Odborník radí: Aký materiál použiť na zateplenie podkrovia

Odborník radí: Aký materiál použiť na zateplenie podkrovia

Rekonštruujeme starý murovaný dom po starých rodičoch. Chceme vymeniť strechu a vytvoriť si obývateľné podkrovie. Aký materiál odporúčate použiť na izoláciu podkrovia, aby sme čo najlepšie zabránili tepelným stratám?

Odpoveď:

Rekonštrukcia podkrovia si vyžaduje posúdenie existujúceho stavu krovu pred vykonaním izolačných prác. Veľmi dôležitý je výber izolačného materiálu, ktorý by mal zohľadňovať špecifický tvar strechy. Do interiéru odporúčam produkty zo sklenej minerálnej vlny napr. produktovú radu UNIFIT, ktoré sa vďaka svojej vláknitej štruktúre vynikajúco prispôsobujú nerovnostiam v strešnej konštrukcii a pružné minerálne vlákna vypĺňajú medzikrokvový priestor. Vďaka ekologickej báze a vysokej priepustnosti vodných pár a zlepšujú klimatickú pohodu v interiéri.

Celková hrúbka izolácie by v dnešnej dobe a v našich podmienkach mala byť minimálne 220 mm, hrúbka prvej vrstvy vkladanej medzi krokvy je závislá od výšky (hrúbky) týchto nosných prvkov. Presný rozmer treba zmerať pred kúpou izolačného materiálu. Hrúbku ďalšej vrstvy je potrebné určiť dopočítaním do minimálne 220 mm.

Ing. Miroslav Zliechovec, produktový manažér Knauf Insulation

  1. milan says:

    kto poradi ako urobit parozabranu a zateplit rodiny barak so sikmou strechou kde je len klasicke latovanie kritina plech bez toho aby som musel davat dole kritinu a latovanie za dobre rady vopred velmy pekne DAKUJEM.

    1. Romaker says:

      Ak chcete obytné podkrovie, tak paropriepustnú fóliu pribite z interiérovej strany na krokvy a škridľové laty . Potom medzi krokvy dajte tepelnú izoláciu , na to príde parozábrana a sadrokartón. Je to prácne ale funguje to. Najväčšia chyba je tenká izolácia, ja som dal 40cm a som spokojný. Na inej stavbe som použil len 20cm polystyrén a myslím, že to je 100krát lepšia ako vata .

      1. Bzz says:

        Pôvodne som mal podkrovie zateplené vatou URSA. Po desiatich rokoch som sa náhodne pozrel do priestoru pod parozábranou (odstraňoval som vrabčie hniezdo z medzery medzi rínou a plastovom mriežkou pod krytinou). Ostal som prekvapený: izolácia zpľasla. Pod parozábranou som mal cca 12 cm voľného vzduchu (izolácia asi nabrala rozmer pred rozbalením balíka po kúpe :-)). Riešil som to radikálne: Prichystal som si lešenie vedľa strechy a v piatok po obede som sa aj z rodinou pustil do „odobratia“ strešnej krytiny (TONDACH) a ukladal ju na prichystané lešenie. V sobotu ráno prišli „poliaci“ so svojou dodávkou a pripojili sa na 380V. Povedali my, že potrebujú cca 90 minút na nahratie chemikálií. Zatiaľ sme sa z rodinou pustili do odlatovania (aj kontralaty a parozábrana). Vyhodili sme izolačnú vatu, a prenechali sme to „majstrom zo susednej krajiny“). Po hodine roboty sme mali priestor medzi hranolmi vyplnený polyuretanovou penou. Vyplatil som ich (16 eur na meter štvorcový, a pustili sme sa do latovania (medzičasom som odskočil do stavebnín kúpiť kontaktnú parozábranu, starú som už nechcel/nemohol použiť. O štvrtej po obede sme si dali oldomáš. Celú výmenu izolácie z vrchu sme zvládli ani nie za 24 hodin (ja, manželka, syn dcéra a dvaja „poliaci“). Nechcem robiť reklamu, ale keby som ja znovu staval/renovoval strechu, všetkých predajcov izolačných vát by som poslal kade ľahšie. PS: Ak deti neotvoria v lete cez deň okná tak už sa ich izby neprehrejú.

      2. Monika says:

        Čauko, mám plechovú šikmú strechu (pôvodne chatka z roku 1970 prerobená na rodinný dom), medzi hradami sú chuchvalce lyka, všetko je z vnútornej strany strechy prekryté tatranským profilom). Poradíš čo s tým? Keby som dala dolu ten tatranský profil a priestor medzi hradami dala vystriekať tou polyuretánovou penou? Držalo by to? Kontakt na „poliakov“? (e-mail monfan1tt@gmail.com). Díky.

  2. Romaker says:

    Hrúbka vrstvy minerálnej vlny 220mm je veľmi málo, tak 50%. V kombinácií s plechovou krytinou to posítite najviac . V lete trópy, tak klíma beží na plné obrátky a v zime zima, tak kúrite o106.
    Ale 200mm polystyrénu je v pohode.

    1. Anonym says:

      prepacte ale 200mm je riadna blbost, Tak sa nezatepluje podkrovie ani na Anktartide!

  3. Peter says:

    Dobry den
    kupili sme asi 15rocny dom a v potkrovi uz potrebuje rekonstrukciu sadrokarton. Na stykoch dosiek je pri svetle vydiet ze nebok tmel dostatocne vybruseny a pri styku SDK a muriva bol pouzity tmel ktory uz zltne a navyse bol asi montazi rozotierany prstom na nohe lebo to tak vyzera 🙂 SDK dosky ako take su OK. Chcem sa spytat ako najjednoduchsie a najlacnejsie toto mozem opravit? Staci vyskrabat tmel, prebrusit vsetky spoje a dat dat sietky pripadne nejake rohove listy a pretmeli? alebo radsej pridat este jednu vrstvu SDK, pripadne povodne SDK odstarnit a dat vsetko nanovo?
    Dakujem za radu.

  4. havinko210 says:

    Dobrý deň stavám nový dom. Chcem dať medzi krokvy sklenenú vatu 160mm lebo krokva je 170mm
    potom ale druhú vrstvu už aj cez krokvy by som chcel dať polystyrén 5mm Môže byť??? preto polystyrén lebo ho mám zadara ale bojím sa či to nevadí… všetci hovoria daj aj tam vatu, ale ked dám potom foliu hliníkovu aj tak sa stratí dychavičnosť..

  5. Anonym says:

    Zateplila som podkrovie purpenou mám tam fóliu parozabrana a tatranský profil vo vnútri som to natrela belinkou teraz tam ale cítim trochu zápach čo to môže byť?

  6. Sulivan says:

    Na zateplenie jedine stirekanu izolaciu, strechu nezatazi, spevni a dostane sa cez vsetky tramy a pod. Najvacsich profikov maju v stastnaizolacia.sk, odporucam teda ich.

  7. DrahnovaAdel says:

    Na zateplenie podkrovia sa najviac hodi striekana izolacia, nebudeme riesit, ze ma najlepsie izolacne vlastnosti, to si kazdy dokaze nastudovat sam, ale dostane sa oproti vate ci inym typom izolacii vsade, zaroven sa cez nu nedostane zver ako kuna, liska a pod. a v neposlednom rade skvele spevni strechu a nezatazi ju, co sa pri klasike povedat neda. My sme mali podkrovie zateplene klasicky, ale presli po 6 rokoch na stirkanu izolaciu. Firma, ktora nam toto realizovala (stastnaizolacia.sk) nam dokonca poskytla zdarma fotku z termokamery pred a po a uz vtedy sme vedeli, ze sme urobili dobre. Tolko moje odporucanie.

    1. Pajko99 says:

      Spevnenie strechy mozem potvrdit, naozaj je velka vyhoda, ze ju nezatazi, ale naopak spevni, clovek, resp. lajk by si myslel opak..

  8. Emilkovacik9 says:

    O spevneni strechy, resp. takom bocnom efekte striekanej izolacie som pocul – je na to vsak nejaka studia, ktora toto podporuje? Pripadne je niekto, kto toto viditelne na svojej streche vidi po napr. aspon 5 rokoch od realizacie izolovania? Dakujem.

  9. TanikaL99 says:
  10. PatrikPail says:

    Tuto partiu poznam, maju este fb „Domy Projekty“, tam najdete viac toho, davaju tam viac recenzii a referencii..

  11. ErikBalaj says:

    Tiez by ma zaujimalo ako to je so striekanou izolaciou a tym spevnenim strechy. Strecha je sama o sebe samozrejme pevna, ale je spevnenie v ramci izolacie nejake citelne? Pripadne je to z logiky tak, ze klasicky izolacia strechu zatazi a naopak striekana jej pomoze spevni ju?

  12. Peter says:

    V špajze mi mokne sadro kartón chcel by som ho dať preč a niečím inym nahradiť. Čo by som mohol dať namiesto sadro kartónu

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.