image 44084 25 v1
Galéria (15)

Ako ušetriť s mobilným domom

Keďže si nemôžeme dovoliť vlastniť dva domy, rozhodli sme sa, že predtým, ako postavíme veľký rodinný dom, skonštrujeme si mobilný. Mobilný dom môžeme po doslúžení naložiť na dva kamióny a posunúť ho novému majiteľovi.

Galéria

Mobilný ekodom
Mobilný ekodom
Mobilný ekodom
Mobilný ekodom
Mobilný ekodom
Mobilný ekodom
Mobilný ekodom
Mobilný ekodom

Náš príbeh sa začal túžbou po pohodovejšom živote – bez zhonu, bez naháňania sa za niečím, čo rýchlejšie pominie ako život. Mali sme toho jednoducho dosť. Naháňať sa autom do práce, v práci sa topiť v mailoch a telefonátoch, utrácať čas a zarobené peniaze v obchode, splácať hypotéku, opäť sadať za volant a doma s vyplazeným jazykom padnúť do postele. Dohnalo nás to až do fázy, že sme z kolobehu nevedeli vypadnúť inak ako odcestovať na tri mesiace úplne mimo – na Nový Zéland – a stráviť tam plnohodnotný čas s rodinou. Nie však ďalším sa naháňaním za peniazmi, ale, naopak, dobrovoľníčením. Za tento čas sme si kompletne prehodili priority. Výsledkom bol návrat, po ktorom nasledovalo rázne životné upratovanie. Predali sme krásny vinohradnícky dom, dali výpovede v práci, kúpili starý sad a začali plánovať nový pohodovejší život s novým domovom.

MOBILNÝ EKODOM

LOKALITA: Malé Karpaty

PROJEKT A REALIZÁCIA: Ing. Ján Matúš

ARCHITEKTÚRA: Ing. Milan Jakub-Grega

INTERIÉROVÝ DIZAJN: Veronika Kotradyová

PÔDORYS BEZ PRÍSTAVBY: 3,5 × 10 m, 2 podlažia

ZASTAVANÁ PLOCHA: 35 m2 (terasa 17 m2)

OBYTNÁ PLOCHA: 63 m2

ENERGETICKÁ TRIEDA: nízkoenergetický

INVESTIČNÉ NÁKLADY: 25-tis. € bez ceny práce

PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY: 70 €/ mesiac (voda + elektrina)

AUTORKA RADÍ

Zuzana Matúšová Girgošková
novinárka, spoluvlastníčka domu 

V konštrukcii domu sme použili výlučne zdraviu neškodné materiály bez obsahu formaldehydu, akrilových živíc či prídavných umelých farbív.

PREBÝVAŤ DOČASU

Z predaja domu sme vyplatili časť hypotéky a časť sme použili na kúpu starého sadu. Plán „A“ bol postaviť si slamený rodinný dom. Cieľom bolo znížiť si výdavky, čo znamenalo menej práce a viac času pre rodinu. Pre zdĺhavé vybavovačky so stavebným povolením sme sa napokon rozhodli najprv si postaviť malý mobilný dom a prebývať v ňom dočasu, kým si postupne a pomaly postavíme rodinný dom. Oficiálne bývame v dočasnom zariadení staveniska, no nie je to ani zďaleka nejaká stavebná búda.:-) Na jeho postavenie sme potrebovali stavebné povolenie, ktoré sme vyriešili združením oboch povolení – ako pre slamený dom, tak aj pre mobilný. Podľa slovenskej legislatívy potrebuje každá stavba pevne spojená so zemou, čo už predstavujú prípojky vody a kanalizácie, stavebné povolenie. Svojpomocným postavením mobilného domu sme si reálne znížili výdavky, ktoré predstavujú približne 70 € mesačne za vodu a elektrickú energiu, ktorou aj kúrime. Ďalšie zníženie výdavkov priniesla permakultúrna záhrada, ktorej plody nám opäť znižujú náklady na život. Aj keď si starostlivosť o záhradu vyžaduje nejaký čas, je to vždy čas trávený spoločne s rodinou a na čerstvom vzduchu, nie ako v kancelárii – každý sám.

NIČ NIE JE NÁHODNÉ

Našou životnou filozofiou je nájsť všetkým veciam hlbší význam. Preto ani umiestnenie mobilného domu nebolo náhodné. Vychádzali sme z permakulúrneho dizajnu celého pozemku, ktorý sme spoločne s permakultúrnou dizajnérkou Patríciou Černákovou pripravili. Dizajn je náš kostrový plán, ktorý zahŕňa všetko, čo sa na pozemku má diať, posadiť, chovať aj postaviť, a to vo vzájomnej súčinnosti a symbióze. Vďaka tomuto plánu s harmonogramom prác sme si dovolili vybudovať permakultúrnu zeleninovú záhradu, prv než sme získali stavebné povolenia. Kým záhrada prinášala svoje ovocie a zeleninu, my sme nestrácali čas iba čakaním na „papiere“, ale investovali ho už do vytvárania nášho domova. Keď sa nám zmenili plány so „slamákom“, mobilný dom sme osadili na miesto plánovaného ateliéru pre mňa a manžela – medzi ovocné stromy, ktoré nám v horúce letné dni tienia, na juh, vďaka čomu máme veľké solárne zisky, a blízko záhrady, ktorú môžeme z okna kontrolovať a ktorej plody máme na dosah ruky.

Permakultúrny dizajn s plánovaným slameným domom, ateliérom, zeleninovou záhradou a zvieratami. Záhradu s permakultúrnym dizajnom navrhovala a kreslila permakultúrna dizajnérka Patricia Černáková. Mobilný dom stojí na mieste plánovaného ateliéru, ktorý je v dizajne zakreslený ako okrúhla stavba. Náš pozemok má 2 000 m2. Tri vodné plochy už máme, ale pracujeme na terénnych úpravách (napríklad brehy jazier). Chystáme sa na dostavbu sauny s technickou miestnosťou a terasou za domom. Tiež budeme na jeseň budovať pivnicu vo svahu. Práve teraz nás čaká stavba multifunkčnej hospodárskej budovy s viacerými funkciami: záhradný domček, kurín, „zajačník“ a skleník. Postupne pracujeme s terénom a okolím domu, dosádzame, vytvárame okrasné aj zeleninové záhony.

ZDRAVÉ BÝVANIE

Čoraz viac ľudí sa zaujíma o zdravú stravu. Trend je ísť si zabehať na čerstvý vzduch. A čoraz aktuálnejšia je aj otázka zdravého bývania. Veď koľko času z dňa trávime v interiéri? Okrem permakultúrneho dizajnu záhrady sme spolu s interiérovou dizajnérkou Veronikou Kotradyovou vytvorili aj interiérový dizajn. Nie však hocaký, ale podľa zásad dizajnu s ohľadom na človeka a prostredie (body conscious design). Jeho princípy berú na vedomie hlavne vytvoriť zdravé a bezpečné prostredie bez stresu. Väčší dôraz kladie na zdravé ekologické materiály, ergonómiu tela či dispozíciu ako na oku lahodiaci interiér. Pri vytváraní interiéru mobilného domu sme sa držali zásady „hrať na všetky zmysly“ – sluch, čuch prepojený s chuťou, zrak aj hmat. Vďaka tomu máme bývanie s pôžitkom.

Kuchynská linka je jediné zariadenie, ktoré nie je z masívu. Kúpili sme ju z druhej ruky, z novostavby, kde sa novým majiteľom nepáčila. Jednou zo zásad permakultúry je recyklovať. Využitím použitej kuchyne sme navyše ušetrili množstvo peňazí, ktoré sme investovali do obkladu zo severskej borovice. 

Z kuchyne sme donedávna mali východ na terasu. Dnes je to vstup do prístavby obývačky. 

KEĎ DOMOV VONIA

Hovorí sa tomu aj vnútorná pohoda prostredia. Na jej zabezpečenie treba prihliadať na akustickú pohodu, svetelnú, tepelnú a kvalitu klímy. Kvalitu klímy sme docielili použitím dreva, korku a špeciálnych sadrokartónov, ktoré rozkladajú formaldehyd (prchavá organická látka, toxická a alergénna, obsiahnutá hlavne v lepidlách, melamínových fóliách aj samotných stavebných materiáloch). Dve protiľahlé bočné steny mobilného domu sú obložené severskou borovicou, ktorá obsahuje veľa prchavých fenolov a terpénov, vďaka čomu krásne vonia a okrem aromaterapeutických účinkov má aj antibiotické. Napríklad aj OSB dosky sme objednali s hodnotou E0, čo znamená bez formaldehydu.

Fotografia pracovne z niekdajšej galérie pred vybudovaním podlažia. Po vybudovaní podlažia detskej izby sme vzdušnosť v pracovni nechali na pochôdzne sklo (svetlík) a ďalšie optické klamy. 

Nová detská izba podľa zásad zdravého bývania – hravá, farebná, prírodná. 

PÔŽITOK Z DOTYKU A ZVUKU

Málokedy si uvedomujeme, že dotýkať sa dennodenne bežných povrchov môže byť tiež pôžitkom a radosťou, ktorú vnímame skôr podvedome. V mobilnom dome chodíme po korkovej podlahe, ktorá je teplá a mäkká, odporúčaná aj ortopédmi. Kým tá laminátová je studená, tvrdá, elektrostatická. Prírodné materiály, ako sú drevo, hlina a korok, majú aj antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti – baktérie na nich nedokážu dlho prežiť na rozdiel od iných umelých povrchov, kovu a skla. Ich nevýhodu je opotrebovanie. Sú háklivejšie na poškrabanie a časom môžu získať patinu. Dôležité je preto zvoliť vhodné ošetrenie. No na rozdiel od umelých materiálov sa dajú vybrúsiť, ošetriť a tým obnoviť. Na pôžitok z dotyku sme mysleli aj pri ostatných povrchoch, napríklad na jedálenskom či písacom stole, na lavici a tiež dvierkach skriniek. Tento nábytok je zhotovený z masívneho borovicového a smrekového dreva, ktoré sú tiež teplé a mäkké na dotyk.

Prírodné materiály vydávajú mäkší a príjemnejší zvuk pri chodení po drevenej dlážke, otváraní dvierok či pri užívaní masívneho stola. Na tieto autentické zvuky je naše podvedomie zvyknuté a má ich zapísané v DNA, pretože po desaťtisíce rokov sme žili v prírode. Akustickú pohodu sme vyšperkovali ešte akustickým podhľadovým sadrokartónom. Jeho dierkovaný povrch roznáša zvuk tak, aby sa správne šíril a nevytvárala sa ozvena. Navyše sa uvoľňuje zrak, pretože pohľad na hravý nepravidelný povrch pripomína hviezdnu oblohu.

BEZ LESKU

V mobilnom dome sa takmer vôbec nenachádzajú lesklé hladké povrchy na nábytku a stenách (okrem skleného svetlíka a zrkadla). Z masívnej lavice v kuchyni hľadíme na kuchynskú linku s korkovým obkladom, ktorého štruktúra vôbec neunavuje zrak. Povrchy dreva a korku pôsobia uvoľňujúco, protistresovo, pretože sú zapísané v našej DNA po státisíce rokov, ktoré sme žili v prírode.

Teplá, prírodná masívna kúpeľňa bez jedinej keramickej obkladačky. Priečky sú z preglejky odolnej proti vode, nábytok je z masívnej škárovky a biodosky, dlážka je prírodné marmoleum.

OPTICKÉ KLAMY, KTORÉ VÁS DOSTANÚ

Na to, aby bolo možné dom naložiť na dva kamióny, musel spĺňať rozmery vhodné na prevoz kamiónom, teda 3,5 × 12 m. Optickými klamami sme docielili pocit rozľahlosti a priestrannosti aj napriek menším rozmerom. Napríklad veľké okná sú bez členenia, aby navodili pocit pokračovania priestoru. Okien je v celom dome dostatok, vďaka čomu máme veľa svetla. O to viac, že je dom orientovaný na juh a po celý deň presvietený slnečnými lúčmi. Okrúhle okná vytvárajú originálnu hru svetiel a tieňov. V kuchyni je jediná vnútorná priečka vytvorená čiastočne zo svetlíka z mliečneho skla, ktorý oddeľuje kuchyňu od kúpeľne. Je to spôsob, ako zmazať v človeku pocit pevnej steny a pocit uzavretého priestoru. Ten istý efekt sme docielili v minimalistickej kúpeľni, v ktorej nič nechýba. Rovnaký optický klam sme vytvorili zabudovaním pochôdzneho skla v strope pracovne, teda dlážke detskej izby. Izba je vďaka tomu hravá a pracovňa vzdušná a svetlá.

Pohľad na pódium v prístavbe obývačky, ktoré slúži ako sedačka a „lehno“ v jednom. V obývačke je použitý opäť korok na podlahách, drevo na nábytku, akustický sadrokartón na strope a na stenách sú hlinené omietky, do ktorých nám umelkyňa zakomponovala pôsobivú plastiku. 

KEĎ SA Z DOČASNÉHO DOMU STÁVA SKUTOČNÝ

A ako sa nám býva v mobilnom dome? Výborne. A to až natoľko, že z dočasného domu sa stal skutočný. Po 2 rokoch bývania vo voňavom, slnečnom a teplom domčeku sme sa rozhodli rozšíriť ho (namiesto stavania nového). Z pôvodných 45 m2 nám dom narástol na 84 m2. Otvorené galérie nad kuchyňou a pracovňou sme zavreli a na poschodí vznikla spálňa a veľká detská izba. Z východu na terasu sa stal vstup do novej obývačky, ktorú sme jednoducho pristavili. Všetky tieto zásahy boli robené opäť s prihliadnutím na zdravé bývanie. Pri prehodnocovaní bývania sme využili ptiku permakultúry. Pri permakultúrnych riešeniach sa vždy zohľadňujú tri zložky efektivity – energetická, časová a finančná. Postaviť rodinný dom, to znamená žiť stavbou približne 2 roky, kým stavebné úpravy na rozšírenie mobilného domu predstavovali 3 mesiace života. Stavba rodinného domu, či už slameného, dreveného, alebo murovaného, znamená aj z energetického hľadiska množstvo práce v porovnaní s prístavbou obývačky či prekrytím poschodia. Finančné hľadisko hralo jasne za prestavbu, ktorá je desaťnásobne lacnejšou investíciou ako postavenie rodinného domu. Tým, že nám bývanie úplne vyhovuje, stratili sa dôvody, pre ktoré sa do stavby rodinného domu pustiť.

DISPOZÍCIA

Pôdorys mobilného domu pred stavebnými úpravami. Na prízemí: vstupná chodba s protiľahlou kúpeľňou s WC. Na ľavej strane: kuchyňa s jedálenským sedením a východom na terasu. Na pravej strane: pracovňa so schodiskom na poschodie. Na poschodí sa pôvodne nachádzala malá detská izba s otvorenou galériou do pracovne a anglická polovičná galéria so spaním pre rodičov nad kuchyňou. V súčasnosti vznikla na poschodí samostatná spálňa a veľká detská izba pre tri deti. Z východu na terasu sa stalo prepojenie s prístavbou obývačky.

Prístavba urobená neskôr vo forme architektonického návrhu. 

MOBILNÝ DOM V ČÍSLACH

Vzhľad mobilného domu s prístavbou obývačky. Podlahová plocha domu sa stavebnými prácami zväčšila z pôvodných 45 m2 na 84 m2. Rozmery mobilnej časti sú 3,5 × 10 m na prízemí aj poschodí. Prístavba má pôdorys 6 × 4 m. Stavba mobilného domu nás pri svojpomocnom stavaní stála 25-tisíc €. Prístavba si vyžiadala ďalších 10-tisíc €. Vzhľadom na vysokú kvalitu a použitie ekologických prírodných materiálov sme s investíciou mimoriadne spokojní. Dom patrí medzi nízkoenergetické stavby, vďaka čomu máme mesačné náklady 70 € za vodu a elektrickú energiu, ktorou aj kúrime.

HARMONOGRAM
Mobilný dom sme stavali 3 mesiace svojpomocne popri práci – 6 dní sme konštruovali stĺpikovú konštrukciu stien mobilného domu, 4 dni sme stavali hrubú stavbu so strechou, 10 dní sme potrebovali na osadenie okien, dverí a drevenej fasády, zaizolovanie stien a strechy, dokončenie zelenej vegetačnej strechy. Práca v interiéri trvala 2 mesiace.

KORKOVÁ PODLAHA
„Ak nám domov príjemne vonia, dobre sa nám dýcha. Ak sa nám dobre dýcha, dobre sa nám premýšľa a pracuje,“ vysvetľovala nám pri výbere prírodných materiálov interiérová dizajnérka Veronika Kotradyová.
Pri výbere podlahy sme sa rozhodli pre mäkký a teplý korok. Dizajnérka nás usmernila, aby mal korok prirodzenú farbu, teda odtiene hnedej, ktoré evokujú farbu zeme, a nie dnes trendové odtiene sivej a čiernej.

Text: Mgr. Zuzana Matúšová Girgošková, lifereset.sk
Foto: Helena Kurusová, helenakurus.sk, Tomáš Benčík, tomasbencik.com
Kresby: Ing. Ján Matúš, Ing. Milan Jakub-Grega
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2017

  1. Anonym says:

    Keby neboli treba hlupe povolenia a obmedzenia, tak by sa u nas dalo byvat bez probelmov v mobilheime.
    Ale kedze u nas musi mat aj unimouda, alebo roadhouse stavebne povolenie, tak sa radime do krajin horsich, ako su tie rozvojove.

    1. Anonym says:

      Co hlupe povolenia a obmedzenia ,priamo debilne .Ktory bazmek takto riadi stat a nariaduje zakony.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje