Jednoduché tipy ma skrášlenie letnej záhrady

16.08.2017
Jednoduché tipy ma skrášlenie letnej záhrady

Predstavou každého majiteľa okrasnej záhrady je mať ju v perfektnom stave. Nie vždy však stíhame realizovať všetky činnosti. Pestovateľský úspech neraz tkvie aj v drobných detailoch a celkom jednoduchých záhradných prácach.

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: do 1 hodiny
ľudia: 1
obdobie: koniec jari, začiatok leta

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál
• postreky na škodce do 10 €
(cena podľa druhu)
 hnojivá do 5 €
(cena podľa druhu)
 substrát
 mulčovacia kôra
 plastový črepník na odrezky
 stimulátor

Náradie a pomôcky
 záhradnícke nožnice
 záhradnícky nôž
 lopatka
 pracovné rukavice
 nádoba na odpad
 krhla s vodou 

PRACOVNÝ POSTUP

Dôležité detaily v letnej záhrade

1. Plamienok
Skoro kvitnúce plamienky si môžeme začiatkom leta rozmnožiť pomocou polovyzretých odrezkov. V substráte na rozmnožovanie sa zakorenia rýchlo. 

Dôležité detaily v letnej záhrade

2. Podsadba
K drevinám v tvare stromčeka s kmienkom pestovaným v nádobe môžeme ako podsadbu vysadiť trvalky okrasné listom. Je totiž zbytočné nechávať povrch pôdy nevysadený.

Dôležité detaily v letnej záhrade

3. Škodce
Rastliny pravidelne prezeráme. Ohrozené sú napríklad rododendrony – napáda ich nosánik. Pri skorom zásahu sú škody na rastline minimálne. 

Dôležité detaily v letnej záhrade

4. Miesto pre hortenziu
Hortenzii sa nedarí na slnečných miestach. Tu jej nepekne zasychajú listy. Tie môžeme otrhať, ale ideálne by bolo drevinu presadiť. 

Dôležité detaily v letnej záhrade

5. Hortenzia
Málo kvitne? Stačí jedna vec – začať ju pravidelne prihnojovať hnojivami určenými na hortenzie. Nezaberie to veľa času a zaručí bohatú násadu kvetov.

Dôležité detaily v letnej záhrade

6. Vždyzelené listnáče
Po tohtoročnej zime zostalo veľa vždyzelených rastlín poškodených (vavrínovce, pierisy). Ak sme na jar nestíhali, teraz môžeme vystrihať poškodené výhonky. 

Dôležité detaily v letnej záhrade

7. Zimozeleň
Nie je pekné, ak sa v záhrade jedna rastlina splieta s inou. Vyhraďme si začiatkom prázdnin trochu času a príliš expanzívne druhy (napríklad zimozeleň) zredukujme.

Dôležité detaily v letnej záhrade

8. Skalničky
Všetky odkvitnuté skalničky treba teraz ostrihať, odstrániť odkvitnuté kvety a čiastočne ich aj skrátiť a zredukovať z bokov. Tak zostanú vitálne.

Dôležité detaily v letnej záhrade

9. Rozkonárenie
Ak túžime mať v kvetinovom záhone bohato rozvetvené kvitnúce trvalky, treba skrátiť najdlhšie výhony. Zakrátko sa rastlina krásne rozvetví a bohatšie zakvitne. 

Dôležité detaily v letnej záhrade

10. Borovica
Husté a kompaktné borovice nenarastú v záhrade len tak. Nožnicami treba skrátiť všetky tohtoročné mladé výhony minimálne na polovicu. 

Dôležité detaily v letnej záhrade

11. Výsadba
Nenechajte si na leto prázdne záhony. Na holé miesta vysaďte trvalky s koreňovým balom. Teraz je ponuka pomerne zaujímavá.

dobré rady

Starostlivosť
V horúcejších a teplejších dňoch treba zavlažovať – ideálne ráno alebo večer a najlepšie priamo ku koreňom. Voda by sa nemala dostávať na listy kvetín. Nezabudnime na prihnojovanie, je to dôležité pre tvorbu kvetov a celkový zdravotný stav rastlín. Záhony v prípade potreby mulčujme. Takisto pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, suché a žltnúce listy či poškodené časti. Zvážme, či netreba niektoré rastliny zredukovať alebo rozmnožiť. Napríklad kosatce sa rozmnožujú delením v lete.

Burina
Častým problémom kvetinových záhonov a záhrad je burina. Tá sa veľmi rýchlo rozrastá hlavne na záhonoch, ktoré nie sú namulčované, sú na slnečnom mieste a intenzívne zavlažované. Záhon treba namulčovať vrstvou hrubou aspoň 5 až 7 cm, aby burina nemala šancu. V lete mulč dopĺňame. Burinu musíme likvidovať, kým je menšia, a ideálne bez použitia chémie, teda mechanicky. Najhoršie je nechať burinu rozšíriť samovýsevom. Burina odoberá kvety o vlahu aj živiny, bráni prístupu svetla k okrasným rastlinám. Tie potom obvykle majú menší vzrast a sú náchylnejšie na napadnutie chorobami a škodcami.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2017

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama