Hydroponické pestovanie rastlín
Tento spôsob pestovania umožňuje umelo riadiť minerálnu výživu rastlín v ľahko prijateľnej forme a v správnom pomere i koncentrácii. Pracovné náklady sa pritom znižujú na minimum. Zároveň sa znižuje i nebezpečenstvo šírenia chorôb z pôdy, ktorá sa pri hydroponickom spôsobe pestovania nepoužíva. Pravda, s prípravou zariadení potrebných na takéto pestovanie sú spojené vyššie finančné náklady.
Pri hydroponickom pestovaní musíme dbať na špeciálne požiadavky jednotlivých druhov rastlín. Sú to: dusík, fosfor, horčík, vápnik, mangán, síra a železo. Okrem týchto základných prvkov by mal roztok obsahovať i stopové prvky bóru, molybdénu, medi, zinku atď.
Na tento spôsob pestovania sú najvhodnejšie črepníkové rastliny, ktorých ozdobou sú hlavne listy a ktoré na svoj rast nepotrebujú pôdu. Hydroponické pestovanie má veľa výhod. Odpadá pri ňom pravidelné zalievanie a rastliny netrpia suchom ani prílišným premokrením. Živný roztok v nádobách vystačí i na niekoľko týždňov a rastliny majú optimálnu výživu na svoj rast. Vďaka málo náročnému ošetrovaniu a minimálnej možnosti nákazy z pôdy sa tento spôsob pestovania hodí najmä do priestorov, ktoré vyžadujú čistotu a zdravé prostredie, ako sú nemocnice či zdravotnícke zariadenia, ale aj výskumné ústavy, laboratórne zariadenia atď. Menšie nádoby sú vhodné do uzatvorených miestností.
Obr.: Prierez hydroponickým stolčekom
1 – podstavec, 2 – drevený obal, 3 – vodovzdorná vložka, 4 – vodoznak, 5 – živný roztok, 6 – substrát
Obr.: Vysádzaná rastlinná úprava pestovaná hydroponicky Použité rastliny: Hedera canariensis, Philodendrom domesticum, Tradescantia blossfeldiana |
Obr.: Hydrostolček kombinovaný s kvetinovou stenou, vhodný na popínavé rastliny Použité rastliny: Dracena deremensis, Hedera helix, Sansevieria trifasciata, Philodendrom scandens, Diffenbachia maculata, Cyperus alternifolius, Ficus pumila |
Text: Jozef Pobjecký
Kresby: autor
to je zaujimavé pestovať iz.kvetiny v hydroponickom rostoku.
Je to blbost
myslím si že je to veľmi praktické
…že blbosť ?… ja takto pestujem kvietky celé desaťročie a môžem dodovi a jemu podobným len odporučiť si najprv niečo o tom prečítať a až potom kritizovať a urážať …
Ľutujem prispievateľov komentáru predo mnou za ich názory a komentáre. Sama toto učím v škole, kde nemáme k tomu učebnice a tak si zháňam materiál a pomôcky ako sa len dá. A ďakujem pánovi Pobjeckému za pomoc , ktorej sa mi dostalo jeho príspevkom.
aj mi to mame do školy s Gjablom to preberame
Veľmi pekne napísané, veľmi mi to pomohlo.
Ale no, aký ste všetci múdry. Ani neviete kedy sa vám to zíde. Dajte na moje slová ! a uvidíte 🙂
Na technické je to super 😀 😀 😀
že váhaš 😉 😀
Teraz sa to učíme v škole a poradilo 🙂 Diky 🙂
je to podobný systém jako hydroponický bublbler, do vody se ale dává ještě vzduchovací kamen kvůli prokysličení vody a nebo pár kapek peroxidu
Teraz sa to učíme v škole a poradilo 🙂 Diky 🙂
Ahoj, mám otázku, ako často prilievať hnojivo do vody a akú vodu používať? Vraj tá z vodovodu nie je dobrá, lebo je chlórovaná.
Ďakujem za odpoveď
Dakujem velmi dakujem na projekt som potreboval vase skusenosti
aj ja som robil prezentaciu dakujem
Je to dobre pomohlo mi to
dakujem pomohlo mi to ked som robil projekt
Myslím,že mažete negatívne komentáre a nechávate pozitívne.. 😀
dobrý napad
je to super
veľmi zaujímavé nápady