konci vegetácie, alebo pred jej začiatkom, teda pred pučaním.

Ak si tieto dreviny množíme sami, tak ich vysádzame zásadne systémom „zo zeme do zeme“ a s dostatočným zavlažením, aby sme tak uchránili koreňovú sústavu pred vyschnutím a zlepšili šancu na dobré ujatie sa.

tabuľka

Sušenie

Na efektívne využitie a uchovanie liečivých drevín je vhodné vytvoriť si podmienky na ich spracovanie. Najjednoduchšia metóda dlhodobejšieho uchovania je sušenie. Toto môžeme realizovať priamo v záhrade:
• využitím priestoru povaly pod sedlovou strechou domu alebo chaty,
• vytvorením špeciálneho sušiaceho fóliovníka,
• vybudovaním dobre vetrateľného sušiarenského prístreška,
• využitím starých domácich pecí,
• použitím elektrických sušičiek.
Usušené drogy uchovávame v sklených uzavretých nádobách v chlade, suchu a tme.

breza

Breza previsnutá, breza biela (Betula pendula, B. pubescens)

Breze sa darí na rúbaniskách, úhoroch aj zamokrených vresoviskách. Má rozsiahlu koreňovú sústavu, ktorá intenzívne čerpá živiny a vodu zo svojej blízkosti, takže pod ňou rastie len chudobný porast. Podľa druhu dorastá do výšky 3 až 8 m.

Ako liečivú drogu využívame najmä pupene (nerozvinuté zárodky listov), listy a mladé výhonky.

rastlina
      Breza na liečebné účely poskytuje pupene (nerozvinuté zárodky listov), listy a mladé výhonky.

Regeneruje obličky

Breza má močopudné účinky, uplatní sa pri opuchoch vznikajúcich pri obličkovej a srdečnej nedostatočnosti, pričom obličky nadmerne nedráždi a nenastáva ani nadmerný úbytok minerálnych látok. Regeneruje obličky a potláča zápal. Podporuje uvoľňovanie urinálneho piesku, preventívne pôsobí proti tvorbe kameňov, používa sa pri obličkovej kolike. Toto všetko pomáha detoxikovať telo – čistiť od odpadových látok, ako je aj kyselina močová, takže breza je účinná aj pri dne, artritíde a reume.

Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana)

Je to mrazuvzdorný, až 5 m vysoký ker s plytkou koreňovou sústavou. Podobá sa na liesku. Kvitne od novembra. Koncom leta zrejúce plody hlasno praskajú a vystreľujú olejnaté oriešky až do vzdialenosti 6 m. Indiáni mu pripisovali magické vlastnosti a nazývali ho čarovným orechom.

Hamamel pestujeme v mierne kyslej a dostatočne vlhkej pôde – neznáša letné presušenie. Takisto mu neprospieva ani presádzanie a hlboký rez. Najjednoduchšie sa rozmnožuje odkopkami. V piatom roku po vysadení je hamamel zrelý na zber listov (koncom leta, začiatkom jesene), ako aj kôry (na jar) – po ostrihaní tenkých konárov sa kôra špirálovito oddeľuje a suší na slnku.

hamamel
      Hamamel je krásna, odolná a užitočná liečivá drevina vhodná do každej záhrady.

Hamamel na unavené oči

Silice obsiahnuté v hamameli pôsobia pri obehových poruchách, sťahujú a posilňujú steny žíl, aktivizujú prúdenie krvi v cievach, posilňujú steny kapilár, preto sú účinné pri kŕčových žilách, opuchnutých nohách a hemoroidoch. Zápar z listov sa používa aj ako očné kvapky na čistenie a upokojenie očí pri zrakovej únave napríklad zo šoférovania či z práce pri počítači. Zápary, tinktúry, masti majú výborné uplatnenie pri kožných problémoch, ako sú dermatitída, ekzémy, suchá koža či psoriáza.

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhammoides)

Ak ho označíme za elixír mladosti, vitality a života, vôbec nebudeme preháňať. Už vojaci Alexandra Macedónskeho využívali plody a odvary z tejto dreviny na obnovenie svojich síl a takisto síl svojich koní. Bojovali potom ako levy na vitálnych koňoch, ktorých srsť sa krásne leskla. A to sa odzrkadlilo aj v názve rakytníka – hippos v latinčine znamená kôň a phaes zasa lesk.

Rakytník je skromný a prispôsobivý. Má rád plné slnko. Lepšie rastie na ľahkých pôdach s vyšším obsahom humusu a živín. Hoci je náročný na vodu, neznáša ťažké a zamokrené pôdy. Je dvojdomý a vetrosnubný, preto by sme mali na jednu samčiu rastlinu vysadiť tri až šesť samičích, a to najlepšie v smere prevládajúcich vetrov, aby sa zaistilo ich opelenie.

Pre malú hĺbku koreňovej sústavy opatrne kypríme okolo neho pôdu a intenzívne sa staráme o jej odburinenie, aby burina neodoberala koreňom živiny. Rakytník tvorí rozložitý ker alebo strom s výškou od 2 do 8 m (podľa odrody). Presvetľovací rez robíme v 2. až 3. roku po výsadbe.

Rakytník dozrieva podľa odrody od septembra až do prvých mrazov. Plodí veľmi bohato, a to až tak, že tŕnisté konáriky sú plodmi doslova husto obalené, čo veľmi sťažuje oberanie. Životnosť tejto dreviny je 80 až 100 rokov.

rakytník
      Pri zbere rakytníka treba byť opatrný, ak máme vysadenú odrodu s tŕňmi.

Odrody rakytníka

Vyšľachtené odrody vhodné na výsadbu možno rozdeliť na dve skupiny – na ruské, vyšľachtené zo sibírskych typov a prispôsobené kontinentálnej klíme, a na európske, dobre prispôsobené našej klíme, neskôr pučia a tak unikajú neskorým jarným mrazíkom. Z ruských sa u nás bežne pestujú odrody bez tŕňov: ’Dar Katini‘ a ’Novosť Altaja‘, s malým počtom tŕňov: ’Masličnaja‘, ’Vitaminnaja‘ či ’Velikan‘. Z nemeckých odrôd najmä ’Hergo‘, ’Fragana‘, ’Dorana‘ a ’Leikora‘ výnimočná svojou plodnosťou aj veľkosťou plodov. Z našich bojnických šľachtencov sú zaujímavé ’Slovan‘ a ’Bojan‘.

Rakytníkový olej a jeho účinky

Rakytníkový olej výborne pôsobí pri popáleninách spôsobených rádioterapiou, pri omrzlinách, vredoch predkolenia, hemoroidoch, ale aj pri žalúdočných a dvanástorníkových vredoch, pri akné a preležaninách.

Plodový rakytníkový olej
Plody rozdrvíme na kašu a necháme ju do druhého dňa v chlade odstáť. Červený olej, ktorý vystúpi na jej povrch, stiahneme. Z 1 kg plodov získame asi 75 ml oleja.

Regeneračný olej na citlivú a suchú pleť
Zmiešame 40 ml mandľového, 8 ml pupalkového a 2 ml (40 kvapiek) rakytníkového oleja. Olej môžeme naparfémovať piatimi kvapkami ružovej silice.

olej

Bohatý zdroj vitamínov

Plody rakytníka obsahujú vysoké dávky základných vitamínov, najmä betakarotén, alfa- a gamakarotény, lykopén, vitamíny B (B1, B2, B3, B6, B9), vitamín E, K a až 2 500 mg vitamínu C. Dužina obsahuje až 13 % tuku.

Liečebné použitie majú najmä rôzne spracované plody a ich dužina, červený olej z dužiny a bezfarebný olej zo semien. Plody pôsobia výrazne imunostimulačne, chránia nás proti zápalom, zvyšujú telesný aj duševný výkon, podporujú rýchlejšiu rekonvalescenciu a regeneráciu. Osvedčili sa ako účinný prostriedok proti jarnej únave. Nenahradia ich žiadne vitamínové pilulky.

Červený olej z dužiny pomáha predovšetkým našej pokožke – zmierňuje jej podráždenie, má antiseptické a protizápalové účinky, je výborným antioxidantom, pokožku vyživuje, napína kožné tkanivá, zabraňuje vráskaveniu a poruchám pigmentácie, podporuje obranné mechanizmy kože, chráni ju pred negatívnym pôsobením nadmerného slnenia a pomáha pri ekzémoch. Podporuje hojivý proces pri poranení.

Baza čierna (Sambucus nigra)

Ľudia už odpradávna hodnotili bazu čiernu veľmi vysoko – bola pre nich posvätná, čo vyjadrili aj v ľudovom úsloví „Pred rumančekom kľakni, pod bazou sa pomodli“.

Baza je prispôsobivá drevina, uprednostňuje ľahšie, primerane vlhké pôdy, dobre zásobené humusom a dusíkom. Toleruje aj mierne zatienenie. Rozmnožuje sa ľahko – semenami alebo drevitými odrezkami. Je úplne mrazuvzdorná. Kvitne v máji až júni, vtedy je vhodný čas na zber súkvetí – celé súkvetia sa odstrihávajú a spracúvajú začerstva alebo sa sušia v tieni v tenkej vrstve (pozor na zaparenie!), prípadne umelo pri teplote maximálne do 40 °C. Po usušení sa od kvetov oddelia stopky a kvety sa uskladnia v suchu a tme. Zrelé plody aj s celým súkvetím zbierame v auguste až septembri – tiež ich treba odstrihnúť a vidličkou strhnúť zo stopiek.

baza čierna
       baza čierna

Dobrá rada
Kvet bazy čiernej treba zberať za slnečného počasia, nie po daždi.

Pozor na dvojníčky

Baza čierna patrí do čeľade zemolezovitých rastlín podobne ako baza chabzdová (S. edulus), ktorá je veľmi podobná baze čiernej, je však mierne jedovatá a nevhodná na liečebné použitie. Hoci ich kvety i plody sú si veľmi podobné, predsa sa tieto rastliny od seba zásadne líšia tým, že baza čierna je krovitá až stromovitá drevina vysoká 3 až 8 m so sivohnedými konármi. Chabzda je len vytrvalá, ale nedrevnatá rastlina vysoká približne 2 m. Jej kvety voňajú ako horké mandle a celá rastlina nepríjemne páchne. Teda zásadný rozdiel je v tom, že chabzda nie je drevina. Aj baza červená hroznovitá (S. racemosa) s červenými plodmi sa považuje za jedovatú.

Surová nelieči

Nezrelé plody aj ďalšie časti bazy a surové zrelé plody sú mierne jedovaté, obsahujú kyanogénny glykozid sambunigrín, ktorý sa čiastočne stráca dozrievaním alebo úplne varením. Teda zažívacie problémy spôsobuje aj konzumácia neprimeraného množstva síce zrelých, ale surových plodov (nevoľnosť, hnačka).

Proti horúčke aj migréne

Baza čierna má potopudné účinky, pomáha pri horúčkach, prechladnutí, bronchitíde, kašli, zápaloch prínosových dutín aj ústnej dutiny, pri alergickej nádche, redukuje bolesť pri zápalových procesoch. Užíva sa pri reume, dne, ekzémoch, psoriáze a kožných zápaloch. Vo forme masti sa používa na popáleniny, čerstvými listami sa obkladajú rany a podliatiny, čo pomáha aj pri bolestivých kolenách (obklad z rozdrvených listov pomáha vytiahnuť aj vodu). Bohatý obsah rutínu zasa spevňuje cievy.

Zvýšené potenie po vypití bazového čaju s citrónom podnecuje detoxikáciu organizmu. Pomáha aj prekrvujúci 10-minútový kúpeľ nôh v teplej vode s bazovým čajom, ktorý zároveň zlepšuje dýchacie funkcie.

Bazový kvet spolu s kvetom lipy a rumančeka v rovnakom pomere môžeme po zaliatí horúcou vodou použiť na gáze ako pleťovú masku na nečistú uhrovitú pleť. Po 20-minútovom pôsobení tvár omyjeme vlažnou vodou a ošetríme polomastným krémom.

Preventívny liečebný účinok majú aj mnohé výrobky z bazových plodov, ako sú kompóty, šťavy, vína či likéry. Z kvetov bazy môžeme pripraviť osviežujúcu limonádu, z plodov zasa omáčky k lievancom či mäsu, prípadne ich môžeme naložiť do liehu a každé ráno si dať na dobrý štart do dňa plnú lyžicu „elixíru mladosti“.

Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna)

Už antický botanik a lekár Dioskorides odporúčal hloh na posilnenie tela. Všimol si, že kozy, ktoré sa kŕmili hlohovým lístím a plodmi, boli mimoriadne silné. A tak kozy dali hlohu jeho meno, pretože crataegus v gréčtine znamená „silné kozy“. Hloh je 5 m vysoký hustý tŕnistý ker. Na jeseň dozrievajú plody – červené valcovité malvičky. Hlohové kry sa výborne hodia na vytvorenie nepreniknuteľného živého plota. Hloh obľubuje slnečné polohy. Najjednoduchšie sa rozmnožuje semenami a odkopkami.

kvety hlohu
      Kvety hlohu sa zberajú od mája do júna, najväčšiu silu majú pred plným rozkvitnutím.

Hloh ako liek

Na jar sa zbiera celé kvetenstvo aj s lístkami, na jeseň zasa plody, ktoré sa dajú priamo jesť. Tieto časti hlohu sa buď sušia pri teplote do 40 °C, alebo sa spracovávajú za čerstva na zápary, tinktúry, vína, lekváry a čaje. Vďaka širokej škále účinných obsahových látok poskytujú tieto drogy komplexné liečebné pôsobenie. Uvoľňujú energiu pre srdcový sval, regulujú jeho rytmus, pomáhajú pri srdcovej nedostatočnosti, pri zápaloch a degenerácii srdcového svalu, pri poškodení chlopní a po prekonanom infarkte, ďalej pri arytmii, tachykardii, búšení srdca, rozširujú cievy. Majú sedatívne účinky na sympatický nervový systém, dobre pôsobia pri jeho predráždení, pri nervozite a účinne znižujú pocit úzkosti.

plody hlohu
       Plody hlohu dozrievajú na jeseň.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Gabriela Butalova says:

    mam hamamel kvitnuci na oranzovo, aj ten je liecivy?

  2. torta says:

    nuz, tych drevin je rozhodne viacej. O hamameli pocujem prvy krat. Namiesto neho by som uvazoval o nasich liecivych drevinach ako je napr. drien. Dalej sa vysostne hodi pestovat kustovnicu cinsku – jednoducho a zdravo 🙂 a mnohe ine
    Pozor na brezu…..vysusuje podu, takze treba vybrat uvazlivo miesto kde bude rast.

    1. Anonym says:

      Nikto ti nebráni nás poučiť o tých liečivých drevinách… Mňa by minimálne zaujímal ten drieň, že aké má účinky na organizmus. Ja si ho vysoko cením ako chutné ovocie, tak by ma zaujímalo aké ďalšie benefity prináša. Nedá mi nepovedať, že drieň spolu s bazou sú u nás možno dve najviac nedocenené ovocné druhy. Liečivé účinky kvetov bazy sú dosť známe, ale málokto vie aké chutné džemy sa dajú vyrobiť z plodov. Len pripomeniem že plody bazy patria medzi ovocie s najvyšším obsahom teraz toľko ospevovaných antokyanov. Ja osobne verím že drieň aj baza sú určite oveľa zdravšie/liečivejšie ako spomínana marketingom pretláčaná momentálne módna kustovnica. Bezpochyby však nesú chutné ovocie, naopak od mrňavých hnusne chutiacich plodov kustovnice.

  3. Gabriel Ficery says:

    Máme už 5 rokov vysadené 3 ks Hloh obyčajný v záhrade ako solitér. Opakovane ich každý rok napadne nejaká choroba po odkvitnutí kvetov. Na listoch sa objavia čierne škvrny a list uschne a odpadne. Stom ostáva bez listov po zbytok sezóny. Vyzerá to hrozne. Nedočkali sme sa ani plodov. Snažím sa stromy ošetrovať prípravkami proti hubovým chorobám, ale podarilo sa mi len udržať sisty na stromoch maximálne do začiatku septembra. To bol úspech.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.