Ako pripraviť strechu na zimu a vyhnúť sa problémom
Zima predstavuje pre každú strechu skúšku kvality. Sneh, ľad, mráz i silné dažde ju dokážu poriadne preveriť a potrápiť. Vtedy sa ukáže jej odolnosť, kvalita použitých materiálov i schopnosť pokrývačov, ktorí strechu realizovali.
Galéria
Aby ste sa vyhli problémom, strechu ešte pred zimou dôkladne skontrolujte. Ak je strecha dobre navrhnutá a realizovaná a navyše ste použili kvalitnú strešnú krytinu s vhodnými strešnými doplnkami, obávať sa nemusíte. S kompletným strešným systémom totiž získate strechu, ktorá odolá nielen vrtochom počasia, ale aj zubu času.
Prehliadku strechy nepodceňte
Stav strechy by ste mali pred každou zimou dôkladne skontrolovať a presvedčiť sa, či je v poriadku. V prvom kroku treba skontrolovať žľaby a odkvapy a v prípade potreby ich vyčistiť. Na udržanie priechodnosti odkvapov sú skvelým pomocníkom mriežky, ktoré zachytávajú nečistoty v odkvape. Uistite sa tiež, že spoje odkvapového systému dobre tesnia. Nezabudnite zo strechy odstrániť lístie a ďalšie nečistoty, ktoré by mohli brániť správnemu odtekaniu vody. Ak sa vám na streche čokoľvek nepozdáva, zavolajte si radšej na pomoc špecialistu.
Aby strecha nezatekala
Aby strecha odolala počas zimy náporu vody, mrazu i vetru, odporúča sa vyčistiť aj vodné drážky klampiarskych prvkov, najmä lemovanie okolo komína, strešných okien či zvislých konštrukcií. Skontrolovať by ste mali aj prestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely. Práve tieto miesta predstavujú väčšie riziko. Z toho dôvodu je dôležité už pri realizácii šikmej strechy investovať do kúpy komplexného systému, s ktorým dosiahnete maximálnu bezpečnosť prestupu strechou. V neposlednom rade skontrolujte stav samotnej krytiny. Prezrite škridly, napravte tie, ktoré sú nadvihnuté, a poškodené kusy vymeňte. Vykonajte kontrolu oblasti úžľabia, ktorá býva počas zimy najviac zaťažená snehom. Rezané škridly v úžľabí musia byť správne zaistené na svojom mieste.
Protisnehové zábrany sú nevyhnutnosť
V zime je strecha vystavená väčšej záťaži. Okrem vody a vetra sa musí vyrovnať aj s mrazom, ľadom a snehom. Ak hmotnosť snehu presiahne nosnosť strechy, môže prísť k jej vážnemu poškodeniu. Strechy s nižším sklonom, odkiaľ sa sneh skĺzava pomalšie, sú vystavené vyššej záťaži. Pri väčšej snehovej nádielke je preto nevyhnutné sneh z takýchto striech odstrániť manuálne. Nebezpečenstvo predstavuje aj zosuv snehu zo strechy, ktorý môže spôsobiť škody na majetku a ohroziť zdravie ľudí. Na zabránenie zosuvu snehu slúžia protisnehové zábrany. Pre dodržanie technických noriem je návrh protisnehového systému náročný. Prenechajte ho preto na skúseného projektanta. Protisnehové zábrany sa umiestňujú celoplošne, aby udržali váhu snehu aj po výdatných zrážkach. Protisnehový komplet zabráni nekontrolovateľnému zosuvu snehu a ochráni strechu pred funkčným zlyhaním. Obsahuje protisnehovú mrežu, ktorá sa osádza v kombinácii s protisnehovými hákmi. Celá súprava farebne ladí so strešnou krytinou.
Čo ak ste počas prehliadky šikmej strechy s keramickou krytinou objavili nejaké poškodenie? Na čo nezabudnúť pri rekonštrukcii strechy?
Pri rekonštrukcii strechy treba brať ohľad na existujúcu konštrukciu a jej nosnosť. Hmotnosť strešnej krytiny však významne nezaťažuje konštrukciu krovu. Preto sa nemusíte obávať použiť keramickú krytinu ani vtedy, ak ste mali na šikmej streche doteraz iný typ strešnej krytiny. Menšie problémy stačí opraviť lokálne. Ak však objavíte na krytine väčšie chyby, asi sa nevyhnete rozsiahlejšej oprave. Poponáhľajte sa, aby ste to stihli ešte pred prvým snehom či dažďami.
Ak musíte vymeniť celú strešnú krytinu, odporučil by som škridlu s možnosťou dostatočného posuvu. Vďaka tomu sa škridla prispôsobí latovaniu použitom na danej streche. Pri rekonštrukcii strechy sú vhodné aj veľkoformátové škridly, ktoré sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, čo je výhoda pri zachovaní pôvodného krovu. Okrem krytiny však treba dbať aj na kvalitné strešné príslušenstvo od jedného výrobcu. Systémové riešenia sú mimoriadne dôležité najmä pri zabezpečení rizikových miest, akými sú prestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely.
Okrem výmeny strešnej krytiny je pri rekonštrukcii strechy dôležité aj odvetranie strechy. Zabezpečiť správne odvetranie priestoru pod škridlou pomáhajú vetracie škridly či vetrací pás. Treba však dodržať stanovený počet odvetrávacích prvkov uvedených v technickom liste. Keďže žiadna skladaná krytina nie je 100 % vodotesná proti hnanému dažďu alebo snehu, treba pri rekonštrukcii zvážiť použitie vhodnej poistnej hydroizolačnej fólie. Výber strešnej fólie závisí od bezpečného sklonu, spôsobu využitia podkrovia, konštrukčnej náročnosti strechy a miestnych klimatických podmienok. Vhodné sú napríklad fólie s integrovanou samolepiacou páskou na zaistenie dostatočného zlepenia vzájomných presahov. Pred rekonštrukciou strechy sa odporúča, aby ste výber fólie konzultovali s výrobcom či realizátorom.
Funkcie strešných škridiel
Hlboké bočné a hlavové odvodňovacie drážky zabezpečujú dokonalý odvod vody. Špeciálna povrchová úprava farebnú stálosť, takže si strecha zachová svoj farebný odtieň počas celej svojej životnosti. Vďaka vysokej mechanickej pevnosti keramickej krytiny dosiahnutej vypaľovaním pri teplotách nad 1 000 °C strecha odolá aj vyššej hmotnosti snehu či silnému krupobitiu.
Text: Spracované v spolupráci s Michalom Dobrovodským, produktovým manažérom značky Tondach
Foto: Tondach, Wienerberger
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre