Odborník radí: Pestovanie rakytníka
Na výstave kvetín som si v apríli kúpila rakytník. Vysadila som ho narýchlo do záhrady, no neviem či som urobila dobre. Našla som miesto v polotieni pri plote. Čo všetko je dôležité pri jeho pestovaní? A.S., Skalica
Rakytník (Hippophae rhamnoides) je v poslednej dobe veľmi obľúbenou a častejšie pestovanou drevinou. Je to nielen z dôvodu vysokého obsahu vitamínu C v bobuliach ale aj tým, že obsahuje vzácny olej, ktorého využitie je intenzívnejšie v poslednom období. Pestuje sa v tvare stromu alebo kra. Rakytník bežne nájdete na piesočnatých dunách na pobreží Severného mora. Rovnako ho však možno nájsť aj na horských svahoch.
Je to odolná drevina, rýchlo rastúca a výborne spevňujúca pôdu. Ide o dvojdomú rastlinu, teda potrebné je mať samčiu aj samičiu rastlinu, inak rodiť nebude. Na miesto náročný nie je, ideálne je miesto na slnku, ale rovnako sa mu bude dariť aj v polotieni. Pôda by mala byť piesočnato hlinitá, s vyšším obsahom vápnika.
Rakytníku nevadí ani znečistené ovzdušie, čiže ho možno pestovať aj v meste. Potrebné je vyhradiť mu ale dostatočný priestor, asi 2m široký. Rez spočíva len v každoročnom presvetľovaní korún, prípadne zakracovaní dlhších výhonkov. Dobré je vedieť, že svojim rastom môže obmedzovať a potláčať v raste okolité rastliny. Na pestovanie v záhradách sa hodia veľlkoplodé kultivary, dobrou voľbou sú Leikora, Hergo či Vitaminnaja. Rastliny začnú plodiť asi za 3 roky po výsadbe.
Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista
foto: thinkstock.com
dobre
A co robit s korenovymi vyrastkami, mame ich po celom travniku‘ aj 2m od krika, na tutu neprijemnost neupozorni pri nakupe ani jeden predajca alebo radca!,,,,,.
Tak na túto otázku by som aj ja rád vedel odpoveď.
Dnes idem vykopať rakytník. Nikdy viac v záhade. Je s tým zasra***tá polovica záhrady.
Radšej si kúpim ako by som to mal pestovať.
zdravim ak mate este ten rakitnik tak mi ho poslite tel +421940216128
Tak ich pri kosení pokos a hotovo
Chcem sa opytať či plody bude mať samčia aj samičia rastlina.
Ohohóó, ak si už videl rodiť samca, daj si to patentovaťťťťť!!!!!!
super odpoved.
a to mame nazorny priklad ake su tie samce zbytocne xixi
Samica bez samca je tiez zbytočná.
Prosím Vás o radu,čo urobiť preto, aby plody rakytníka predčasne neopadávali a tak neusychali a čo je vlastne príčinou toho. Mám vysadený rakytník piaty rok a presne po troch rokoch mi prvý krát zarodil ,ale bohužiaľ všetky plody keď už boli trochu oranžovej farby mi začali vädnúť a opadali všetky do jedného a toto isté sa deje aj tento rok, preto Vás prosím o radu ako tomuto zabrániť a čo je vlastne príčinou.
Za Vašu pomoc – radu Vám vopred ďakujem.
Dobry den, chcem sa spytat, ,ci sa moze rakytnik vysadit aj v obdobi nocnych mrazov. Dakujem
Dôležité je, aké sú tie mrazy vysoké, či je aj pôda zamrznutá a aká je teplota pôdy v hĺbke výsadby. Zakoreňovanie rastlín vo všeobecnosti trvá priemerne 2 týždne, pričom teplota pôdy v hĺbke výsadby by mala byť minimálne +5°C po celý čas zakoreňovania. Samozrejme pri výsadbe treba dodržať správny postup. Taktiež všeobecne platí, že pre väčšinu ovocných drevín je lepší jesenný termín výsadby, lebo pôda je ešte prehriata z leta. Kým na jar je to naopak, pôda je po zime chladná a zohrieva sa na potrebnú teplotu pomaly. Nadzemnú časť mladých rastlín môžete chrániť pred prípadnými mínusovými teplotami vrecovinou, čečinou, netkanou textíliou. Rakytník pochádza z chladných oblastí stredne a severnej Európy, v západnej Ázii, južnej Sibíri, kde rastie divo. V podmienkach SR nie sú nízke teploty také extrémne, aby rakytníku uškodili. Niektoré zdroje uvádzajú odolnosť voči mrazu až do – 50 °C.
Prosím Vás o radu,čo urobiť preto, aby plody rakytníka predčasne neopadávali a tak neusychali a čo je vlastne príčinou toho. Mám vysadený rakytník presne po troch rokoch mi prvý krát zarodil ,ale bohužiaľ všetky plody keď už boli trochu oranžovej farby mi začali vädnúť a opadavať preto Vás prosím o radu ako tomuto zabrániť a čo je vlastne príčinou. Za Vašu pomoc – radu Vám vopred ďakujem.
Neuvádzate, aké má vlastnosti pôda, či zavlažujete , prípadne či ste chemicky rastliny ošetrili. Príčin opadávania plodov môže byť viac -napr. hubové choroby. Najčastejšie je to fuzáriové vädnutie, ktoré spôsobujú huby z rodu Fusarium a Verticillium . Plody sa predčasne vyfarbujú, listy žltnú, zvädnúť môže aj celá rastlina, lebo podhubie prerastá do cievnych zväzkov rastliny a zapcháva ich. Rastliny je možné ošetriť prípravkami ( napr. Syllit, Talent, Topas 100 EC, Zato 50 WG)proti chrastavitosti, ktoré sú účinné aj proti iným hubovým chorobám. Z biologických prípravkov môžete skúsiť prípravok Alginure – obsahuje výťažky morských rias a rastlinné aminikyseliny. Napadnutie škodcami napr. voškou rakytníkovou nemá u nás podstatný význam. Ďalšou príčinou môže byť neharmonická výživa, prílišné sucho, premokrenie pôdy, vysoká teplota vzduchu.
Ale že sa tu aj odpovedá na dotazy.
chcem vedieť či sa dá rakytník rozmnožiť napr.odrezaním vetvičky-alebo ako?
Áno, dá sa rozmnožiť aj vegetatívne letnými odrezkami. Odoberáme – odrežeme ich v koncom mája, začiatkom júna. Dĺžka by mala byť cca 15 cm. Spodnú časť je vhodné namočiť do práškového alebo kvapalného stimulátora-urýchli sa zakorenenie. Zapichneme ich do substrátu na zakoreňovanie (Agroperlit), nasypaného do debničky, črepníka, ktoré uložíme do pareniska, skleníka- aj mini môže byť. Do jesene zakorenia, úrodu prinesú približne o 3 roky. Samozrejme musíme si pripraviť odrezky samčích aj samičích rastlín. Dá sa rozmnožovať aj delením krov. Ker na jeseň alebo jar vyberieme z pôdy, rozdelíme rýľom na 2 – 3 časti, tak, aby každá mala dostatok koreňov a vysadíme na miesto.
Naš rakytnik ma veľmi malé plody 3mm gulôčki .
Je to dáka ina odroda??
A je to určite rakytník? Rastlina kúpená v oficiálnom záhradníctve, v ovocnej škôlke? Viacero druhov okrasných krov má malé oranžové plody. Podľa popisu by to pokojne mohla byť aj hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea) . Tá má však plody vo zväzočku na krátkych stopkách. Pomohlo by poslanie foto plodov aj s konárikom.
Hlohyňa šarlátová to určite nieje. Je to rakytnik aj podla chuti plodov ,no su male ako čučoriedka.
Poradili nám ju natvrdo ostrihať. Uvidime. Ostanem v kontakte.
Priložil by som obrazok no neviem ako.
Prosím vás, ved rakytník má úplne iné lístky….ako tá rastlina…
Aj my máme problém, že máme drobné plody a oberať to, hmmmm, to je pre veľmi pokojnych a vytrvalých jedincov. A áno, je VŠADE!
Dobry deň Mal by som otázku Aký pár by mali tvoriť ak chcem dosiahnúť aby sa opelili ahoj dík
19.11.2016
Minimálne treba pestovať jednu samčiu a jednu samičiu rastlinu. Samozrejme lepšie je mať viac samičích rastlín, ktoré prinášajú úrodu. V prípade samčej odrody ´Pollmix´, postačí jedna rastlina na opelenie 4 – 5 samičích rastlín. Samčia odroda ´Rakytník K+´ opelí 8 – 10 samičích rastlín. Samičie odrody sú napr. :´Askola(S)´, ´Dorana´, ´Frugana´, ´Orange Energy ®´,´Sirola´, ´Krasavice´, ´Podruga´, ´Sluníčko´.
Rastliny treba vysadiť v smere prevládajúceho smeru vetra-peľ sa lepšie prenesie.
Priatelia, mám niečo, o čom som si myslela, že je to rakytník.
Má úzke listy, pichliače, jasnočervené bobule.
Zasadila som konáriky do zeme a ujali sa. Prvé červené plodíky, dosť riedko, som mala už na druhý rok.
Aj sa mi ho podarilo pokosiť, ale žije a opäť mal niekoľko plodov až na jeseň.
Už dorástol do asi 30 cm.
Môže to byť rakytník, alebo je to niečo iné, keď rodí aj bez opeľovača?
Zrejme to nebude rakytník, ten rodí až po 3 rokoch po výsadbe a musí mať aj určitú veľkosť /aspoň moje rodia niekde od 1,5-2 m a samozrejme za prítomnosti samcov. Prvá úroda bola symbolická 4 litre ,ale potešila.Druhá už potešila viac cca 60 litrov,len som si to musel sám pozbierať,nikomu sa do toho nechcelo pre pichliače.Pri výsadbe doporučujem ohradiť miesto výsadby nopovou fóliou ,kvôli prerastaniu do okolia po pár rokoch.
Chcem sa spýtať ako sa vykonáva spätný rez u rakytníka a do akej hlbky ho môžem ostrihať. Mám už 4 ročný krík. A tiež sa chcem spýtať ako to oberáte. Ja ručne pracne ale vždy som celá dopichaná a zdá sa mi to nepraktické. Nepoznáme nejaké finty. Ďakujem
Odstrihnut celu vetvicku s plodmi, dat do mrazaka a potom uz len striast z nej plody a dat do sacku a naspat do mrazaka alebo inak spracovat.
Dobry den, aka moze byt priblizne max. vzdialenost od rastlin (samec a samicka) aby bolo opelovanie este efektivne? teraz mam viac samicky vysadene od samca 2 az 4 m, tie myslim si ze su idealne,ale mam miesto este na vysadenie 1 samicky, ale tam by bola vzdialenost od samca zhruba 8-10m. Viem,ze zalezi aj na tom, ze odkial fuka vietor, ale niekde som cital, ze samec vypusta pel aj na 50m vzdialenost. Dakujem za odpoved.
Dobrý deň, presadil som mladú samičiu rastlinku ( asi 20 cm vysokú ) do kúta zahrady asi 50 m od samca a po troch rokoch bola 2 m vysoká a bolo na nej asi 1,5 litra plodov. Samca pravidelne pristrihujem aj tak je asi 3,5 m vysoký , ročné prírastky narastú 1 m. Všetko záleží od samca. Hnojiť, polievať a pravidelne pristrihovať. Samičky sa potom odvďačia množstvom plodov
Hello my name is Milan from Serbia. I need an advice for growing Sea buckthorn. I bought last year 10 female and this year 6 male plants. 6 of 10 died from freezing(female) and can i now in spring plant new 6 female plants or wait for autumn?
Ja som kúpil odrodu rašelinníka FRIESDORFER ORANGE o ktorej uvádzajú že je SAMOOPELIVÁ. Na tak malý krík pýtali dosť 16 ečiek. Tak uvidím samca kupovať nemienim.
môže sa rakytník samička preštepiť samcom?
Dá.Môže sa použiť napríklad spojkovanie, alebo spojkovanie s jazíčkom.
Vie mi niekto poradiť, aký druh rakytníka si mám kúpiť – aby mal veľké plody /1 g/, bol v tvare kra – max. 2 – 3 m a bol beztŕňový. Samec opeľuje skoré aj neskoré odrody?
Prosím Vás, poraďte, ako najjednoduchšie obrať plody rakytníka. Teraz som prišla celá dopichaná. Je možné vetvičky aj odstrihnúť a tak sa pokúsiť obrať ? Ďakujem Oľga
Ja strihám bobulky dlhšími nožničkami. je to zdĺhavé ale vždy oberiem iba toľko, koľko sa spotrebuje.
Vetvicky da zamrazit a po vytiahnuti z mrazaku len oklepat a je to jednoduche potom poukladat plody do dozy a spat do mrazaku. Vitaminova bomba na zimu. Pekny den
veľký mrazák, ak ich vložíš do mrazáka tak po zamrznutí sa ľahko otrasú
Prosím Vás,chcela by som sa opýtať akými skodcami trpi rakitnik.Ďakujem za info
Každý rok mi rakytník zakvitne a má veľa plodov. tento rok nezakvitol.
Mám rakytník prvý rok, kúpil som 30 cm rastliny zo Starklu. 2 samičie a jednu samčiu. Teraz v jeseni majú na spode lístkov nepreberné množstvo mušiek a na stopke asi puklice. Viete mi poradiť ochranu proti tomúto?
Prosím poradiť… Chcem v podmienkach Kysúc, oblasť Čierne pri Čadci, pestovať rakytník,koľko a aký počet mám kúpiť, konkrétne samčie s samičie rastlinky…..
Vopred vám ďakujem
František
Dobry den.Prosim Vas na tieto komentare aj niekde niekto odpoveda?
Dobrý deň ,chcel by som Vás poprosiť o radu. Mám 3 roky zasadený rakytník a drevo začalo výrazne cerniet aj listy boli tmavšie. Plodov bolo malo. Vedel by mi niekto poradiť čo s tým. Dakujem
Kupil som rakytnik,mozem ho pestovat vo velkych nadobach?
Mam vedľa rakytnika posadenu aroniu, jedna znama mi poradila, ze sa neznasajú a nebude ani kvitnúť. Ja som takúto informaciu nikde nenašla, iba vraj s bazou by sa nemala kombinovat. Viete mi prosim poradit???? Ďakujem
ako prosím dosiahnúť väčšie prírastky, tie moje jednoročné majú tak 10 cm, v čom je problém?
Ahoj,
prírastky sú závislé od veľkosti kríka,čím je väčší tým väčšie sú prírastky a po 3 rokoch môže mať cca 2-3 metre.Moje mali po 4 rokoch 4-5 metrov.Ideálne je samec v strede stačí na 3 až 10 samíc podľa okolností a dôležité je dodržať odstupy min. 2 metre lebo ide o veľké kríky podľa odrôd.Najlepšie sú ruské veľkoplodé ,mne sa veľmi osvedčil orange energy síce menšie plody ale dobre sa oberal a úroda bola cca 40 litrov.
Ahojte..poradte prosim…asi 4 dni dozadu sme spozorovali, ze nam vadnu a opadavaju listy na samiciach a niektorych samcoch rakytnika…dnes sme zistili, ze to postihlo skor vsetky kriky…mame ich 20..nerozumieme, uz ich mame 10 rokov a nikdy sa nic podobne nestalo…vzdy boli krasne…preco opadavuju listy v lete? minuly rok sme ho ako kazdy 2. rok ostrihali, plody dali do mrazaku…vsetky samice aj samci krasne vyhnali..nic im nechyba…polievame stale rovnako…poradte, ak viete…dakujem
Máme rakytník už pár rokov, pri nej je aj samčí, aj tento rok mal veľa plodov, ale vždy uschnú a opadajú, čím ho máme hnojiť, treba ho ostrihať?
Dobrý deň,prosím o radu čo začne skôr vyhánat listy samec alebo samica rakytnika?
je možné že jeden z nich už ma drobné lístky a druhý nic?
ďakujem
Prosím o odpoveď, či nové jedince, ktoré vyrástli z koreňov rakytníka sú vždy rovnakého pohlavia ako materská rastlina, čiže samec alebo samica?