image 49139 25 v1
Galéria (6)

Ako si vytvoriť vertikálnu interiérovú záhradku

Nemáte na pestovanie kvetov, byliniek a iných rastliniek v interiéri dostatok priestoru? Pomôže vám vertikálna záhradka.

Galéria

Interiérová záhrada
Interiérová záhrada
Interiérová záhrada
Interiérová záhrada
Interiérová záhrada

Stenu plnú menších kvetináčov s bylinkami oceníte v kuchyni, ale rovnako si môžete vytvoriť pôsobivé zelené spríjemnenie aj do iných miestností. Osvedčené sú aj steny zo sukulentov, ktoré doslova pôsobia ako umelecké diela.

Pomôžte si oceľovým pletivom

Existuje niekoľko spôsobov, ako si vytvoriť vertikálnu záhradku. Veľmi estetickým a jednoduchým spôsobom je riešenie pomocou oceľového pletiva. Vertikálna záhradka má okrem toho, že prakticky vôbec nezaberá priestor a vytvára v byte príjemnú atmosféru aj mnoho ďalších výhod. Napríklad, ak použijete oceľové pletivo, na ktoré kvetináče jednoducho zavesíte, môžete kedykoľvek meniť ich usporiadanie, kvetináče sa dajú zvesiť, a teda máte dobrý prístup k ich ošetrovaniu. Ak sa rozhodnete na zimu vertikálnu záhradu zvesiť, rovnako to nie je problém, pretože pletivo je k stene prichytené háčikmi.

Ako si to takúto záhradku vytvoriť?

Potrebujete oceľové pletivo – rozmery podľa potreby, príchytky („hmoždinky“), háčiky, závesné kvetináče – môžete použiť také, ako sa dávajú na zábradlie balkóna a rastlinky. Výber je na vás, ale vyberajte podľa podobných požiadaviek na slnko a zalievanie, aby ste nemali veľa problémov so starostlivosťou a rastlinám sa darilo.

Postup:

Najskôr si zasaďte rastliny do črepníkov. Potom navŕtajte do stenu otvory, do ktorých vsuniete príchytky („hmoždinky“) s háčikmi. Môžete ich navŕtať do stropu alebo do zvislej steny hore. Zaveste pletivo na háčiky. Odporúčame prichytiť podobným spôsobom aj v nižších častiach. Následne už môžete zavesiť črepníky na sieťku. Efektne pôsobí, ak sú asymetricky rozložené a rôznych veľkostí i farieb – pohrajte sa. Ak ste nezohnali črepníky na zavesenie, môžete si závesný systém vyrobiť sami z kovového kruhu, do ktorého vložíte črepník a háčikov, ktorými ho prichytíte o oceľové pletivo.

Samotné pletivo môžete pred použitím nastriekať obľúbenou farbou.

Náš tip:

Zavesenou kovovou sieťkou sa dajú predeliť aj miestnosti a môžete si tak vytvoriť vlastný kútik. V tomto prípade sa dajú črepníky vešať z dvoch strán.

Niektorí domáci majstri a pestovatelia v jednej osobe si vytvárajú vertikálne záhradky z paliet, či dokonca závesného organizéra na uloženie topánok. Fantázii sa medze nekladú, dbajte však o to, aby mali rastliny dostatok slnka a nebolo ich veľmi problematické zalievať.

Sabína Zavarská
Foto: flickr.com, shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje