Ako zabezpečiť tepelnú pohodu pod strechou

image 44702 25 v1

Originálne bývanie pod strechou je moderné a lákavé, ale náročnejšie na prípravu a realizáciu. Bez tepelnej pohody v podkroví to nepôjde. Na prvom mieste je správne zateplená strecha. Tá zníži úniky tepla, a tým náklady na energie. Netreba zabúdať ani na akustickú pohodu. Komfortné bývanie pod strechou zaistí izolácia z kamennej vlny.

Strešná skladba musí byť vždy navrhnutá s ohľadom na požadovaný stav vnútorného prostredia. Požiadavky na tepelnú ochranu sú dané normou, ktoré riešia energetickú náročnosť celého domu. Pri navrhovaní strešnej skladby je potrebné pamätať aj na mechanickú odolnosť a stabilitu strešnej konštrukcie, ochranu vnútorného prostredia proti hluku prichádzajúceho zvonku, ale aj požiarnu bezpečnosť. Okrem výberu správneho typu izolácie i druhu krytiny, je nutné zohľadniť aj sklon strechy, veľkosť a vzdialenosť krokiev či polohu domu v zástavbe.

Správna hrúbka tepelnej izolácie a vhodné riešenie konštrukčných detailov majú za cieľ znížiť tepelné straty. Veľký vplyv na tepelnoizolačné vlastnosti strešnej konštrukcie má množstvo tepelných mostov a väzieb.

Preto je dôležité dôkladné vyplnenie priestoru medzi krokvami izoláciou tak, aby nevznikali netesnosti. Pre elimináciu tepelných mostov sa odporúča kladenie izolácie v dvoch či viacerých vrstvách.

Najkritickejšie miesta sú napríklad prechody strechy na fasádnu konštrukciu, napojenie strešného okna v konštrukcii strechy, ale aj ďalšie prvky tvoriace nosnú konštrukciu strechy. Pri napojení šikmej strechy na fasádu je podstatné, aby izolácia strechy bola napojená na izoláciu fasády, prípadne ju prekrývala. Rovnako aj priestor medzi krokvami a múrom musí byť vyplnený izoláciou.

Dôležitou súčasťou šikmej strechy je vetraná medzera. V prípade domov so zatepleným podkrovím to platí dvojnásobne. Vzduchovou medzerou odchádza prebytočná vlhkosť, ktorá sa tvorí na spodnej strane strešnej krytiny. Pri realizácii vzduchovej medzery nesmieme zabudnúť na ochranu proti dažďu aj živočíchom, pretože prúdeniu vzduchu nesmie nič prekážať.

Kamenná vlna ROCKWOOL má výborné tepelnoizolačné a akustické vlastnosti a navyše významne zvyšuje požiarnu bezpečnosť strechy domu.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.