Vždyzelené rastliny, ktoré skrášlia vašu terasu alebo balkón
Galéria (6)

Vždyzelené rastliny, ktoré skrášlia vašu terasu alebo balkón

Konečne vykuklo slnko a pomaly nastáva čas na skrášľovanie balkónov a terás. I keď sú ešte pre mnohé rastliny veľmi studené noci, existuje niekoľko druhov, ktoré môžete smelo vysadiť a dať na balkón. Pôsobivé sú vždyzelené rastliny, ktoré hrajú farbami alebo kvitnú. Tieto si nevyžadujú ani veľa starostlivosti.

Galéria

Vždyzelené rastliny
Vždyzelené rastliny
Vždyzelené rastliny
Vždyzelené rastliny
Vždyzelené rastliny

Brečtan popínavý

Brečtan je mrazuvzdornou rastlinou. Každý ho pozná ako ozdobu fasád starších a historických domov. Krásne však vynikne aj na balkónoch a terasách moderných. Vybrať si môžete z viacerých farebných odrôd, niektoré majú výraznejšie žilkovanie či mramorovanie ako ostatné. Je dekoratívnou rastlinou, ktorej sa darí aj v polotieni. Kvety brečtanu sú nevýrazné, zato listy prinesú celoročnú krásu, pretože neopadávajú. Ďalšou výhodou je, že nepotrebuje pergolu alebo mreže. Korienky rastliny skvele držia na bežnom murive i tehlách. Myslite však na to, že brečtan potrebuje bohatú zálievku.

Skímia japonská

Chcete si skrášliť balkón kríčkom? Zvoľte si skímiu japonskú, ktorá vás poteší zaujímavým vzhľadom. Je to nízky vždyzelený ker, ktorý krásne vynikne v trendových betónových nádobách, či kameninových kvetináčoch. Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Obľúbený je kultivar Rubella. Je samčí, má väčšie listy a bohaté kvety s príjemnou vôňou, plody však nemá. Na jeseň tvorí výrazné puky, ktoré zdobia rastlinu až do ďalšej jari. Sýtozelené kožovité listy neopadávajú. Potrebuje priepustnú vlhkú zeminu a dusíkaté hnojivo.

Foto: istock.com

Foto: istock.com

Rozchodník Sieboldov

Pod týmto zvláštnym názvom sa skrýva obľúbená skalnička – sukulent so zaujímavými modrosivými listami. Zvyčajne majú červený lem, kvety sú ružové a drobné, existujú však aj v iných farbách, napríklad žlté. Kvitne v septembri a v októbri. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch rastlín potrebuje viac slnka, maximálne polotieň a nepotrebuje veľa zavodňovať, skôr naopak. Pôda by mala byť priepustná. Táto rastlina bude okrasou vašej terasy alebo balkóna po celý rok. Skvele vyniká v rámci skalky.

Foto: istock.com

Vres a vresovec

Vresovce a vresy sú veľmi vďačnými balkónovými rastlinami. Tvarovo sú malé, ale obľúbené – najmä kvôli zvončekovitým kvetom rastúcim v hustých strapcovitých súkvetiach. Môžu byť biele, žlté, fialové, ružové. Potrebujú priepustnú kyslú pôdu, slnko alebo polotieň. Kríčky kvitnú od konca leta až do neskorej jesene. Nezabudnite dať na dno kvetináčov hrubšiu drenážnu vrstvu. Pre lepší efekt ich môžete kombinovať, napríklad so starčekom dvojfarebným.

Foto: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.