hydroponicke pestovanie rastlin

Hydroponické pestovanie rastlín

Tento spôsob pestovania umožňuje umelo riadiť minerálnu výživu rastlín v ľahko prijateľnej forme a v správnom pomere i koncentrácii. Pracovné náklady sa pritom znižujú na minimum. Zároveň sa znižuje i nebezpečenstvo šírenia chorôb z pôdy, ktorá sa pri hydroponickom spôsobe pestovania nepoužíva. Pravda, s prípravou zariadení potrebných na takéto pestovanie sú spojené vyššie finančné náklady.

Je viac spôsobov, ako zostaviť živné roztoky. Buď ich pripravíme z jednoduchých minerálnych hnojív, z viaczložkových minerálnych hnojív, alebo zo špeciálnych hydroponických prípravkov, ktoré sa predávajú v špecializovaných predajniach vo forme ľahko rozpustných tabliet. Tieto tablety umožňujú jednoduchú prípravu živného roztoku.

Pri hydroponickom pestovaní musíme dbať na špeciálne požiadavky jednotlivých druhov rastlín. Sú to: dusík, fosfor, horčík, vápnik, mangán, síra a železo. Okrem týchto základných prvkov by mal roztok obsahovať i stopové prvky bóru, molybdénu, medi, zinku atď.

Na tento spôsob pestovania sú najvhodnejšie črepníkové rastliny, ktorých ozdobou sú hlavne listy a ktoré na svoj rast nepotrebujú pôdu. Hydroponické pestovanie má veľa výhod. Odpadá pri ňom pravidelné zalievanie a rastliny netrpia suchom ani prílišným premokrením. Živný roztok v nádobách vystačí i na niekoľko týždňov a rastliny majú optimálnu výživu na svoj rast. Vďaka málo náročnému ošetrovaniu a minimálnej možnosti nákazy z pôdy sa tento spôsob pestovania hodí najmä do priestorov, ktoré vyžadujú čistotu a zdravé prostredie, ako sú nemocnice či zdravotnícke zariadenia, ale aj výskumné ústavy, laboratórne zariadenia atď. Menšie nádoby sú vhodné do uzatvorených miestností.


Obr.: Prierez hydroponickým stolčekom
1 – podstavec, 2 – drevený obal, 3 – vodovzdorná vložka, 4 – vodoznak, 5 – živný roztok, 6 – substrát

Najvhodnejšími druhmi na hydroponické pestovanie sú: aglaonema pomiešaná, cicus antarktický, krotón, šachor striedavolistý, difenbachia škvrnitá, dracéna, fikus, brečtan popínavý, monstera skvostná, peperómia, filodendron popínavý, sanseviera trojpásová (svokrin jazyk), tradeskancia. Z rastlín s ozdobnými kvetmi je vhodná najmä saintpaulia, čiže africká fialka (senpólia). Na hydroponické pestovanie potrebujeme predovšetkým nepriepustnú nádobu alebo vaničku z plastov, skla, kovu, kameniny alebo iných chemicky odolných materiálov.
Obr.: Vysádzaná rastlinná úprava pestovaná hydroponicky
Použité rastliny: Hedera canariensis, Philodendrom domesticum, Tradescantia blossfeldiana
Obr.: Hydrostolček kombinovaný s kvetinovou stenou, vhodný na popínavé rastliny
Použité rastliny: Dracena deremensis, Hedera helix, Sansevieria trifasciata, Philodendrom scandens, Diffenbachia maculata, Cyperus alternifolius, Ficus pumila
Keď rastliny vyberieme z črepníka, zbavíme ich zeminy a koreňovú sústavu dôkladne umyjeme. Po rozmiestnení v nádobe pozasypávame substrátom (drobným štrkom, hrubozrnným pieskom alebo keramzitom). Takto spevníme korene i polohu rastlín. Len čo rastliny rozložíme, substrát zalejeme vodou. Asi po dvoch týždňoch, keď sa rastliny prispôsobia prostrediu, nahradíme vodu živným roztokom. Živný roztok vymieňame raz za tri až štyri týždne. Medzitým iba dolievame odparenú vodu. Korene rastlín by mali byť ponorené v roztoku len do jednej tretiny. Na kontrolu výšky hladiny použijeme vodoznak, ktorý umiestnime niekde v kúte nádoby.

Text: Jozef Pobjecký
Kresby: autor

 1. Jurajhajducak says:

  to je zaujimavé pestovať iz.kvetiny v hydroponickom rostoku.

 2. Dodo says:

  Je to blbost

 3. Richard Rasi says:

  myslím si že je to veľmi praktické

 4. vlado says:

  …že blbosť ?… ja takto pestujem kvietky celé desaťročie a môžem dodovi a jemu podobným len odporučiť si najprv niečo o tom prečítať a až potom kritizovať a urážať …

 5. Amurinova says:

  Ľutujem prispievateľov komentáru predo mnou za ich názory a komentáre. Sama toto učím v škole, kde nemáme k tomu učebnice a tak si zháňam materiál a pomôcky ako sa len dá. A ďakujem pánovi Pobjeckému za pomoc , ktorej sa mi dostalo jeho príspevkom.

  1. Oktavius12 says:

   aj mi to mame do školy s Gjablom to preberame

 6. Funnycandy says:

  Veľmi pekne napísané, veľmi mi to pomohlo.

 7. MeganxP says:

  Ale no, aký ste všetci múdry. Ani neviete kedy sa vám to zíde. Dajte na moje slová ! a uvidíte 🙂

 8. 8899kacenka says:

  Na technické je to super 😀 😀 😀

  1. Mrkvjtk says:

   že váhaš 😉 😀

 9. DolceGABANA says:

  Teraz sa to učíme v škole a poradilo 🙂 Diky 🙂

 10. dannero says:

  je to podobný systém jako hydroponický bublbler, do vody se ale dává ještě vzduchovací kamen kvůli prokysličení vody a nebo pár kapek peroxidu

 11. DIDI says:

  Teraz sa to učíme v škole a poradilo 🙂 Diky 🙂

 12. Martin says:

  Ahoj, mám otázku, ako často prilievať hnojivo do vody a akú vodu používať? Vraj tá z vodovodu nie je dobrá, lebo je chlórovaná.
  Ďakujem za odpoveď

 13. anonim says:

  Dakujem velmi dakujem na projekt som potreboval vase skusenosti

 14. Anonym says:

  aj ja som robil prezentaciu dakujem

 15. Jožinko z bažin says:

  Je to dobre pomohlo mi to

 16. JOŽO,DREVO says:

  dakujem pomohlo mi to ked som robil projekt

 17. Koloman says:

  Myslím,že mažete negatívne komentáre a nechávate pozitívne.. 😀

 18. Anonym says:

  dobrý napad

 19. Anonym says:

  je to super

 20. Anonym says:

  veľmi zaujímavé nápady

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.