jesenné dekorácie z tekvice
Galéria (5) Zdroj: shutterstock

Najkrajšia jesenná dekorácia: Vyrobte si ju z tekvice a sukulentov

Tekvica k jeseni jednoznačne patrí, či už ako súčasť receptov, alebo ako dekorácia. Nemusíme však vždy z tekvíc robiť len vyrezávaných svetlonosov.

Galéria

jesenné dekorácie z tekvice
jesenné dekorácie z tekvice
jesenné dekorácie z tekvice
jesenné dekorácie z tekvice

Sukulenty sa stali hitom interiérov asi pred dvoma rokmi, keď sme si ich vo veľkom sadili do terárií pripomínajúcich zdrobnené krajinky. Aktuálne je tu nový zaujímavý trend do interiéru. Čo poviete na nápad skombinovať sukulenty s tekvicou?

Tekvicové kvetináče sú spestrením jesenných interiérov, navyše sú ekologické a farebne osviežujúce. Najlepšie na celom triku je, že tekvicu netreba vyrezávať ani narezávať, a tak sa nemusíme obávať zápachu z hnijúcej šupky ako pri „starnúcom“ svetlonosovi.

jesenná dekorácia z tekvice a sukulentov
Zdroj: shutterstock

Aký druh tekvice si vybrať na dekoráciu?

Okrasná oranžová tekvica Cinderella, ktorá má hlboké ryhovanie sa na tento účel hodí výborne, ale môžete skúsiť aj iné druhy, alebo ich kombináciu. Ak chcete vytvoriť viac takýchto dekorácií, zvoľte kombináciu bielej a oranžovej tekvice. Vhodné sú najmä tekvice, ktoré majú rovnejšiu vrchnú časť. Z menšej tekvičky so sukulentom je tiež milý darček. Ak sa obávate neúspechu, môžete to skúsiť aj s umelými tekvicami, ale v tomto prípade sa stráca ekologická výhoda.

Čo potrebujete na dekoráciu z tekvice a sukulentov

 • tekvicu alebo viacero menších tekvíc
 • lepidlo v spreji
 • mach
 • nádobu s rozprašovačom
 • nožnice
 • lepiacu pištoľ a tyčinky horúceho lepidla
 • odrezky sukulentov alebo celé sukulenty – zvoľte si najrôznejšie farby a druhy sukulentov, aby ste vytvorili čo najkrajšie kvetináče. Môžete použiť kombináciu nových odrezkov s už založenými rastlinami s malými koreňmi.

  jesenná dekorácia z tekvice a sukulentov
  Zdroj: shutterstock

Ako vyrobíte dekoráciu z tekvice a sukulentov?

Pripravte si pracovný priestor. Prvým krokom je príprava základne pre sukulenty. Vytvoríte ju vďaka zelenému machu. Na vrchnú časť tekvíc nastriekajte trochu lepidla, podobne postriekajte aj časti machu, a niekoľko sekúnd ich pridŕžajte na tekvici, aby sa dobre uchytili. Postupne vyplňte machom všetky voľné miesta na vrchu tekvice, aby ste vytvorili pekný základ. Horná časť tekvíc by mala byť dobre zakrytá machom, aby v nej sukulenty držali. Nechajte niektoré kúsky machu prevísať dlhšie, aby pôsobil prirodzenejšie.

Zahrejte horúcu lepiacu pištoľ a pripravte si sukulenty. Keď je lepidlo horúce pridržte ho na kúsku machu a hneď nalepte sukulent na mach. Pokojne okrem sukulentov použite aj škoricové tyčinky, orechy alebo žalude. Striedajte jednotlivé sukulenty a ďalšie prírodné produkty, aby ste vytvorili čo najpestrejší, prípadne aj najvoňavejší efekt. Obmieňajte farby, tvary, veľkosti, textúry.

Náš tip: Pri nalepovaní sukulentov a ďalších ozdôb pracujte od stredu smerom von. Uľahčí vám to prácu, ale zároveň umožní lepšie usporiadať jednotlivé prvky. Ak máte priveľa odrezkov zo sukulentov, nie je problém – zasaďte ich do pôdy.

jesenné dekorácie z tekvice a sukulentov
Zdroj: shutterstock

Ako sa o tekvicu so sukulentami starať?

Keď máte dekoráciu dokončenú podľa vašich predstáv, nechajte ju jeden deň zaschnúť, aby bolo lepidlo pevné. Potom postriekajte rozprašovačom naplneným vodou, aby rastliny vyzerali sviežo. Mach potrebuje vlhkosť. Dekoráciu chráňte pred mrazom, postrekujte len jemne, aby rastlinky nezačali hniť, ale pravidelne. Najlepšie vynikne v interiéri, kde je dostatok slnka. Po čase zistíte, že odrezky vrástli do machu, či dokonca do vrchu tekvice. Keď sa tekvica začne rozpadávať, odrežte vršok a celý zasaďte do kvetináča. Sukulenty vám porastú ďalej.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje