Jednoduché tipy ma skrášlenie letnej záhrady
Galéria (13)

Jednoduché tipy ma skrášlenie letnej záhrady

Predstavou každého majiteľa okrasnej záhrady je mať ju v perfektnom stave. Nie vždy však stíhame realizovať všetky činnosti. Pestovateľský úspech neraz tkvie aj v drobných detailoch a celkom jednoduchých záhradných prácach.

Galéria

Dôležité detaily v letnej záhrade
Dôležité detaily v letnej záhrade
Dôležité detaily v letnej záhrade
Dôležité detaily v letnej záhrade
Dôležité detaily v letnej záhrade
Dôležité detaily v letnej záhrade
Dôležité detaily v letnej záhrade
Dôležité detaily v letnej záhrade

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: do 1 hodiny
ľudia: 1
obdobie: koniec jari, začiatok leta

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál
• postreky na škodce do 10 €
(cena podľa druhu)
 hnojivá do 5 €
(cena podľa druhu)
 substrát
 mulčovacia kôra
 plastový črepník na odrezky
 stimulátor

Náradie a pomôcky
 záhradnícke nožnice
 záhradnícky nôž
 lopatka
 pracovné rukavice
 nádoba na odpad
 krhla s vodou 

PRACOVNÝ POSTUP

1. Plamienok
Skoro kvitnúce plamienky si môžeme začiatkom leta rozmnožiť pomocou polovyzretých odrezkov. V substráte na rozmnožovanie sa zakorenia rýchlo. 

2. Podsadba
K drevinám v tvare stromčeka s kmienkom pestovaným v nádobe môžeme ako podsadbu vysadiť trvalky okrasné listom. Je totiž zbytočné nechávať povrch pôdy nevysadený.

3. Škodce
Rastliny pravidelne prezeráme. Ohrozené sú napríklad rododendrony – napáda ich nosánik. Pri skorom zásahu sú škody na rastline minimálne. 

4. Miesto pre hortenziu
Hortenzii sa nedarí na slnečných miestach. Tu jej nepekne zasychajú listy. Tie môžeme otrhať, ale ideálne by bolo drevinu presadiť. 

5. Hortenzia
Málo kvitne? Stačí jedna vec – začať ju pravidelne prihnojovať hnojivami určenými na hortenzie. Nezaberie to veľa času a zaručí bohatú násadu kvetov.

6. Vždyzelené listnáče
Po tohtoročnej zime zostalo veľa vždyzelených rastlín poškodených (vavrínovce, pierisy). Ak sme na jar nestíhali, teraz môžeme vystrihať poškodené výhonky. 

7. Zimozeleň
Nie je pekné, ak sa v záhrade jedna rastlina splieta s inou. Vyhraďme si začiatkom prázdnin trochu času a príliš expanzívne druhy (napríklad zimozeleň) zredukujme.

8. Skalničky
Všetky odkvitnuté skalničky treba teraz ostrihať, odstrániť odkvitnuté kvety a čiastočne ich aj skrátiť a zredukovať z bokov. Tak zostanú vitálne.

9. Rozkonárenie
Ak túžime mať v kvetinovom záhone bohato rozvetvené kvitnúce trvalky, treba skrátiť najdlhšie výhony. Zakrátko sa rastlina krásne rozvetví a bohatšie zakvitne. 

10. Borovica
Husté a kompaktné borovice nenarastú v záhrade len tak. Nožnicami treba skrátiť všetky tohtoročné mladé výhony minimálne na polovicu. 

11. Výsadba
Nenechajte si na leto prázdne záhony. Na holé miesta vysaďte trvalky s koreňovým balom. Teraz je ponuka pomerne zaujímavá.

dobré rady

Starostlivosť
V horúcejších a teplejších dňoch treba zavlažovať – ideálne ráno alebo večer a najlepšie priamo ku koreňom. Voda by sa nemala dostávať na listy kvetín. Nezabudnime na prihnojovanie, je to dôležité pre tvorbu kvetov a celkový zdravotný stav rastlín. Záhony v prípade potreby mulčujme. Takisto pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, suché a žltnúce listy či poškodené časti. Zvážme, či netreba niektoré rastliny zredukovať alebo rozmnožiť. Napríklad kosatce sa rozmnožujú delením v lete.

Burina
Častým problémom kvetinových záhonov a záhrad je burina. Tá sa veľmi rýchlo rozrastá hlavne na záhonoch, ktoré nie sú namulčované, sú na slnečnom mieste a intenzívne zavlažované. Záhon treba namulčovať vrstvou hrubou aspoň 5 až 7 cm, aby burina nemala šancu. V lete mulč dopĺňame. Burinu musíme likvidovať, kým je menšia, a ideálne bez použitia chémie, teda mechanicky. Najhoršie je nechať burinu rozšíriť samovýsevom. Burina odoberá kvety o vlahu aj živiny, bráni prístupu svetla k okrasným rastlinám. Tie potom obvykle majú menší vzrast a sú náchylnejšie na napadnutie chorobami a škodcami.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.