Zabudnite na veľký trávnik, nebojte sa stromov a pozor na živý plot! Záhradný architekt radí, ako zväčšiť malú záhradu
Aj malá záhrada môže pôsobiť priestranne a atraktívne, ak využijete správne techniky dizajnu a usporiadania. V rozhovore so známym záhradným architektom Ferdinandom Lefflerom sa dozviete mnohé praktické tipy a triky, ktoré vám pomôžu opticky zväčšiť a vylepšiť váš vonkajší priestor.
Galéria
Aké sú najúčinnejšie techniky optického zväčšenia malých záhrad?
Paradoxne veľmi dobre funguje delenie na nejaké „izbičky“ aj v rámci menších záhrad. Nie je to o tom, že sa snažím udržať jeden centrálny trávnik, ale naopak, je to práca so zákutiami a „izbičkami“, čo znamená nešetriť a pracovať s trvalkovým a bylinným poschodím (úrovňou), to funguje perfektne. Odporúčal by som vzdať sa veľkého trávnika, pretože nebude mať takú dimenziu, ktorá by bola dostatočná napríklad na športové aktivity. Tiež je dobré pracovať s menšími a väčšími terasami. Hlavne nerobte v malej záhrade malú terasu. To je veľmi obľúbená chyba. V malej záhrade musí byť terasa rovnako veľká ako v tej veľkej. Budete na nej žiť a fungovať, nechcete z nej vypadávať, pretože je malá.
Ako môžeme v záhrade využiť farby a textúry, aby sme vytvorili dojem väčšieho priestoru?
Čo sa týka farieb, bol by som pokojnejší, nesnažil by som sa o divočinu, ale skôr o harmóniu. Pracoval by som s odtieňmi a textúrami zelenej, tam sa medze nekladú, ale čo sa týka farebnosti, záhradu by som sa snažil navrhovať tak, aby sa nebili tóny, ktoré k sebe nepatria, ktoré nie sú takzvane komplementárne. Aby to nebola žltá s červenou, ale aby sa farebnosť niesla v duchu fialovej, modrej, bielej… To sú farby, ktoré vás neunavia a opticky na seba nebudú strhávať pozornosť. Neuškodia priestoru a človek nebude mať pocit, že je pútaný na detail, čo je veľmi dôležité. Keď máte dobrý pocit z celku, záhrada vám bude pripadať väčšia a zmysluplnejšia.
Aké druhy rastlín sú vhodné na vytvorenie ilúzie väčšej záhrady?
V prvom rade sa nebojte stromov, aj keď máte malú záhradu. Môžem spomenúť napríklad javor poľný alebo rôzne typy menších briez, napríklad brezu himalájsku ,Jacquemontii´. Ide o brezu, ktorá vám v prípade, že nie ste alergik, pomôže s pocitom, že ste pod korunami stromov. Tieto stromy majú klasický habitus stromu a nejde o také tzv. „lízatko“ – stromček na kmienku, čo veľa ľudí v záhrade má. Je to chyba, pretože nikdy nebude pôsobiť ako strom, ale skôr ako taká socha, navyše nepekná. Rozhodne teda odporúčam klasické tvary stromu. Potom sú to trvalkové „poschodia“, nebojte sa podporiť bylinnú vrstvu a mať ju od podrastu pokojne až do výšky 90 cm. V záhrade vytvorí hĺbku, pohyb a príjemný pocit. Čo sa týka kríkov, tam by som bol opatrnejší, pretože napríklad nevhodne zvolený živý plot, ktorý nedokážete udržať v rozumnej šírke a bude mať napríklad 70 cm, bude priestor záhrade zbytočne brať. Skôr by som pracoval s popínavými rastlinami na plot, ktoré vytvoria dojem, že ste obklopení zeleňou, ale priestor neuberú.
Môže použitie vertikálnych prvkov, ako sú pergoly alebo múriky, prispieť k zväčšeniu priestoru?
To je veľmi všeobecná otázka. Môže a nemusí. Pokiaľ pôjde o subtílnu konštrukciu a nebude to masívna zostava, ktorá by priestor „upchala“, potom môže. Namiesto technických prvkov je lepšie pracovať so zeleňou, tá nám toho totiž viac odpustí. Pokiaľ pôjdete do pergoly, do nejakej vertikálnej konštrukcie a budete pracovať s antracitovým čiernym kovom, ktorý je v záhrade neviditeľný a vždy sa tam stratí, neurobíte chybu. Na rozdiel (napríklad) od zelenej, ktorá na konštrukcii nefunguje.
Akú úlohu zohráva osvetlenie pri optickom zväčšovaní priestoru záhrady?
Osvetlenie je niečo, čím si môžem pomôcť pri kratších dňoch na jar a na jeseň, keď si dovolím osvetliť aj vzdialenejšie časti malého pozemku a získam tak pocit väčšej záhrady, jednoznačne to funguje. Aj ľuďom, ktorí majú veľké záhrady, odporúčam, aby nekončili s osvetlením na terase, ale nebáli sa rozsvietiť dva-tri pekné body v záhrade. Získajú tak väčšiu hĺbku a rozhodne to pomôže. Aj napríklad osvietenie tráv alebo „bylinného poschodia“ je veľmi fajn, pretože vytvorí jedinečnú mágiu, ktorá sa dá v záhrade rozohrať.
Ako môže správne usporiadanie ciest a chodníkov prispieť k pocitu väčšieho priestoru?
Práve tak, že chodníky a cesty pôjdu cez zeleň, nebudú natlačené na dome alebo pri plote, ale stanú sa prirodzenou súčasťou záhrady, príbehu a architektúry. To znamená, keď mám trvalkový záhon, nebudem dávať cestičku alebo nášľapy nabok, ale natiahnem ich cez záhon, aby všetko splynulo do jedného celku. Potom nebudem vnímať rozdelenie na cestu a záhon, ale všetko bude v jednom koncepte. A to v priestore perfektne funguje.
Ďalšie triky, ako opticky zväčšiť záhradu
Rozjasnite tvrdé povrchy
Malé záhrady, najmä v mestách, sú často tienené budovami, betónovými plotmi alebo mohutnými starými stromami. Z tohto dôvodu ide zväčša o tmavé a pochmúrne priestory. Použitím svetlých materiálov však všade tam, kde je to len možné, získate opticky oveľa väčší a príťažlivejší priestor. Docielite to napríklad svetlou dlažbou, nástielkou zo svetlého štrku, rastlinami kvitnúcimi nabielo či svetlým záhradným nábytkom.
Umiestnite do záhrady zrkadlo
Ako v interiéri, tak aj v záhrade dokáže priestor výrazne zväčšiť. Umiestniť ho môžete pod pergolu na konci záhrady, do „okna“ v múre, do medzery v živom plote alebo do starého rámu z obrazu. Zaujme v pohľadovej línii, ale i v skrytých zákutiach záhrady, ktoré zväčší a presvetlí.
Využite výhľad
Ak je záhrada vo svahu, na okraji obce alebo v doline a ponúka výhľad na peknú okolitú prírodu či zaujímavú stavbu, určite je dobré ho zachovať. Stane sa súčasťou vášho priestoru. Možno ho orámovať bránkou či dômyselne vysadenými rastlinami.
Vyhnite sa priamym trasám
Plánujte zvlnené chodníky, ktoré by napríklad obchádzali ostrovčeky s rastlinami. Kráčanie po chodníku lemovanom bujnou vegetáciou je skutočným zážitkom a vytvára dojem väčšieho priestoru a tajomnosti. Nezabúdajte však na praktické využitie chodníka, aby ste si neznepríjemnili prácu v záhrade.
Pracujte s daným terénom
Ak vlastníte záhradu vo svahu, nesnažte sa ju za každú cenu vyrovnať. Pohrajte sa s jednotlivými úrovňami a navrhnite terasy tak, aby tvorili samostatné, no logicky a plynule prepojené priestory. Okrem toho, že získate zaujímavú záhradu, ušetríte na dovoze či odvoze zeminy.
Text: Jana Komadelová, v spolupráci s Ferdinandom Lefflerom
Foto: Atelier Flera, Adolfo Harrison, Sarah Cuttle, Germinate Design
Zdroj: Časopis Urob si sám
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre