Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú
Viete, v čom sa odlišuje šikovný domáci majster od amatéra? V tom, že dokáže reálne odhadnúť svoje schopnosti, možnosti a sily a nepustí sa do každej opravy, rekonštrukcie alebo drobnej stavby sám. Za práce zaplatí odborníkom a v konečnom dôsledku ušetrí.
Urobiť si mnoho vecí sám je, samozrejme, skvelé. Iné schopnosti však treba na výmenu žiarovky, iné na vymaľovanie predsiene nabielo a celkom iné na renováciu elektrického vedenia alebo celého domu.
Okrem remesla, grifu a zručnosti je na každý druh práce potrebné aj náradie. Ak nie ste práve multifunkčný remeselník, ktorý si postupne zadovážil všetky nástroje, vybavenie, skúsenosti a know-how, naozaj stojí za zváženie, či si novú terasu alebo prístrešok postavíte svojpomocne. Aj keď máte dokonalý, do detailov premyslený plán a internet je plný návodov.
Najčastejšie chyby
Akých najčastejších chýb sa domáci majstri dopúšťajú?
Zákaznícke linky obchodov so stavebným náradím či stavebnou chémiou sú preťažené hovormi s prosbami o pomoc, ako napraviť niečo, čo celkom nevyšlo.
Vhodnosť stavebných materiálov, ktoré zamýšľate na rekonštrukciu použiť,si však skúste overiť skôr na zákazníckych linkách ich predajcov. Pýtať sa vopred je stále lepšie, ako keď domáci majster zistí, že pred nanesením materiálov zabudol na prípravu podkladu. Problém vzniká aj vtedy, ak treba spojiť dva rôzne materiály, pričom každý je vyrobený na inej báze.
Ďalším veľmi častým problémom je, že až počas prác ľudia zistia, že nemajú dostatok materiálu, lebo si zle vyrátali potrebné množstvo, alebo sa im veci jednoducho nehodia. Počas rekonštrukčných prác prídu na to, že im chýba potrebné náradie a nemajú ani dosť skúseností, keď treba riešiť neočakávané problémy.
Ak sa domáci majstri predsa len pustia do rekonštrukcie, ako by mohli rozumne ušetriť?
Aj pri svojpomocných rekonštrukciách máte možnosť dať si vypracovať cenové kalkulácie jednotlivých stavebných materiálov a vhodnosť riešenia prediskutovať s technickými poradcami ich výrobcov alebo predajcov. Z navrhnutých riešení si potom môžete vybrať to najvhodnejšie a cenovo najzaujímavejšie. Zbytočne neinvestujte ani do predraženého náradia. Náklady na jeho nákup sa totiž často dokážu priblížiť k cene záhradnej stavby. Navyše po skončení prác pri svojpomocnej výstavbe ľudia zistia, že náradie už nebudú potrebovať a skladujú ho doma bez ďalšieho využitia. Pritom si ho môžu za výhodnú cenu vypožičať z požičovne náradia alebo zo stavebnín.
Možné riziká
Aké sú najčastejšie problémy, ktoré sú dôsledkom nerozvážnych svojpomocných rekonštrukcií?
Výsledkom svojpomocných rekonštrukcií, ktoré patria do rúk odborníkov, býva často nefungujúca elektroinštalácia (stačí zapnúť rýchlovarnú kanvicu a vyhodí poistky), ale aj narušená statika stavby v dôsledku neodborného zásahu do nosnej steny, poškodená tepelná izolácia, „krásne“ rozkvitnuté plesnivé fľaky po tom, ako neodborne prichytená strecha novej terasy narušila fasádu, a podobne „chuťovky“, ktorých oprava môže byť veľmi drahá.
Ako sa vyhnúť zbytočným chybám?
Ako možno týmto nechceným poruchám a zbytočne vynaloženým nákladom predchádzať?
Drobné stavby, akými sú terasa, garáž, záhradný altánok, letná kuchyňa alebo prístrešok, treba prenechať odborníkom. Reálne si tým ušetríte nielen peniaze, ale aj starosti a neporiadok. A čo je dôležité, vaše partnerské a medziľudské vzťahy ostanú zachované.
Na profesionálne vykonanú prácu sa navyše vzťahuje záruka, ktorú možno využiť skôr, než si myslíte. Napríklad po najbližšej búrke.
Zveľaďovanie a udržiavanie majetku je mimoriadne zmysluplné. Preto treba pri rozhodovaní o tom, čo si urobiť svojpomocne a čo nechať na odborníkov, uvažovať triezvo.
Nárok na náhradu škody
Ako a u koho si uplatniť náhradu vzniknutej škody?
Ak vznikla škoda neodborným alebo nekvalitným vyhotovením stavebných prác zhotoviteľom, máte nárok na opravu alebo na jej náhradu. Odškodnenie v takomto prípade určite žiadajte od stavebnej spoločnosti. Je dôležité, aby mala uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu voči tretím osobám, prípadne aby ste mali uzatvorenú zmluvu o diele alebo si inak zabezpečili možné následky konania či nekonania stavebnej firmy. Ak ste sa do rekonštrukcie pustili sami, budete musieť škody odstraňovať na vlastné náklady.
Úprava poistného
Je potrebné po rekonštrukcii upraviť poistenie domácnosti či nehnuteľnosti?
Každá väčšia oprava, prístavba alebo dostavba mení hodnotu nehnuteľnosti a to by sa malo prejaviť aj v poistení majetku. Stavebná úprava, ktorá má vplyv na hodnotu nehnuteľnosti, má totiž vplyv aj na stanovenie poistnej sumy v zmluve, respektíve limity poistného plnenia. Je preto dôležité, aby klient oznámil zmenu svojej poisťovni, prípadne so svojím finančným agentom správne určil novú hodnotu stavby či poisťovanej veci.
Text: Andrea Dingová v spolupráci s Pavlom Ondruškom (riaditeľ úseku likvidácie z PREMIUM poisťovne) a Rastislavom Matuškom (technik spoločnosti Gardeon)
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre