Ako zrekonštruovať plechovú strechu chalupy?
Chystáme sa rekonštruovať starú plechovú strechu na našej chalupe. Existuje nejaký vhodný strešný náter, ktorý by sme mohli použiť? Miroslav, Nové Zámky
Na rekonštrukciu striech, kde podklad tvorí betón, asfaltované pásy s pieskovým povrchom, plech alebo eternit, môžete použiť napríklad hydroizolačný náter, ktorý po vytvrdnutí vytvorí vodonepriepustnú hydroizolačnú membránu odolnú proti UV žiareniu.
Pred jeho aplikáciou musíte podklad očistiť od prachu, voľných častíc, mastnôt, oleja, sedimentov, prerastajúceho machu a podobne. Po odstránení hrubých nečistôt sa odporúča podklad dôkladne očistiť tlakovou vodou.
Prípadné nerovnosti nesmú presiahnuť ±5 mm. Výtlky môžete opraviť pružným škárovacím tmelom alebo pieskom s frakciou 0 až 4 mm zmiešaným s náterom a cementom (4 : 1 : 1). Náter treba pred použitím krátko premiešať v originálnom plastovom obale pomocou plochej tyče alebo miešacím nadstavcom na elektrickú alebo akumulátorovú vŕtačku.
Náter sa nanáša v dvoch až troch vrstvách. Prvú vrstvu náteru, ktorá bude slúžiť ako penetračná, naneste zriedenú vodou v pomere 1 : 1. Treba ju naniesť predovšetkým na miesta poškodené koróziou a na najviac namáhané miesta.
Aby ste dosiahli rovnomernú hrúbku náteru, naneste po zaschnutí prvej vrstvy a v smere kolmom na smer nanášania prvej vrstvy druhú vrstvu (už neriedeného) náteru. Na zlepšenie mechanických vlastností môžete do prvého náteru zatlačiť výstužnú tkaninu, ktorú treba úplne prekryť druhým náterom.
Po natretí strechy chráňte každú vrstvu pred dažďom počas 48 hodín, pri teplotách nad +15 °C aspoň počas 24 hodín. Po vytvrdnutí môžete realizovať lemovanie nároží, kútov, žľabov, komínov svetlíkov a pod., a to použitím samolepiacich izolačných pásov s hliníkovou fóliou.
Text: Andrea Dingová v spolupráci s Den Braven
Foto: isifa/Shutterstock
Komentáre