Rozdiel medzi rakytníkom a hlohyňou

image 31583 25 v1

Už niekoľko rokov pestujeme v záhrade ker, ktorý je na jeseň obsypaný oranžovožltými plodmi. Vyrástol sám od seba. Predpokladali sme podľa oranžových plodov, že by to mohol byť rakytník rešetliakový. (Helena F., Kľak)

Nie, nie je to rakytník. V záhrade pestujete okrasný ker s názvom hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea). ­Vytvára husté kry, konáre sú porastené ostňami. Plody sú guľovité malvičky na stopkách, usporiadané vo zväzkoch. Je to jednodomá rastlina – na jednej rastline v kvietku vyrastajú tyčinky aj piestik. Rakytník je dvojdomá rastlina, to znamená, že samčie a samičie rastliny rastú zvlášť. Vytvára husté kry, na konároch má takisto ostne. Plody sú podlhovasté, červenooranžové, hladké lesklé kôstkovice s jednou kôstkou vo vnútri. Vyrastajú jednotlivo priamo na konárikoch. Listy majú podlhovasté.


Hlohyňa šarlátová

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock  
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Na pestovanie rodiaceho rakytníka musíte mať vysadený samčí ker a samičie kry inak sa úrody nedočkáte. V našich končinách sa vám rodiaci rakytník sám sotva vyseje.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.