Čo urobiť so zatekajúcou terasou pri rodinnom dome?
V našej stavebnej poradni odpovedáme na čitateľské otázky menšieho i rozsiahlejšieho charakteru. Ak si neviete na svojej stavbe s niečím rady, napíšte nám na poradnauss@jaga.sk, možno práve vašu otázku vyberieme ako tému poradne. Iste tak pomôžeme viacerým čitateľom.
Galéria
Vážená redakcia,
v našom rodinnom dome nám začalo po piatich rokoch zatekať cez balkónové dvere a pri balkóne začala vznikať pleseň. Firma, ktorá stavbu realizovala, povedala, že je to po záruke a oni s tým nemajú už nič spoločné. Na odporúčanie miestnych odborníkov sme terasu svojpomocne rozobrali a tu náš problém začal naberať na obrátkach. Zistili sme, že síce bola namontovaná nopová (kupolková) izolácia a aj asfaltová hydroizolácia, no asi len naoko. Asfaltová hydroizolácia bola na viacerých miestach popraskaná (ako vidno aj na fotografii) a nopová fólia bola v zemi len do hĺbky 20 cm. Keďže dobrých rád nie je nikdy dosť, začali nám radiť aj miestni majstri (no, neviem, či ich nazvať majstri), no každý mal iný názor na to, ako ďalej postupovať.
Nakoniec sme sa s priateľom dohodli, že asfaltovú hydroizoláciu prekryjeme novou vrstvou, nopovú izoláciu zakopeme hlbšie, starú terasu vyplníme betónom a položíme na ňu dlažbu. Zaujímalo by nás, čo na náš plán povie odborník z oblasti opráv hydroizolácií. Keďže z vášho časopisu čerpáme veľa nápadov, rozhodli sme sa vám napísať, či by neprichádzala do úvahy aj nejaká iná alternatíva.
Ďakujeme za odpoveď!
Xeňa a Peter, Prešov
Sme radi, že sa na nás obraciate s takou závažnou problematikou, akou je voda či vlhkosť v dome, a znova musíme konštatovať, že „na Slovensku je to tak…“ Čo sa týka stavebnej firmy a jej prístupu, asi je zbytočné niečo dodávať, ich odpoveď to len potvrdzuje. Ale poďme k veci. Pred opravou, ktorú zamýšľate urobiť, si povedzme niečo o použitých materiáloch.
NOPOVÁ FÓLIA
Jej použitie má určite svoje opodstatnenie, avšak fólia má aj svoje obmedzenia a zásady montáže.
1 Nopová fólia sa často používa ako jediný prvok na izolovanie muriva pod úrovňou terénu pred vlhkosťou, pričom vzduchová dutina medzi fóliou a murivom má byť schopná odvádzať z muriva odparenú vlhkosť.
2 Podľa skúseností odborníkov však v 9 mm hrubej medzere (medzi veľmi nerovným povrchom muriva a samotnou fóliou) nie je taká fyzikálna sila, ktorá by v nej poháňala vzduch. V dutine tak nie je zabezpečená cirkulácia a výmena vzduchu – dochádza len k vyrovnávaniu tlaku medzi dutinou a atmosférou.
3 Nopová fólia je dosť tuhá, jej osadenie na nerovné murivo spôsobuje zvlnenie, väčšie dutiny pod fóliou a podobne. V prípade ostrejšieho kameňa v zásype sa fólia často presekne. Na hornom okraji je potom nutné prebytočnú fóliu ohýbať, čo je následne aj časté miesto zatekania.
4 Pri osádzaní fólie sa v praxi často nedodržiava detail presahu jednotlivých pásov fólií. Výrobca síce odporúča spoj zlepiť lepiacou butylkaučukovou páskou, ale najmä v prípade nerovného muriva sa fólia zvisle zvlní, takže nie je možné nopy riadne „zacvaknúť“ do seba a tým spoj dokonale utesniť. Často nie je vypracovaný horný detail v prípade nerovného alebo pohľadového muriva a jeho zakončenie krycou lištou.
5 Všeobecne nie sú zrealizované spodné ukončenia fólie vo výkope bez drenáže alebo s drenážou – voda potom zospodu zateká pod fóliu, ako aj pod zvislé ukončenia fólie pri neizolovaných častiach, napr. vonkajších schodoch.
(zdroj: BASF Slovensko).
ASFALTOVANÉ PÁSY
1 Asfaltované pásy z oxidovaného i neoxidovaného asfaltu sa využívajú hlavne pri izolovaní stavieb proti vzlínajúcej vode. Je to klasická, rokmi preverená technológia izolovania spodných stavieb a doteraz sa často používa.
2 Hlavnou výhodou asfaltovaných izolačných pásov je ich relatívna cenová výhodnosť. Oproti fóliám majú výhodu v tom, že sa dajú použiť ako dvojvrstvový systém, čo sa odporúča vzhľadom na väčšiu bezpečnosť. Zároveň sa dajú celoplošne nataviť k podkladu.
3 Pri montáži asfaltovaných izolačných pásov si musíte dať pozor na veľa vecí. Predovšetkým sa asfaltované pásy musia aplikovať na dokonale vyschnutý a vyzretý betón, ktorý musí byť úplne hladký a vybavený penetračným náterom. Inštaláciu asfaltovaných izolačných pásov tiež komplikuje nutnosť použitia plynového horáka.
4 Náročný je aj technologický postup ukladania pásov – je veľmi dôležité dbať na dostatočný presah jednotlivých ukladaných pásov, tak sa zabezpečí dokonalá tesnosť izolácie.
AKO SPRÁVNE OPRAVIŤ HYDROIZOLÁCIU?
Váš plán opraviť, resp. doplniť hydroizoláciu schvaľujeme. Pri oprave určite odporúčame odkopať hlinu od domu do hĺbky aspoň 80 cm, skontrolovať hydroizoláciu (prípadne tepelnú izoláciu) po celom obvode domu a opraviť na nej viditeľné chyby a spoje.
VYPLNENIE TERASY BETÓNOM
Čo sa týka vášho plánu s betónom, musíte byť opatrní. Podľa môjho názoru betón do obvodu domu nepatrí. Vhodné je mať radšej odkvapový chodník, ktorého funkcia je zrejmá z obrázkov. Hydroizoláciu aj ostatné prvky však treba vhodne prispôsobiť, čo môže byť pomerne prácne aj materiálovo náročné.
Odborník radí
Je jedno, akú terasu si zvolíte, podstatné je, aby ste dodržali základné pravidlo: voda má ísť od domu, nie k nemu. Nikdy nepodceňujte projektovú dokumentáciu, a to ani pri takej jednoduchej stavbe, ako je terasa pri dome. Výber stavebnej firmy na jej realizáciu je tiež veľmi dôležitý. Pri svojpomocnej práci si vždy prizvite stavebný dozor!
Ako izolovať
Jeden z príkladov, ako správne používať izolácie. Úroveň terénu pod terasou musí byť pod úrovňou základovej dosky.
Odkvapový chodník sa dá ideálne zrealizovať počas stavby domu, dodatočné zhotovenie je príliš náročné.
Tento nákres odkvapového chodníka je vhodným variantom na rekonštrukciu pri zatekaní.
Text a foto: Mario Ondrejka, ech-cm.sk, BASF Slovensko, thinkstock.com
Kresby: Fränkische Rohrwerke, Saint Gobain Cosntruction product – Isover, modrastrecha.sk
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Vážená redakcia,
touto cestou by som vás chcel poprosiť o radu pri odvlhčení pivnice nad ktorou je garáž.Jedna sa o 30 ročnú stavbu, kedy sa robilo tak ako sa robilo a po rokoch sa ozýva vlhoť a následne premrzanie betonových múrov.Otec, ktorý to staval, vykopal jamu a zašaloval múr len z vnútornej strany, čím vonkajšia strana zostala výkopová a to všetko zalial betonom. Takto vytvoril základ na garáž. Problém začal tým,že základ nemá urobenú izoláciu na dne základu,len na vrchu pivnice kde išli tehly,ale tam to je v poriadku.Jedná sa o spodnú časť ktorá je v zemi asi 1,5m ,a nemá hladkú vonkajšiu stranu. Odborník na hydroizoláciu my odporučil aby som múr nanovo zašaloval ,zalial betonom čím ho vyrovnám a natrel tekutou izoláciou a na ňu položil styrodur aspoň o hrúbke 3cm a na spodok dal drenáž..Toto je asi v poriadku,ale ako som už spomínal v začiatku bojím sa, aby vlhoť ktorá sklzne po múre dole, aby nešla popod základ dnu do pivnice z vnútornej strany hore múrom ,alebo na dno pivnice kde je len zem.
Ďalší mi zas poradili: vzhľadom na to ako je to robené lepšie bude nechať múr voľne priedušný, len naň nalepiť styrodur čím vznikne vzduchová bublina a vlhoť ktorá vznikne sa bude vetrákmi prevzdušňovať.
Preto Vás prosím o radu, váš názor.
Ďakujem.
Palo
To Vam nie je ani trochu sproste bez dovolenia zverenit moj obrazok, co som si navrhoval skladbu odkvapoveho chodnika na mojom dome?