ako si vybrat nabytok do zahrady
Galéria (10)

Ako si vybrať nábytok do záhrady

Aby záhrada plnila účel – teda poskytovala relax, je nevyhnutné doplniť ju záhradným nábytkom. Posedenie pod holým nebom, stolovanie, grilovanie, opaľovanie, ale aj presádzanie kvetov či zber úrody tak budú jednoduchšie.

Galéria

Ako si vybrať nábytok do záhrady
brúsenie dreva
endívia
Čakanka puková
černice
choroba, cibuľa
jabloň, rastlina

Aký má byť

Záhradný nábytok, keďže je umiestnený v exteriéri, musí byť predovšetkým odolný proti nepriaznivým poveternostným vplyvom. Prudké slnko (vyťahujúce farby), vzdušná a zemná vlhkosť (rozrušujúca najmä štruktúru dreva), šľahajúci dážď (pôsobiaci na povrch materiálov; výnimkou je tíkový nábytok, ktorý je odolný proti dažďu), chlad i mráz alebo vysúšajúce vzdušné prúdenie sú faktory, ktoré majú priamy vplyv na životnosť nábytku.
Pri voľbe materiálu teda zohľadnime aj to, či bude nábytok vystavený vonkajším vplyvom trvalo (stabilný), alebo iba počas sezóny (prenosný).
Ďalším dôležitým kritériom výberu je pohodlie, ktoré nábytok ponúka. Rovnako aj to, či je konštrukčne dostatočne stabilný.

Estetické vlastnosti

Istá rozvoľnenosť záhradného priestoru spôsobuje, že vonku sa všetko zdá menšie než v interiéri, preto jednotlivé prvky záhradného nábytku môžu byť mohutnejšie či vytvorené z hrubších častí. Vhodné dizajnové stvárnenie musí vychádzať z vybraného materiálu, zásadou však je, aby pri kombinovaní materiálov pôsobil celok vyvážene (ak sú podstavy mohutnejšie, musia byť tomu prispôsobené i horné dosky). Celkové pôsobenie dotvára farebnosť, ktorá môže harmonizovať s prírodným okolím alebo s ním kontrastovať. Kontrastné základné farby sú vhodné v záhrade predovšetkým na subtílnejších konštrukciách, naopak, zemité farby prírody harmonizujú s prostredím, preto sa hodia na masívne prvky. Vkusný záhradný nábytok má jednoduchý tvar a je precízne vypracovaný v materiáli.

Na čo slúži

•  na sedenie
slúžia lavičky (s operadlom alebo bez neho) i jednotlivé sedačky – samostatné, v skupinách alebo dopĺňajúce stôl či pult; nezameniteľné čaro má kruhová lavička okolo kmeňa stromu

•  na stolovanie

je potrebný stôl doplnený stoličkami, kresielkami alebo lavicou, prípadne aj servírovací stolík (lepšie sa premiestňuje, ak je s kolieskami) či stabilný odkladací pult, ktorý je nevyhnutný pri vonkajšom grile a kozube

•  na ležanie
napríklad pri bazéne alebo na opaľovanie v záhrade slúžia pevné, polohovateľné alebo sklápacie ležadlá

•  iné využitie
sedieť a zároveň sa hojdať umožňujú takzvané hollywoodske hojdačky s nosnou konštrukciou z dreva alebo kovu; veľmi uvoľňujúco pôsobí aj nejaký čas strávený v hojdacej sieti, ktorú možno upevniť medzi dva stromy alebo stĺpy na terase

Aby bolo pohodlie

Doplnkovým materiálom exteriérového nábytku je textil – na sedacie aj opierkové časti. Látka musí byť dostatočne pevná (môže byť kombinovaná s umelým vláknom alebo celosyntetická) a farebne stála. Výhodou je možnosť vybrať si z množstva farieb a vzorov. Tu sa však pri výbere odporúča skôr miernosť– nosiť do záhrady ďalšie výrazné vzory na látke je ako nosiť drevo do hory.

Moderný altán s ľahkou konštrukciou možno využívať celú sezónu.

Stabilný nábytok

je vonku umiestnený trvalo (aj v zimnom období) a je súčasťou jej architektonického riešenia. Konštrukčne je zapustený do zeme alebo zabudovaný v rámci iných stavebných prvkov záhrady, je neprenosný a tvorí jej trvalú súčasť. Výhodou zabudovaného nábytku je to, že vnáša do celkovej úpravy poriadok a môže byť jej úžitkovým prvkom, ale aj výtvarným dotvorením. Aj niektoré čisto úžitkové stavebné prvky sa dajú navrhnúť tak, aby plnili viacero funkcií: oporný múrik môže pri úprave výšky a koruny slúžiť aj na príležitostné sedenie alebo bude jeho stena vytvárať závetrie pre lavičku. Návrh aj výroba takéhoto nábytku môžu byť prácnejšie, no nesporným plusom je možnosť výroby na mieru, priamo na dané miesto. Z materiálov sa najčastejšie používajú prírodný kameň, liaty betón, kov či drevo.

K pocitu pohodlia prispieva aj to, keď má sediaci krytý chrbát.

S trvalou hodnotou

•  murované lavičky
sú najkrajšie z neomietaného, iba vyškárovaného kamenného alebo tehlového muriva; murivo má byť z kvalitného kameňa alebo plných, celých a nepoškodených tehál veľkého formátu (s upravovaným povrchom a so zvýšenou odolnosťou proti mrazu)

•  liaty betón
sa používa na ukotvenie prvkov (a do základov) a je vhodný na podstavce; na všetky nadzemné časti treba použiť kvalitnejšie spracovaný pohľadový betón

•  nábytok z dreva
býva najčastejšie prenosný, no môže byť aj stabilný; celodrevený masív používame na lavice a stoly pri chatách, okolo ohnísk a v prírodných zákutiach záhrad, v kombinácii s podstavcami z iných hmôt sa teplý povrch dreva využíva na vytvorenie sedacích a opierkových častí; časti zapustené do zeme musia byť ošetrené vodovzdorným náterom, ktorý má siahať až nad úroveň terénu

S farbou sa dá čarovať aj v záhrade. Ak je príliš malá a tienistá, biela farba na nábytku, priľahlých konštrukciách a múrikoch dokáže odľahčiť priestor.

Prenosný nábytok

Ako už prezrádza názov, môžeme ho ľahko preniesť, najmä ak si zvolíme skladacie stoličky či ležadlo na kolieskach. V čase mimo sezóny ho väčšinou schováme do garáže či záhradného domčeka – aj na to treba pamätať pri kúpe. Aby pri skladovaní nezabral priveľa miesta, lepšie je, ak je skladací alebo stohovateľný. Jeho menšia hmotnosť však nesmie byť na úkor pevnosti. Konštrukčne môže byť subtílnejší, ale pätky nožičiek by mali byť širšie, aby sa nezabárali do pôdy či nevnikali do škár medzi dlaždicami na terase. Nespornou výhodou prenosného nábytku je jeho variabilnejšie použitie pri rôznych zostavách a tiež možnosť väčšieho počtu sedacích miest na menšej ploche.


Stabilný kamenný či betónový záhradný nábytok nie je synonymom komfortného sedenia. Jeho romantický vzhľad nájde využitie najmä v priľahlých zámockých parkoch, v bežnej záhrade je však lepšie použiť drevo alebo kov.

Ergonómia a rozmery

Poznať rozmery záhradného nábytku je dôležité najmä pri stabilnom zabudovanom nábytku a vtedy, keď si ho zhotovujeme sami. Pri kupovanom prenosnom nábytku musia byť dodržané rozmery stanovené normou, ale v rámci dizajnu sa môžeme stretnúť s určitou rozmerovou variabilitou.

Sedačky a lavičky
Musia mať sedaciu časť širokú aspoň 30 cm (môže byť aj 40 až 50 cm), pričom musí byť vo výške 40 až 45 cm nad zemou (podstavec pri stabilnom záhradnom nábytku má byť ukotvený minimálne 40 cm hlboko). Vhodné rozmery sedacej časti jednotlivých sedačiek sú 30 × 30 až 50 × 50 cm, pri kruhových tvaroch sa odporúča priemer 30 až 40 cm. Pohodlné sedenie zabezpečí aj operadlo, ktoré má byť vo výške 90 cm nad zemou. Na opieranie chrbta možno využiť aj záveterné steny alebo oporné múriky, ktoré sa v primeranej výške dajú doplniť na dotyk teplými, stabilne pripevnenými drevenými doskovými opierkami.
Optimálna dĺžka lavičky sa pohybuje medzi 150 až 200 cm. Pri použití drevených prvkov by mala byť ich hrúbka minimálne 10 cm, pri dlhších, v strede nepodopretých sediskách lavičiek treba použiť radšej hrubšie fošne.

Stôl

Musí mať výšku 65 až 75 cm (stôl zo zrezaného kmeňa alebo z pňa môže byť nižší, ale vždy by mal byť vyšší ako sedačky). Okrúhla stolová doska má mať priemer aspoň 80 cm, obdĺžniková zasa rozmery najmenej 70 × 100 cm. Pri zabudovanom stolovacom mieste majú byť sedačky alebo lavice vo vzdialenosti 70 cm od stola, aby bol dostatočný priestor na umiestnenie nôh stolujúcich.

Ležadlá
Slúžia na opaľovanie či na oddych pri bazéne. Pohodlná šírka ležadla je 80 až 90 cm, jeho dĺžka by mala byť minimálne 150 cm, lepšia je však 160 až 170 cm. Aby sa nám lepšie vstávalo, vodorovná časť ležadla by mala byť vo výške 40 cm od zeme. Výhodou je, ak je ležadlo ľubovoľne polohovateľné.

Pult
Odkladací alebo manipulačný pult v rámci grilovacieho zákutia alebo miesta s kozubom umiestňujeme do výšky 75 cm, pričom by mal byť široký minimálne 50 či 60 cm. Miesto na odkladanie vecí môžeme situovať aj pod pracovnou plochou pultu na drevenej alebo drôtenej mriežke.



Záhradné romantické zákutie pomôžu dotvoriť kvety, napríklad bohato kvitnúci plamienok (Clematis).

Alternatívy umiestnenia nábytku



Umiestnenie záhradného domčeka umožňuje výhľad do okolia. Ak má táto záhradná stavbička poskytovať pokoj, oddeľte ju od domu výsadbou stromov a okrasných krov, napríklad aj voňavých ruží, ktoré budú spríjemňovať najmä večerné posedenie a vaše rozhovory s priateľmi a rodinou nebudú rušiť spiacich v dome. Výsadba po obvode záhrady však zaručuje súkromie aj sediacim pri stole.



Lavička je citlivo zakomponovaná v záhradnom priestore – vidieť, že sa s ňou počítalo pri plánovaní. Okrasné dreviny za chrbtom zaisťujú súkromie. Výhodou je, že je tu dostatok miesta na stôl a stoličky. Priestor však nie je chránený pred slnkom, ak sa teda žiada tieň, bude vhodnejšie premiestniť (mobilný) záhradný nábytok pod pergolu obrastenú popínavými rastlinami (na tento účel sú vhodné popínavé ruže, vistéria, plamienok a iné).

Útulnosť a živosť záhrady vytvára najmä zloženie kvitnúcich rastlín zatienených stromom s primeranou korunou. Umiestnenie záhradného sedenia do rohov záhrady pod pergolu a do záhradného domčeka umožňuje nerušene pozorovať okolie a zároveň nebyť okoliu na očiach. Toto riešenie je vhodné aj pre rodiny s deťmi – kruh uprostred poslúži ako pieskovisko a na deti budete mať dobrý výhľad. Keď časom vyrastú, piesok môže nahradiť trávnik, fontána či trvalkový záhon.

baumax radí
Pred kúpou si záhradný nábytok riadne otestujte, ako sa vám na ňom sedí a či je dostatočne pohodlný. Prvoradá je ergonómia. Len tak môžete v záhrade dokonale relaxovať.

Text: Ing. Ľubica Lešinská, PhD., Martina Deríková
Fotoa a kresby : Daniel Košťál, thinkstock.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje