image 49918 25 v1
Galéria (5)

Ako zrekonštruovať starú strechu na rodinnom dome?

Keďže stavbári počas sezóny nezaháľajú a mnoho našich čitateľov si naplánovalo rekonštrukčné práce, riešime problém obnovenia strechy.

Galéria

Čo robiť so starou strechou?
Čo robiť so starou strechou?
Čo robiť so starou strechou?
Čo robiť so starou strechou?

Opravy a rekonštrukcie

Na našom 25-ročnom rodinnom dome s plochou strechou sú doteraz nevymieňané asfaltové pásy. Nevieme, či ich máme vymeniť alebo položiť na ne novú vrstvu asfaltovaných pásov. Myslím si, že životnosť krytiny sa končí a obávam sa toho, aby nám nezačalo do strechy zatekať. Môžete nám poradiť, aký spôsob rekonštrukcie by bol najvhodnejší? Anton, Nitra

Životnosť asfaltovaných pásov sa zásadne líši v prípade oxidovaných a modifikovaných asfaltovaných pásov. Preto by ste mali zistiť, aký druh pásov máte uložený na streche. Ak ide o oxidované pásy, ich životnosť je už dávno dosiahnutá a mali by ste ich vymeniť čo najskôr. V takom prípade by bolo veľmi prekvapujúce, ak by vám do strechy nezatekalo. Oxidované asfaltové pásy by mali po 20 rokoch stratiť elasticitu a mali by byť veľmi krehké. Podľa toho ich spoznáte.

V prípade, že sú na streche pásy s asfaltom, ktorý je modifikovaný (upravený) plastom, nemali by ste si ešte robiť veľké starosti. Životnosť týchto pásov môže pri priaznivých podmienkach dosiahnuť až 50 rokov, ich štandardná životnosť v našich podmienkach je 35 rokov. Asfaltované pásy by sa mali každý rok kontrolovať a strechu treba raz za rok pozametať, zbaviť nečistôt, najmä listov, semien a machu. Túto prácu robíme vtedy, keď je teplota krytiny asi 20 – 25 °C, teda keď nie je ani premrznutá a krehká, ani príliš horúca a mäkká. Ak sa rozhodnete krytinu vymeniť za nové asfaltované pásy, odporúčame vám dvojvrstvový systém, hoci na trhu sú aj veľmi kvalitné pásy určené na ukladanie v jednej vrstve. Starú vrstvu z oxidovaného asfaltu by sme určite odstránili, nemá zmysel zbytočne ňou zaťažovať strechu. Vrstvu z modifikovaných asfaltovaných pásov by ste na streche mohli ešte ponechať.

Zatekanie do strechy veľmi často spôsobuje neodborná montáž strešnej krytiny, napríklad nedostatočný presah a prilepenie pásov.

Asfaltový náter

Okrem výmeny či doplnenia asfaltovaných pásov novými môže byť pre vás zaujímavá rekonštrukcia pomocou asfaltového izolačného náteru, ktorú môžete vykonať aj svojpomocne. Môžete ho využiť na obnovu krytiny z asfaltovaných či lepenkových pásov, bitúmenových šindľov, eternitu, pozinkovaných plechov, starých bitúmenových náterov, betónu, minerálnych podkladov a ďalších podkladov. Asfaltový izolačný náter je vyrobený na báze asfaltu modifikovaného syntetickým kaučukom s prídavkom živíc a chemických zlúčenín. Zabezpečuje priľnavosť k rôznym podkladom. Je odolný proti vode, slabým kyselinám a zásadám a je veľmi elastický.

Príprava pôvodnej krytiny

Ak ide o obnovu starých lepenkových krytín, je pred aplikáciou asfaltového izolačného náteru potrebná príprava podkladu. Podklad musí byť bez akýchkoľvek nečistôt (prach, hrdza), bez ostrých hrán a stojatej vody. Nesmie byť zmrznutý, vlhký alebo pokrytý inovatkou. Staré krehké a olupujúce sa vrstvy so slabou priľnavosťou treba odstrániť. Bubliny v asfaltových pásoch je potrebné rozrezať do kríža a podlepiť. Drobné nevyplnené miesta v asfaltových podkladoch sa vyplnia opravnou stierkou.

Takto vyzerá zostarnutý asfaltový pás – krehký a popukaný. 

Príprava betónového podkladu

Ak chceme izolovať betónové povrchy alebo murivo, musí byť na murive nanesená omietka. Je potrebné odstrániť prach a ostré hrany. Všetky nevyplnené miesta (prepadliny, trhliny a pod.) sa vyškárujú alebo vyplnia opravnou stierkou na betón či murivo. Akékoľvek rohy či kúty (styk stena – stena, stena – základ a pod.) je potrebné zaobliť, vytvorením tzv. fabiónu z cementovej malty. Nové vrstvy omietky a betónu musia byť vyzreté. Na podklad je potrebné pred aplikáciou asfaltového izolačného náteru naniesť penetráciu, ktorá sa nechá dôkladne zaschnúť.

Aplikácia asfaltového izolačného náteru

Na takto pripravený podklad sa nanesie asfaltový izolačný náter minimálne v dvoch vrstvách, každá ďalšia vrstva sa nanáša po zaschnutí predchádzajúcej. Na miestach v kontakte s komínom, atikou alebo podobných miestach treba náter vystužiť technickou tkaninou, ktorá sa vkladá do mokrej vrstvy náteru a vytiahne sa do potrebnej výšky. Na poslednú vrstvu čerstvo naneseného náteru sa odporúča naniesť minerálny posyp.

Na veľké plochy sa izolačný náter aplikuje pomocou pokrývačskej kefy alebo štetca.

Reflexný náter

Ak bude ochrannú vrstvu tvoriť reflexný náter, aplikuje sa až po úplnom zaschnutí poslednej vrstvy asfaltového izolačného náteru. Reflexný náter sa pred aplikáciou dôkladne premieša a aplikuje sa v jednej tenkej rovnomernej vrstve štetkou alebo mäkkou kefou.

PLOCHÁ ČI ŠIKMÁ?

Plochá strecha

Má sklon krytiny do 10 stupňov. V súčasnosti sa využíva na panelákoch a novostavbách. Architekti najnovšie využívajú v svojich návrhoch práve plochú strechu. Medzi výhody plochej strechy patrí jednoduchá konštrukcia. Je však potrebné zveriť ju do rúk odborníkom, aj keď ide o ľahšiu montáž. Jednoducho povedané, je to ako ďalší strop.

V budúcnosti ponúka možnosť vybudovania nadstavby. Z cenového hľadiska je lacnejšia ako šikmá strecha. Je taktiež odolnejšia proti požiaru. Oproti šikmej streche má však plochá strecha kratšiu životnosť. To spôsobuje vyššie náklady na údržbu. Ak vlastníte plochú strechu, nezabudnite na pravidelnú kontrolu.

Šikmá strecha

Šikmá strecha patrí k najrozšírenejším a najbežnejšie používaným strechám u nás i v zahraničí. Vybudovaním šikmej strechy si zabezpečíte podkrovie, ktoré možno využiť na bývanie alebo na sklad. Šikmá strecha je známa svojou dlhou životnosťou. Tým, že je naklonená, je odolnejšia proti počasiu. Dostatočný sklon zabezpečuje lepší odtok dažďovej vody. Výhodou je jednoduchá údržba. K negatívam patrí dlhšia a zložitejšia realizácia, odolnosť proti ohňu aj poznateľne vyššia cena. (STRECHY SK)

Text Stanislav Botur podľa podkladov DenBraven
Foto DenBraven, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 7/2018

  1. Jaroslav Ďurčo says:

    tak takto uvedené spôsoby opravy plochých striech je maximálna blbosť a zbytočne vyhodené peniaze. Už len samotný popis asfaltových pásov modifikovaných ( upravených) plastom ( APP MODIFIKOVANE – plastomery) je zlý, pretože v našich podmienkach sa v oveľa väčšej miere používajú asfaltové pásy upravené kaučukom (SBS MODIFIKOVANE – elastomery) Smiešne je vyjadrenie že oxidované pásy stracaju po 20 rokoch svoju elasticitu. Pritom oxidované pásy ju nemajú. ELASTICITA PASOV J*E DOSIAHNUTA PRIDANIM STYREN BUTADIEN STYRENU ( Kaučuk) ktorý zabezpečuje elasticitu pasov, ktorá je naviac viazaná na druh použitej nosnej vložky v páse.
    Tieto spôsoby opravy (asfaltovým náterom , dokonca ako uvádza autor zo zabudovaným posypom do poslednej vrstvy je šialenstvo typu PAT a MAT a nie je ničím iným len obyčajnou reklamou pre ľudí , ktorí sa danej problematike nerozumejú a robia všetko podľa reklamy. Na to aby bola kvalitne prevedená opravu strechy je potrebné zistiť o streche veľa dôležitých informácii ( v prvom rade presná skladba strešného plášťa, počet izolačných vrstiev už zabudovaných- nie je dobré len pridávať ďalšie vrstvy- rovnako tak potrebujeme vedieť veľa informácii o samotnej budove, či tam nie sú dilatačné poruchy , aké sú teplotné pomery v miestnostiach pod strechou – z dôvodu možného vzniku kondenzácie a pod.) Tých potrebných údajov o streche je podstatne viac a každá seriózna firma skôr než vypracuje cenovú ponuku si strechu najskôr osobne obhliadne a prípadné zistenia odkomunikuje s majiteľom. Nikdy to nerobí bez obhliadky a podotýkam ešte jednu dôležitú skutočnosť: v záujme zachovania dobrého mena Vám nik nebude opravovať strechu s tým že ho bude niekto tlačiť do riešenia , ktoré nebude funkčné a v budúcnosti sa budú vyskytovať poruchy. (nemusí to byť len samotné zatekanie strechy)
    Preto odporúčam každému, kto si ide opravovať strechu na svojom objekte aby sa obrátil na odborníkov v danej oblasti a nechal si poradiť. V prípade aj na viacerých a urobí si dokonalý prehľad.
    Toto čo tu je uvedené nesvedčí o nejakej odbornosti autora.
    Jaroslav Ďurčo

  2. Mišo says:

    Existujú 2 druhy plochých striech a to :1.ktoré pretekajú. 2.ktoré čoskoro začnú pretekať Ak niekto chce ozaj kvalitnú plochú strechu tak by mal zainvestovať do fatrafolu.

  3. Peter Hrtanek says:

    Dobry den.
    Prepacte predovsetkym za gramaticke chyby, som slovak zijuci v zahranici (viac ako 30 rokov) a pracujem v oblasti hydroizolacii viac ako 25 rokov…
    Vsetko co tu bolo napisane je tak na 70% spravne a zvysnych 30% je diskutabilne a kazdy ma na to osobny nazor, ktory treba respektovat…

    Na zaklade mojich osobnych mnoho rocnych skusenosti, ktore mozem dokumentovat, ja by som existujucu asfalovu hydroizolaciu rekonstruoval tym sposobom, ze na existujucu hydroizolaciu (ak mozeme dodatocne zatazit nosnu konztrukciu z hladiska statiky) urobil novu jednovrstvu hydroizolaciu s modifikovanych pasov s APP (ataktycky polipropilen), tym ze bu som „vyliecil“ existujucu hydroizolaciu, ktora by fungovala ako prva vrstva. Tymto sposobom dokazeme dosiahnut …maximany vysledok za rozumnu cenu…!!!
    Cize nemame ziadne naklady z odpadom, asfaltove pasy modifikovane s APP maju najvecsiu zo vsetkych hydroizolacnych materialov odolnost voci prirodzenemu starnutiu, predovsetkym UV ziareniu atd… (mame na Slovensku takto rekonstruovane strechy 23 rokov funkcne – foto dokumentacia alebo navsteva strechy mosna…).
    Eventuale monete zvazit, ci strechu nechcete doteplit na existujucu hydroizoloaciu a nestor urobyt dvorvrwstvy hydroizolacny system z APP pasov…

    Samozrejme, nakojko ide o rozhodnutie, ktoreho dosledky su nikolko desiato rokov, bolo by vhodna osobna konzultacia.

    Peter Hrtanek
    Area manager
    Copernit S.p.A.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.