10 najfarebnejších drevín jesene
Galéria (11)

10 najfarebnejších drevín jesene

Pozrite si s nami desať najfarebnejších drevín jesene. Prinášame vám aj rady ako sa o ne správne starať.

Galéria

10 drevín jesene
10 drevín jesene
10 drevín jesene
10 drevín jesene
10 drevín jesene
10 drevín jesene
10 drevín jesene
10 drevín jesene

Okrasná jabloň (Malus floribunda)

Okrasné jablone sa môžu popýšiť nielen pekne sfarbenými listami, ale aj množstvom drobných jabĺčok, ktoré sú ozdobou až do zimných mesiacov. Ide o vďačné solitérne, mohutnejšie pôsobiace stromy, ktoré sú vhodné do väčších vidieckych záhrad. Kultivary s prevísajúcimi výhonkami sa hodia do menších záhrad.
Potrebuje: slnečné miesto alebo polotieň, chránené miesto s hlbšou a výživnou pôdou, výchovný rez v prvých rokoch po vysadení, intenzívnejšiu zálievku a prihnojovanie

Lieska (Corylus avellana)

Lieska je vďačnou drevinou pre podhorské a horské oblasti. Aj ona sa môže na jeseň popýšiť zlatistým sfarbením listov. Potrebuje priestor, aby vynikla.
Potrebuje: slnečné miesto alebo polotieň, vlhkú, humusom zásobenú pôdu s obsahom vápnika

Hlohyňa (Pyracantha coccinea)

Vždyzelená, až 3 m vysoká hlohyňa je pestovateľsky nenáročná, každoročne bohato plodí a jej pomerne trváce plody sú podľa kultivaru žlté alebo oranžové. Prednosťou je možnosť tvarovania. Drevina sa hodí do skupín s ihličnanmi, na živé ploty, ale aj ako solitér v prírodne ladených záhradách.
Potrebuje: slnko, teplo, priepustnú a výživnú pôdu, počas veľkého sucha a po vysadení treba drevinu zavlažovať 

Bršlen (Euonymus alatus)

Neskoro na jeseň je táto drevina neprehliadnuteľná. Jej listy sú spočiatku šarlátové, neskôr majú ružový nádych. Atraktívna je aj počas zimy. Bršlen je vhodné umiestniť pred tmavšie ihličnany a listnáče. Takisto vynikne v spoločenstve trvaliek kvitnúcich v jesennom období.
Potrebuje: chránené miesto na slnku, výživnú a priepustnú pôdu, dostatok priestoru

Rakytník (Hippophae rhamnoides)

Tento rozložito rastúci a pomerne hustý ker sa s obľubou vysádza hlavne v poslednom období. Dôvodom sú plody, ktoré majú mimoriadne priaznivý účinok na ľudský organizmus – počas jesene sú aj peknou dekoráciou záhrady. Oranžové plody zostávajú na drevinách dlho do zimy.
Potrebuje: slnečné a teplejšie chránené miesta, priepustnú, skôr suchšiu pôdu, ideálne piesočnatú, zálievku tesne po vysadení

Javor (Acer japonicum)

Na jeseň sa listy okrasného javora vyfarbujú do nápadných farebných odtieňov oranžovej a červenej. Sú ideálne do záhrad v ázijskom štýle. Pekne vyniknú pred pozadím z tmavších ihličnanov.
Potrebuje: slnečné a chránené bezveterné miesto, dostatok vlahy, mierne kyslý substrát

Ruža (Rosa rugosa)

Tento druh ruže s voňavými kvetmi zdobia na jeseň červené a pomerne veľké plody – šípky. Ide o nenáročný, rýchlorastúci druh vhodný do mestskej aj vidieckej záhrady.
Potrebuje: slnečné miesto alebo polotieň, dostatok priestoru, suchšiu a priepustnú pôdu

Krásnoplod (Callicarpa bodinieri)

Nevšedné a zároveň neprehliadnuteľné sú na tejto drevine modrofialové plody. Ide o 3 m vysokú, mrazuvzdornú drevinu pochádzajúcu z Číny. Nádherná je skupina niekoľkých krov.
Potrebuje: slnečné, chránené a dobre viditeľné miesto, pôdu zásobenú živinami, občasný rez

Ambrovník (Liquidambar styraciflua)

Jedna z najatraktívnejších drevín jesenného obdobia pochádzajúca z Ameriky je vhodná do väčších záhrad. Vyniká lesklými listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do oranžova, červena až purpurova. Zaujímavé sú aj ježovité súplodia, ktoré strom zdobia počas zimy.
Potrebuje: slnko alebo polotieň, výživnú, priepustnú, skôr hlinitú pôdu, drevina je náročnejšia na vlahu, v staršom veku treba odstraňovať spodné konáre

Skalník (Cotoneaster horizontalis)

Tento ker má dve prednosti: na jeseň, keď sa ochladí, má sfarbené menšie listy a tiež množstvo drobných červených plodov. Ide o nižší ker. Hodí sa na ozelenenie problematických plôch, ale aj do skupín s ihličnanmi.
Potrebuje: slnko alebo polotieň, priepustnú a živinami zásobenú, skôr suchšiu pôdu, znesie aj znečistené ovzdušie

Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Kveta Škvarková says:

    Dobrý deň,
    hľadám na internete radu na tému „sadenie trvaliek na jeseň“, ste zatiaľ jediní, čo ponúkajú možnosť niečo sa opýtať – aspoň v to dúfam. Nemám veľa skúseností, som amatér a chcem sa vyhnúť sadeniu letničiek. a skúsiť trvalky.
    Ide o malý kus záhrady, ktorý by skôr poslúžil na skalku, ale chcem trvalky nižšie a pestré, prípadne atraktívnu trávu v priestore slnečnom, polotieň a tieň. Môžete mi niečo poradiť, (ponúknuť) čo sa dá sadiť ešte aj teraz v najbližších dňoch?

    Ďakujem ..

    S pozdravom
    Kveta Škvareková

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.