image 41250 25 v1
Galéria (8)

Kuna usídlená v šikmej streche môže obyvateľom poriadne strpčiť život

Rozširujúca sa výstavba v satelitoch veľkých miest či na okrajoch dedín spôsobuje, že hranice obývaného prostredia a voľnej prírody sa k sebe stále viac približujú. Divé zvieratá nachádzajú teplo a potravu v rodinných domoch ľahšie ako vo voľnej prírode.

Galéria

Kuna v strešnom plášti
Kuna v strešnom plášti
Kuna v strešnom plášti
Kuna v strešnom plášti
Kuna v strešnom plášti
Kuna v strešnom plášti
Kuna v strešnom plášti - 16_shutterstock_kuna_302090

Mám problém. V našej záhradnej chatke občas zvyknem prenocovať cez víkend. Spálňu máme v obytnom podkroví. Jednej noci na jeseň ma vystrašil šuchot a škrabanie za šikminou strechy. Vstala som a podišla bližšie k stene, aby som zistila, čo sa deje, a šuchot ustal. Opäť som si ľahla a čudné zvuky sa ozvali znovu. Skončilo sa to tak, že som takmer bezsennú noc strávila na gauči na prízemí. Najprv som si myslela, že niekto lezie po streche, ale ráno som nijaké stopy okolo chaty ani na plechovej streche nevidela. Tak mi napadlo, že to mohol byť nejaký nočný vták. Až sused ma „upokojil“ poznámkou, že sa mi možno v streche usadili kuny. Neviem, čo robiť, v noci sa v podkroví bojím spávať. Zuzana, Bratislava

Kuna lesná (Martes martes) je dravým obyvateľom stromov s dĺžkou tela asi pol metra (nerátajúc chvost). Plieni hlodavce, ale aj vtáčie hniezda, vyhľadáva úle, z ktorých konzumuje med, sliedi po ovocí, pochutnávajúc si na hruškách, čerešniach a slivkách. Iný druh kuny, kuna skalná, je veľmi aktívne nočné zvieratko, skoro ako mačka, ale štíhlejšie, ľahšie a obratnejšie. Jej kožušina je veľmi cenená. Výsledkom ich návštev sú poškodené elektrické vedenia, hadice, izolácie striech, ale i príslušenstvo k solárnym kolektorom a satelitným anténam.
Kuna je známa medzi ľuďmi ako „prehrýzač“ káblov. Práve elektrický skrat býva častou príčinou požiaru v dome. Nemenej starostí a škôd narobí však v streche rodinného domu na izoláciách a podstrešných fóliách. Kuny sú veľakrát zároveň nosičmi prašiviny, besnoty, vonkajších parazitov a rôznych typov helmintóz (choroby zapríčinené parazitickými červami).
Kuny si svoje teritórium, rovnako ako aj iné zvieratá, pravidelne značkujú, vždy nepríjemne zapáchajúcimi výkalmi a močom. Toto značkovanie sa pravidelne opakuje, čím si vytvárajú vlastný revír na vytvorenie bezpečného hniezda, kde znášajú potravu. Táto potrava je i živočíšneho charakteru (napr. hlodavce, vtáctvo), pričom zdochliny tvoria nepríjemne sa šíriaci zápach v dome.

Ako sa kuna dostane do strechy

Kuna je vynikajúci lezec, a preto dokáže nepozorovane vniknúť do strechy po stene domu alebo odkvapovej rúre (zvode). Strom alebo nižší objekt (napr. garáž, záhradný domček) sú pre kunu príležitosťou, ktorá jej umožní preskok na strechu domu a vniknutie do strechy medzi škridlou a odkvapom. Na to, aby sa kuna dostala do podkrovia, jej stačí priestor s veľkosťou tenisovej loptičky.

Čo robiť, ak je už kuna v dome, a ako predchádzať jej návšteve?

V chránenom období možno kunu elektronicky vypudiť. V praxi to znamená použiť ultrazvukový odpudzovač kún so senzorom. Ďalšou možnosťou je odchyt kuny do veľkých živolovných pascí pripomínajúcich klietky, tzv. sklopcov. Kunu treba vypustiť do voľnej prírody ďaleko od miesta odchytu, inak sa vráti do svojho revíru. Menej účinné je posypať miesta silne aromatickým čiernym korením, ktoré vraj kuny neznášajú. Účinnejším spôsobom, ako sa ochrániť pred votrelcom, je elektrická ochrana vysokonapäťovým káblom s 8 300 V (1 W). Kto mal skúsenosti s kunou, vie, že sa kuna neustále vracia, preto musí byť ochrana domu v nepretržitej prevádzke.

Ako možno zabrániť kunám, aby sa nasťahovali do strešného plášťa, ktorý je zateplený minerálnou vlnou?

Riziko napadnutia škodcami či hlodavcami je iba pri zle realizovaných strechách, hlavne v detailoch. Na zabezpečenie strechy je nutné, aby bola konštrukcia uzavretá bez odhalených izolácií a nechránených otvorov v obvodových konštrukciách, vo vetracích štrbinách je potrebné umiestniť na to určené sieťky alebo mriežky.

V streche sú preukázateľne kuny a robia si chodbičky v izolácii z minerálnej vlny. Čo mám robiť?

V prvom rade zavolať deratizéra. Ak je izolácia vo vnútri konštrukcie strechy poškodená, vzniknú medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré následne vytvoria tepelné mosty. Otvory tiež môžu prepustiť do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti. Preto je takúto konštrukciu strechy nutné včas opraviť – odstrániť vnútorný kryt, sadrokartón a fóliu, tepelnú izoláciu vymeniť a zabezpečiť znovu vzduchotesnosť.

Kunia toaleta
Tieto fotografie hovoria za všetko. V takýchto prípadoch pomôže odstránenie exkrementov a zvyškov potravy či starej izolácie, dôkladné vyčistenie, dezinfekcia, doplnenie chýbajúcej izolácie a montáž sadrokartónových podhľadov. 

Chýba izolácia
Odvlečená a udupaná izolácia nemôže chrániť pred zimou. Kuny si ju poodnášali tak, aby mali dobré komunikačné chodby a „spoločenské priestory“. 

Kunia jedáleň
Šuchot, hryzenie, škrabanie môže pochádzať z takýchto zvieracích, lepšie povedané kuních, hostín. Kuny sú všežravce a chutia im vajíčka, orechy, ovocie, ale aj ku­riatka či sliepky. Potravu si donesú do skrýše a kŕmia ňou mladé. Keď mal majiteľ nového domu podozrivých zvukov a čudného zápachu dosť, rozhodol sa rozobrať sadrokartónový podhľad v podkroví a naskytol sa mu takýto obraz

Nepokúšajte sa pohladkať ju
Napriek tomu, že kuna je malá a vyzerá mierumilovne, je to len imidž na zneistenie koristi. Ostáva dravcom so zubami ostrými ako ihly, ktorými vás v každej chvíli môže uhryznúť.

Živolovná sklopná pasca
Dlhý priechodný „sklopec“ na kuny, tchora, mačky a králiky s dvomi dvierkami. Vyrobený je z drôteného pletiva a je vybavený rýchlym mechanizmom; rozmery 1 250 × 260 × 260 mm. Cena 110 €. zdroj Zemědělské potřeby M+S

Text: Stanislav Botur, Knauf Insulation, Zemědělské potřeby M+S
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock, Mário Ondrejka, E.CH. & C.M.
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje