7 tipov na okrasné záhradné kry, ktorých plody žiaria na jeseň
Ku krásnej jeseni patrí nápadná farebnosť. Postarať sa o ňu môžu aj dreviny – stromy a kry – prostredníctvom svojich listov, ale najmä plodov.
Galéria
Hlohyňa Pyracantha coccinea
Efektná, pestovateľsky nenáročná a veľmi prispôsobivá vždyzelená drevina. Ak ju máme vysadenú na slnečnom mieste, každoročne prekvapí bohatou úrodou žiarivých plodov. V ponuke sú kultivary s oranžovými, žltými, červenými alebo belavými plodmi. Drevina výborne znáša rez, preto sa hodí na vytvorenie tvarovaných živých plotov. Listy niektorých kultivarov sa na zimu sfarbujú do bordových odtieňov, čo pôsobivosť rastliny ešte znásobuje. Inak sú listy lesklé a tmavozelené, jemne vrúbkované. Hlohyňa je pekná aj v období kvitnutia počas jari. Rodí na dvojročných výhonkoch, ktoré zvyknú efektne prevísať.
Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto; priepustnú, mierne vlhkú, ale aj suchšiu pôdu.
Uplatnenie: v skupinách s inými krami, špaliere, živé ploty, deliace steny, solitérne umiestnenie, vegetačné nádoby.
Výška a šírka rastu: 4 m/2 m.
Okrasné dreviny s farebnými plodmi záhradu spestria a doplnia.
Krásnoplod Callicarpa bodinieri
Opadavá drevina, ktorá je atraktívna vďaka množstvu modrofialových až fialových, prípadne bielych plodov. Tie zdobia kríky dlho do neskorej jesene aj po opadaní listov. Zaujímavé sú drobné modrasté kvety v hustých súkvetiach, ktoré drevinu zdobia na jar. Ker vynikne vo vidieckej aj modernej záhrade, takisto v záhradách prírodného typu. Najkrajší je v skupinách pred vždyzelenými listnáčmi alebo ihličnanmi a tiež ako pozadie jesenného trvalkového záhona. Drevinu treba priebežne rezať, hlavne odstraňovať staršie výhonky tesne nad pôdou, aby sa uvoľnilo miesto pre nové, ktoré prinesú plody. K najviac plodiacim patrí kultivar Profusion.
Potrebuje: slnečné miesto, pôdu bohatú na živiny, mierne vlhkú, nevysychavú.
Uplatnenie: voľne rastúce živé ploty, väčšie kvetinové záhony, skupiny s inými krami, vegetačné nádoby.
Výška a šírka rastu: 2 m/2 m.
Kalina Vibirnum tinus
Atraktívny kompaktnejší vždyzelený ker, ktorý v záhradách vidno veľmi málo. Zaujme podlhovastými tmavozelenými listami, jemne ružovými kvetmi, ale najmä drobnými oceľovo-modrými plodmi, ktoré pripomínajú miniatúrne citróniky. Drevina má viacero pekných kultivarov. Mimoriadne sa hodí do moderných záhrad, dvorov a átrií, pestovať ju možno aj vo vegetačných nádobách. Rastie pomalšie a netreba ju strihať. Vynikne tiež v popredí záhonov s ihličnanmi aj v skupinách s rododendronmi a azalkami.
Potrebuje: slnko alebo polotieň, výživnú, mierne kyslú a vlhkejšiu pôdu.
Uplatnenie: záhony, skupiny s inými krami, vegetačné nádoby.
Výška a šírka rastu: 1,5 m/2 m.
Ostávajú na konároch aj vtedy, keď teplomer ukazuje mínusové teploty.
Okrasná jabloň Malus
Nádherné dreviny. Stromy, ktoré zaujmú bohatým kvitnutím, prekrásnym jesenným sfarbením listov aj plodmi – malými jabĺčkami. Okrasná jabloň sa hodí do stredne veľkých a väčších záhrad, vynikne v udržiavanom trávniku. Zapadne do vidieckych záhrad, kde je najlepšie vysadiť ju tak, aby bola dobre viditeľná. Vybrať sa dá z množstva pekných kultivarov. Mladé stromčeky žiadajú výchovný rez a pravidelné prihnojovanie – vďaka tomu bude každoročne bohatá násada plodov. Keďže dreviny trpia niektorými chorobami a škodcami, je potrebné pravidelne kontrolovať zdravotný stav, a v prípade potreby zasiahnuť hneď po zistení.
Potrebuje: slnko alebo svetlý polotieň, výživnú a hlbokú pôdu, skôr vyššie a chladnejšie polohy.
Uplatnenie: solitér.
Výška rastu: 5 – 8 m.
Skalník Cotoneaster horizontalis
Pôvabný krík pochádzajúci z Číny má drobné okrúhle lístky, ktoré sa na jeseň sfarbujú dočervena. Kvety sú belavé – vystriedajú ich lesklé červené plody, ktoré husto obaľujú jednotlivé konáriky. Ker rastie doširoka, konáriky sa zaujímavo oblúkovito skláňajú. Skalník zaujme v modernej aj vidieckej záhrade, je to nenáročná rastlina. Znáša aj rez, najkrajšie ale je, ak ho necháme rásť prirodzene. Vybrať si možno z viacerých pekných kultivarov.
Potrebuje: slnečné alebo polotienisté miesto, priepustnú mierne vlhkú alebo aj suchšiu pôdu.
Uplatnenie: na svahoch, v skupinách s inými krami, v predzáhradke, na dvore a v átriu.
Výška a šírka rastu: 1 m/2,5 m.
Bršlen Euonymus alatus
Neskoro na jeseň je táto drevina neprehliadnuteľná. Jej listy sú spočiatku šarlátové, neskôr majú ružový nádych. Nádherné sú aj plody tejto dreviny, ktoré zostávajú aj po opadaní listov. Bršlen je vhodné umiestniť pred tmavšie ihličnany a listnáče. Takisto vynikne v spoločenstve trvaliek kvitnúcich v jesennom období.
Potrebuje: chránené miesto na slnku, výživnú a priepustnú pôdu, dostatok priestoru.
Uplatnenie: vo svahovitej záhrade – využíva sa ako prirodzená ochrana pred zosuvom pôdy, vďaka pevným a hustým koreňom dokáže spoľahlivo udržať nestabilnú pôdu.
Výška a šírka rastu: 2,5 – 3 m.
Drobné plody v pestrých farbách dajú jeseni čarovný nádych. Zdobia záhradu tak, ako to v tomto období už nedokážu asi žiadne kvety. Zároveň sú veľkou pochúťkou pre vtáky.
Jarabina Sorbus aria
Nádherná opadavá drevina, konkrétne stredne vysoký a rýchlo rastúci strom. Jarabina je odolná proti znečistenému ovzdušiu, dlhoveká a dekoratívna. Hodí sa hlavne do mestských a moderne riešených záhrad. Drevina upúta efektnými ryhovanými listami so striebristým nádychom. Každoročne na jeseň je obsypaná červenými plodmi, ktoré sú síce jedlé, avšak ich konzumácia sa neodporúča.
Potrebuje: slnečné a teplejšie miesto, vlhkejšiu pôdu a vyšší obsah vápnika
Uplatnenie: ako solitér, zakomponovaná v skupine s krami, stromoradia, dvory a átriá
Výška a šírka rastu: 5 – 10 m / 2 m
dobré rady
V ponuke nájdeme viacero druhov, vybrať si môžeme aj vtedy, ak máme menšiu záhradu. Celé jesenné obdobie je na výsadbu ideálne. Nezmeškajme preto túto príležitosť.
Výber v záhradných centrách je počas jesene široký. Práve teraz môžeme vidieť, ako kry vyzerajú aj s plodmi. Väčšinou ide o nie veľmi pestovateľsky náročné opadavé listnáče, takže si ich môže vysadiť do záhrady aj menej skúsený pestovateľ. Obvykle ide aj o rýchlejšie rastúce dreviny, samozrejme, ak majú splnené svoje požiadavky na stanovište.
Nezabudnime, že nie je vhodné vysádzať príliš veľa druhov týchto krov, skôr by sme ich mali poňať ako doplnok do celkovej kompozície. Ak máme dostatok miesta, môžeme si z nich vytvoriť menšie skupinky, zložené aspoň z troch rovnakých jedincov. Inak nám stačí vysadiť aj jeden kus. Stromy s okrasnými plodmi je vždy lepšie vysádzať solitérne, takto viac upútajú.
Umiestnenie
Dreviny s okrasnými plodmi sa uplatnia v modernej aj vidieckej záhrade, pričom pri druhej možnosti môžeme zvoliť aj viacero druhov. Vidiecka záhrada je totiž charakteristická práve pestrosťou. Môžu mať formu voľne rastúcich živých plotov, byť v skupinách s inými krami, v kvetinových záhonoch, ako solitéry v udržiavanom trávniku, vo dvoroch či v átriách. Takéto dreviny záhradu skrášlia a zároveň poskytnú potravu vtáctvu i ďalším užitočným živočíchom.
Ak nemáme záhradu, môžeme tieto dreviny pestovať aj vo väčšom a hlbšom črepníku na väčšom balkóne či terase. Musíme však zvoliť kompaktnejší kultivar. Dôležité je drevinám dopriať aj kvalitný substrát. Nezabudnime, že dreviny v nádobe nikdy nebudú mať takú podobu, ako pri pestovaní vo voľnej pôde.
Výber miesta
Dreviny s okrasnými plodmi budú dlhovekou súčasťou našej záhrady, preto im musíme vybrať také miesto, kde sa im bude dariť najlepšie. Bohatou úrodou plodov nás potešia hlavne vtedy, ak ich na jednom mieste necháme bez presádzania. Väčšina týchto drevín uprednostňuje slnečné miesta alebo polotieň. V tieni plodia menej. Vyhovuje im priepustná, výživná a mierne vlhká pôda. Miesto by malo byť chránené, nie príliš veterné. Inak hrozí rýchle opadávanie plodov.
Starostlivosť o dreviny zahŕňa zvýšený príjem vlahy v období po výsadbe, neskôr to už nie je potrebné, každoročné prihnojovanie hnojivom s vyšším obsahom draslíka a fosforu (zvýši to úrodu plodov) a rez podľa požiadaviek konkrétnych druhov.
KOMBINOVANIE
» Okrasné kry s dekoratívnymi plodmi vyniknú v spoločnosti vždyzelených listnáčov, napr. vavrínovca, upútajú tiež v spoločnosti trvaliek kvitnúcich na jeseň alebo stredne vysokých a vyšších okrasných tráv.
» Nezabudnime, že kry vysádzame do pozadia, prípadne do stredu záhona (ak je väčší), nie do popredia, pretože ide o urastenejšie dreviny.
» Každej drevine vyhraďme dostatočný priestor, iba tak upúta, nádherne sa rozrastie a každoročne prekvapí bohatou úrodou plodov.
» Vždy je lepšie si dobre premyslieť, kde dreviny vysadíme, ako to zrealizovať v rýchlosti a bez dôkladného premyslenia.
DO DEBNIČKY
Ak si chceme ozdobiť rastlinami s peknými plodmi aj jesenné výsadby, môžeme si vysadiť napríklad gaultériu alebo pernetyu. Sú nižšieho vzrastu, predávajú sa obsypané plodmi a bohato olistené. Nie sú drahé a nie je ani problém ich zohnať. Vysaďme ich do humóznej a mierne vlhkej pôdy, nádoby umiestnime na slnečné miesto. Prednosťou týchto rastlín je, že zostávajú dekoratívne až do zimy, plody sú pútavé aj v období adventu.
VÝSADBA
1. Dreviny vysádzame s kompaktným a neporušeným koreňovým balom. Zvlášť pozor si na to dajme pri vždyzelenej hlohyni, ktorá by sa neujala, ak by sme ju sadili bez koreňového balu. Ostatné (opadavé) dreviny môžu byť aj voľnokorenné. Po kúpe ich však musíme čo najskôr vysadiť. Ešte predtým ale korene namočíme do vedra s vodou.
2. Tieto dreviny môžeme vysádzať, až kým nezačne mrznúť. Najlepšie je to stihnúť do konca novembra. Výsadbová jama by mala byť väčšia, než je koreňový bal vysádzanej dreviny. Ten potom zasypeme kvalitným substrátom, prípadne kompostovou zeminou a dobre zalejeme. Okrasným stromom nezabudnime dať už pri výsadbe oporné koly.
3. Ak vysádzame viacero takýchto drevín, napríklad do skupiny, dbajme na dostatočné rozstupy medzi jednotlivými rastlinami, nesaďme ich tesne vedľa seba.
4. Ak nestihneme dreviny vysadiť na jeseň, môžeme aj na jar. V tom prípade ich ale uložme na chránené miesto a črepník zapustime do pôdy.
Náš tip
POZOR!
Ak máte malé deti a domáce zvieratá, vyhnite sa druhom, ktoré sú jedovaté alebo inak ohrozujúce. Obľúbená vždyzelená hlohyňa napríklad ohrozuje svojimi tŕňmi.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2018
Komentáre