image 30608 25 v1

Čo s agresívnou ďatelinkou v trvalkovom záhone

Dobrý deň, posielam fotky agresívnej ďatelinky, s ktorou si v trvalkovom záhone nevieme poradiť. Vedeli by ste mi poradiť, či je na túto „pliagu“ nejaká slušná chémia alebo naďalej treba plieť, plieť, plieť...?
(C. K., Bratislava)

Agresívna „ďatelinka“ je pomerne rozšírený kysličkovec rožkatý (Oxalis corniculata). Podobá sa kysličke obyčajnej (Oxalis acetosella), ktorá rastie v lesoch, má biele kvietky a príjemnú kyselkavú chuť; listami sa podobá ďateline. Kysličkovec je vytrvalá burina pochádzajúca z trópov, darí sa jej najmä v teplých oblastiach, v skleníkoch, pareniskách, medzi dlaždicami či skalami v skalke a pod. Kvitne nažlto, má plazivý, krehký koreň, pri vyplievaní často jeho časť zostane v pôde a ďalej sa rozrastá. Rozmnožuje sa aj osivom, ktoré vystreľuje do okolia z tobolky a semená ihneď vyklíčia. Aj preto je boj s ňou ťažký. Z chemických prípravkov je vhodné použiť selektívny listový herbicíd Lontrel 300. Prípravok treba aplikovať viackrát a v prípade trvalkového záhona pomocou štetca – bodovo – na kysličkovec.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

  1. aa says:

    Kupit si zajaca.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje