Aká farba je vhodná na steny v zadymených priestoroch

maľovanie steny
Zdroj: isifa/Shutterstock

Po letnej sezóne by sme radi vymaľovali steny v interiéri našej rodinnej reštaurácie. Vedeli by ste nám poradiť farbu vhodnú na premaľovanie stien v zadymených miestnostiach? František, Zlaté Moravce

Vymaľovanie interiéru, v ktorom potrebujete prekryť stopy a škvrny spôsobené fajčením alebo sadzami, je vždy náročné. Žiaľ, fajčenie preniká cez maľovku, takže iba premaľovanie škvŕn problém dlhodobo nevyrieši.
V prvom kroku budete musieť oškrabať vrstvy náteru.

Ak je náter umývateľný, stačí stenu umyť mydlovou vodou a nechať dobre vyschnúť. V ďalšom kroku je potrebné povrch ošetriť vhodným penetračným náterom (napr. Primalex Hĺbková penetrácia), ktorý okrem iného zabráni prestupovaniu škvŕn z podkladu do náteru. Stenu nechajte po nanesení penetrácie dôkladne vyschnúť.

Ďalším preventívnym krokom na zabránenie prestupovaniu škvŕn a znečisteniu finálnej náterovej vrstvy je použitie špeciálneho náteru určeného na tento účel (napr. Primalex Izoprim). Ide o špeciálny náter s izolačnými vlastnosťami, ktorý sa aplikuje na stenu v dvoch vrstvách. Medzi jednotlivými nátermi nechajte každú vrstvu dôkladne zaschnúť.

Ak aj po 2. vrstve špeciálneho náteru uvidíte jemné náznaky škvŕn, nie je to chyba, pretože tieto typy náterov sú v prvom rade izolačné, nie krycie. Dokonalé prekrytie dosiahnete ďalším náterom. Na úplné prekrytie budú stačiť dve vrstvy zjednocovacieho náteru z radu interiérových farieb (napr. Primalex Plar).

Rovnaký postup môžete použiť aj v prípade, ak sa potrebujete zbaviť škvŕn po vode z prasknutého vodovodného potrubia.

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. super reklama na primalex …

  2. Primalex už dávno nie je tým čím býval. Doporučenie neriediť je iba kvôli tomu aby sa viac kupoval, krycia schopnosť je nízka, m2 sú orientačne natiahnuté a cena oproti konkurenčným a kvalitatívne vyrovnaným farbám je premrštená. Ja osobne (a pritom chodím maľovať, takže odskúšané to mám) Primalex už nepoužívam.

    1. terezkaterka says:

      Dody, nemohol si napísať, akú farbu používaš? Keď píšeš, že Primalex neni, ako býval. Dnes je napríklad v OBI toľko prípravkov na maľovanie, že človek si nevie vybrať. A spoliehať sa, že mi predavač správne poradí, no neviem. Ďakujem.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.