Ako opraviť starý betónový múr

Betónový múrik

V záhrade máme starý betónový múr, ktorý sa začína pomaly rozpadať. Múr by sme chceli opraviť. Vedeli by ste nám poradiť, ako máme postupovať? Igor, Nitra

Vplyvom prenikajúcich kyslých látok z ovzdušia, predovšetkým oxidu uhličitého, dochádza k neutralizácii alkalických zložiek betónu a k následnému zníženiu jeho alkality. To pôsobí nepriaznivo na koróznu odolnosť oceľovej výstuže, pretože v alkalickom prostredí oceľ nekoroduje, ale pri znížení alkality sa korózne procesy výrazne urýchlia.

Vznikajúca hrdza zväčšuje objem, čo vedie k praskaniu a neskôr aj k odlupovaniu vrchných vrstiev betónu. Postupne môže dôjsť až k porušeniu statických vlastností celej stavby.

Celý povrch betónovej konštrukcie je potrebné ošetrovať špeciálnymi nátermi, ktoré bránia prenikaniu oxidu uhličitého a ďalších látok. Okrem toho, takéto nátery musia mať vysokú odolnosť proti zaťaženiu, a to aj v zime pri nízkych teplotách. Ich dôležitou funkciou totiž je preklenovanie trhlín vznikajúcich na povrchu betónu. Práve tadiaľ by si oxid uhličitý hľadal cestu do vnútra stavebnej konštrukcie. Na tento účel je vhodné použiť akrylátovú kryciu farbu na betónové povrchy a konštrukcie napr. Balakryl Betón.

Betónové plochy s jemnými sieťovými trhlinami je vhodné pred jeho nanesením umyť „wapkou“. Trhliny v betóne treba klinovito rozšíriť a vyčistiť. Nedostatočne priľnavé časti betónu (pri poklepaní majú dutý zvuk) odstránime a obnaženú oceľovú výstuž očistíme, ideálne pieskovaním, a natrieme antikoróznym náterom, napr. Balakryl Antikor.

Praskliny a menšie diery vyplníme špeciálnym pružným tmelom. Na hrubú opravu a vyplnenie chýbajúcich častí betónu sa používajú napr. polymérovo-cementové zmesi. Takto upravený podklad sa následne ošetrí krycou farbou.

Text Andrea Dingová v spolupráci s PPG Deco
Foto isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. nie. posled. odstavec.
    Vodorovne vyšramovať cca 70 cm žliabky do ktorých vložíme silnú armatúru aj so zakotvením kolmo do múru. Po celej výške á cca 20 cm Žiadny tmel – ešte viac to dovolí deformácie, final ako v texte.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.