Zázvorovo-citrónové a kávové guličky plné energie

21.04.2015
21.04.2015 (9) (1)
Zázvorovo-citrónové a kávové guličky plné energie

Potrebujete občas okamžite dodať svojmu telu energiu a už vám nie je po chuti neustále piť kávu alebo energetické nápoje? Prinášame vám recept na výrobu vlastných, chutných a ľahko skladovateľných povzbudzovačov imunity a energie. Pripravte si s nami 2 druhy guličiek, ktorá vás naštartujú – kávové pre povzbudenie počas náročného dňa a zázvorovo-citrónové pre posilnenie imunity.

Ingrediencie:

(na 16 až 18 guliek)

100g sušených brusníc
100g mleté vlašské orechy (alebo klíčková náhrada orechov pre alergikov)
3 PL karobového prášku
trstinová melasa (najlepšie v bio kvalite)
1 lyžička mletej kávy
50g strúhaného kokosu
panenský kokosový olej
sezamové semienka (cca 1/2 balenia)
kôra z 1/2 citróna
čerstvý zázvor 

Postup:

Kávové guličky - 1
1. Pripravíme si ingrediencie. Bude výborné, ak čo najviac z nich bude v bio kvalite a čerstvých, avšak nenechajte sa odradiť ak dané veci doma nemáte. Melasa sa dá nahradiť medom, kokosový olej napríklad arašidovým maslom a karobový prášok čistým kvalitným kakaom.

Kávové guličky - 2
2. Približne polovicu brusníc pokrájame na menšie kúsky.

Kávové guličky - 3
3. Do misy dáme mleté vlašské orechy (alebo v našom prípade klíčkovú náhradu vlašských orechov), sezam a brusnice a všetko premiešame.

Kávové guličky - 4
4. do vodného kúpeľa (bez varu, len horúca voda) dáme rozpustit približne 5 lyžíc kokosového oleja (pri bežnej izbovej teplote má tuhšiu konzistenciu).

Kávové guličky - 5
5. do zmesi v mise prisypeme kokos, pridáme kokosový olej a 2 lyžice melasy.

Kávové guličky - 6
6. Zmes dôkladne premiešame, vytvoríme cesto, ktoré rozdelíme na 2 časti.

Kávové guličky - 7
7. Do prvej časti primiešame karob a mletú kávu, vznikne nám tmavé cesto. Do druhej časti primiešame nastrúhanú citrónovú kôru a nastrúhaný zázvor (približne 1 cm kúsok).

Kávové guličky - 8a
8. Vytvarujeme guličky, ktoré obalíme v ľubovoľných ingredienciách (v našom prípade kokos zmiešaný s klíčkovou náhradou orechov, ale dobre poslúži aj sezam, ľan, karob, kakao a pod.)

Guličky majú vysokú výživovú hodnotu, obsahujú vyvážený obsah živín, minerálov a vitamínov. Neobsahujú lepok, laktózu, rafinovaný cukor ani cholesterol. Napomáhajú tráveniu vďaka vláknine zo sezamu a sušených brusníc. Obsahujú zdraviu prospešné mastné kyseliny vďaka kokosovému oleju. Dodajú okamžitú energiu vďaka vitamínom a minerálom obsiahnutým najmä v melase a kokosovom oleji a vďaka kofeínu obsiahnutému v káve. Imunitu podporia esenciálne oleje obsiahnuté v citrónovej kôre a a gingerol obsiahnutý v zázvore, ktorý v malých množstvách zmierňuje bolesť hlavy, odstraňuje zápaly a znižuje riziko rakoviny. Skladovať ich môžete v uzavretej nádobe v chladničke až týždeň.

Želáme dobrú chuť.

Vyskúšajte aj ďalšie recepty na nepečené guľky:

Ako si jednoducho vyrobiť kokosové guľky Raffaello

Tip pre čokoládových maniakov! Pripravte si doma vlastné čokoládové cukrovinky

Vanilkovo-pomarančové guľky

Text a foto: Anna Martausová 

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
| 28.04.2015, 13:10
Recept som vyskúšala, guľky sú vynikajúce. Citrónovo-zázvorová verzia sa však dosť mrví sa zle sa tvaruje do guliek. Chcelo by to pridať nejakú spájajúcu ingredienciu.
Prečítajte si
Reklama