Pri plánovaní kvetinových záhonov zvážte orientáciu na svetové strany. Aké rastliny sú vhodné na tienisté a slnečné terasy?
Pri plánovaní záhonov okolo terasy alebo výsadby v črepníkoch je dôležité zvážiť orientáciu na svetové strany, pretože to významne ovplyvní, akým rastlinám sa na danom mieste bude najlepšie dariť.
Kvetinové záhony pri terase sú ideálnym spôsobom, ako skrášliť svoj vonkajší priestor a vytvoriť príjemné miesto na oddych a relax. Správne navrhnuté záhony môžu priniesť farby, vôňu a život do vášho záhradného prostredia. V tomto článku sa pozrieme na to, ako správne naplánovať a vytvoriť kvetinové záhony pri terase, a ponúkneme niekoľko tipov na výber rastlín a ich údržbu.
Sortiment atraktívnych záhonových rastlín je však taký veľký, že aj skúsení záhradkári si často ťažko vyberú. Okrem trvaliek, okrasných tráv, kvitnúcich kríkov a ruží čakajú na využitie cibuľoviny a letničky. Rastliny si nevyberajte svojvoľne, ale dodajte svojim záhonom osobitý charakter
Najlepšie je najprv vybrať rastliny, ktoré chcete použiť, a určiť ich polohu a počet na nakreslenom pláne záhonu. Zručné rozmiestnenie rastlín robí rozdiel medzi dokonale prijateľným kvetinovým záhonom a skutočne pôsobivým. Najjednoduchším princípom je prísne usporiadanie podľa výšky – od malých rastlín pri prednom okraji záhona až po vysoké kvetinové hviezdy v pozadí. Takáto prísna výšková gradácia sa často vyskytuje vo veľkých zľavách v parkoch, ale v záhrade už trochu vyšla z módy. Namiesto toho usporiadanie rastlín v atraktívnych záhonoch vyzerá náhodne – ale nie je!
Pri plánovaní záhonov treba zvážiť:
Svetelné podmienky: Zistite, koľko slnka dostáva vaša terasa počas dňa. Niektoré rastliny milujú priame slnko, zatiaľ čo iné uprednostňujú tieň.
Pôdne podmienky: Skontrolujte kvalitu a typ pôdy. Niektoré kvety potrebujú dobre priepustnú pôdu, zatiaľ čo iné si vyžadujú vlhkejšie prostredie.
Veľkosť a tvar záhona: Rozhodnite sa, akú veľkosť a tvar bude mať váš záhon. Vezmite do úvahy, že kvetinové záhony môžu byť rôznych tvarov ľ od klasických obdĺžnikov po organické, nepravidelné tvary. Rozmery určujú, koľko rastlín môžete umiestniť.
Farby a kombinácie rastlín: Vyberte si farebnú paletu, ktorá bude ladiť s okolím a so štýlom vašej terasy. Kombinácia rôznych farieb a výšok rastlín môže vytvoriť dynamický a esteticky príťažlivý záhon. Kombinujte rastliny, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach, aby záhon vyzeral pekne počas celej sezóny. Striedajte rôzne farby a textúry listov a kvetov, aby ste vytvorili vizuálny záujem.
Severná terasa v tmavom tieni
Tienisté miesta ponúkajú prekvapivé množstvo dizajnových možností. Často sa však s nimi zaobchádza akosi nedbalo. Ukážeme vám, že aj napriek severne orientovanej terase s celodenným tieňom môžete okolo nej vytvoriť pekné kvetinové záhony z tieňomilných rastlín.
Na inšpiráciu vám ponúkame riešenie terasy vo svahovitej záhrade. Aj keď je navrhovanie svahovitých záhrad oproti tým v rovine podstatne náročnejšie, nerovný terén ponúka skvelé možnosti horizontálneho rozčlenenia pozemku. Veľakrát horné časti pozemku umožňujú výhľad na záhradu alebo do krajiny, čo je v záhradnej tvorbe temer vždy výhoda.
Terasa zo severnej strany domu predstavuje príjemné posedenie v tieni počas horúcich letných dní. V tomto prípade je celá terasa zapustená do svahu a je ohraničená dvojstupňovým oporným múrom, ktorý sa otvára smerom do záhrady. Vďaka týmto dvom teraskám s výsadbou nepôsobí priestor tmavo. Celá terasa je s interiérom prepojená veľkoformátovými oknami a dvomi presklenými dverami. Obývačka a kuchyňa je tak v neustálom kontakte s terasou a so záhradou.
Výhody terasy orientovanej na sever:
Stabilné teploty: Tienisté terasy majú stabilnejšie teploty, čo môže byť príjemné počas horúcich letných dní. Môžete si užívať chladnejší a osviežujúci priestor, ktorý je ideálny na oddych.
Menej odparovania vody: Rastliny na tienistej terase vyžadujú menej vody, pretože nedochádza k rýchlemu odparovaniu. To môže ušetriť čas i náklady na zavlažovanie.
Ochrana pred UV žiarením: Terasa v tieni poskytuje prirodzenú ochranu pred škodlivým UV žiarením, čo je prospešné pre vašu pokožku a zdravie.
Výsadba v okolí posedenia
Vyvýšené záhony, ktoré tvoria zároveň oporný systém záhrady, sú vysadené väčšinou vždyzelenými trvalkami do polotieňa. Kvitnú pomenej, ale sú zaujímavé farbou a tvarom listov. Všetky rastliny majú výšku do 60 cm kvôli zachovaniu výhľadu do záhrady. V prípade skromného priestoru na výsadbu vyberajte rastliny s čo najdlhším efektom počas roka. V oboch úrovniach vyvýšených záhonov nájdete vždyzelenú ostricu, paprade, heuchery, astilby a čemerice. Za kuchynskou linkou je miesto na výsadbu byliniek, ktoré nevyžadujú plné slnko. Slnečné bylinky sú vysadené v inej časti záhrady.
Zoznam použitých rastlín
- Astilba čínska Pumila (Astilbe chinensis) Menšia astilba s výškou približne 30 centimetrov. Kvitne od júna do júla nápadnými fialovými kvetmi. Dobre sa jej darí na pôdach s prídavkom rašeliny. Astilby sú trvalky vhodné do polotieňa, dobre sa im darí v podraste pod korunami stromov. Kvety možno použiť do kytíc alebo nechať odkvitnúť v záhone, kde aj po vysušení vytvárajú zaujímavú štruktúru.
- Papraď samčia (Dryopteris filix-mas) Vytvára husté trsy svetlozelených listov. Dobre sa jej darí v tieni alebo pod korunami stromov. Na pôdu nie je náročná, no v kyslej a vlhkej pôde sa jej bude dariť najlepšie. Paprade sú obľúbené rastliny moderných i vidieckych záhrad. Hodia sa do monokultúrnych i zmiešaných záhonov.
- Ostrica japonská Irish Green (Carex morrowii) Efektná vždyzelená tráva vhodná do polotieňa a tieňa, ktorá vytvára husté trsy. Nevýrazný kvet je drobný a nezaujímavý, no táto odroda je napriek tomu veľmi obľúbená vďaka svojej sviežozelenej farbe, ktorá sa nemení. Údržba spočíva v odstraňovaní suchých listov z trsu, inak rastliny po čase strácajú na atraktivite.
- Heuchera Forever Purple (Heuchera hybrida) Heuchery sú vždyzelené trvalky s listami výrazných farieb. Forever purple je odroda s purpurovými listami s tmavou žilnatinou. Dorastá do výšky 40 centimetrov, kvitne nenápadnými kvetmi. Hodí sa do polotieňa aj na slnko. Vhodná je do zmiešaných záhonov, na okraje chodníčkov, ale aj do nádob na balkóny a terasy.
- Čemerica východná Anemone Green Tieto trvalky sú zaujímavé najmä obdobím kvitnutia. Často kvitnú celú zimu a kvety ostávajú na rastline až do júna. Odroda Anemone Green sa vyznačuje zaujímavým zeleným kvetom. Sú ideálne do podrastov stromov a do záhonov v polotieni. Vyhovuje im humózna a dobre priepustná pôda.
Ďalšie rastliny vhodné do tieňa:
- Funkia (Hosta) sú známe svojimi veľkými, dekoratívnymi listami v rôznych odtieňoch zelenej, modrej a žltej.
- Brunera veľkolistá (Brunnera macrophylla) má nádherné modré kvety a veľké srdcovité listy.
- Fuksie (Fuchsia) sú obľúbené vďaka svojim výrazným zveseným kvetom v odtieňoch ružovej, červenej, fialovej a bielej.
- Hortenzie (Hydrangea) sú známe svojimi veľkými guľovitými kvetmi. Aj keď niektoré druhy vyžadujú viac slnka, mnohé z nich dobre rastú aj v polotieni až tieni.
- Bergénia (Bergenia) je trvalka s veľkými lesklými listami a ružovými alebo bielymi kvetmi.
- Tiarella (Tiarella) je nízka trvalka s peknými listami a bielymi alebo ružovými kvetmi. Je ideálna na okraje záhonov.
Terasa na rozpálenom juhu
Pre mnohých záhradkárov môže byť výzvou vytvoriť zelený raj na mieste, kde slnko páli celý deň. Dokonca aj v črepníkoch na terase či balkóne. Stačí len zvoliť správne rastliny a venovať im trochu starostlivosti, a vaša terasa sa stane miestom, kde sa budete cítiť príjemne po celý rok.
Rovné strechy a terasy tvoria tisíce štvorcových metrov, ktoré majú potenciál stať sa zelenými oázami v urbanizovanom prostredí. Preto mnohé nové mestské projekty už počítajú s vytvorením zelených striech, ktoré výrazne zlepšujú mikroklímu vo svojom okolí. Zato staršie vydláždené terasy bez zelene sú veľakrát nevyužívané najmä preto, že v lete sú prehriate a pobyt na nich nie je príjemný. Inšpirujte sa naším projektom, v ktorom sme jednu takúto starú terasu premenili na kvetinový raj v meste.
Južne orientovaná mestská terasa na streche bytového domu ponúka nádherné výhľady na mesto aj okolitú krajinu a dostatok slnka po celý rok. Prioritou v tomto prípade bolo vytvorenie tieňa pod korunami stromov a tiež vytvorenie optickej bariéry do výšky zábradlia, ktorá by do priestoru vniesla pocit súkromia. Všetka obvodová zeleň je vysadená vo veľkokapacitných nádobách s objemom od 250 do 800 litrov. Vo výsadbe sú použité dreviny a trvalky, v doplnkových črepníkoch si domáci pestujú bylinky a letnia citrusy.
Vychytávka: Na výsadbu sme použili špeciálny odľahčený strešný substrát, ktorý je ľahký, nenasiakavý a nezmršťuje sa. Jeho výhodou je naozaj nízka hmotnosť a ľahká manipulácia, no nevýhodou, je, že nezadržiava vodu a živiny, a preto je vhodné najmä na južne orientovaných terasách inštalovať automatický závlahový systém a rastliny pravidelne prihnojovať.
Výhody južne orientovanej terasy
Dostatok slnečného svetla: Rastliny majú dostatok slnečného svetla, čo podporuje ich rast a bohaté kvitnutie. Je ideálna na pestovanie byliniek, zeleniny a kvetov, ktoré potrebujú veľa slnka a lákajú do záhrady opeľovače, ako sú včely a motýle, čím podporíte biodiverzitu vo svojej záhrade.
Predĺžená sezóna pestovania: Vďaka dostatku slnka môžete pestovať rastliny s dlhšou vegetačnou sezónou.
Úspora energie: Slnečné lúče môžu v zime pomôcť ohriať dom, čo môže znížiť náklady na vykurovanie.
Zoznam použitých rastlín
- Albízia ružová Ombrella (Albizia julibribrissin) Albízia je strom pochádzajúci z tropických oblastí, no posledné roky ju možno v teplejších oblastiach a na chránených stanovištiach bez problémov pestovať aj u nás. Je zaujímavá najmä svojimi nevšednými kvetmi, ktoré sa na rastline objavujú od júla do septembra. Má nepravidelnú korunu dáždnikovitého tvaru, ktorá vytvára príjemný rozptýlený tieň.
- Platan javorolistý (Platanus acerifolia) Platany dobre znášajú rez, a preto sú veľmi vhodné na tvarovanie. Na vysokej korune tak možno vytvoriť plochú konštrukciu, podľa ktorej sa tvarujú konáre a nové výhonky. Vertikálne tvary sú vhodné ako vizuálna bariéra od susedov, horizontálne ploché koruny sú ideálne na vytvorenie tieňa nad terasou. Nevyhnutný je však každoročný tvarovací rez.
- Javor dlaňovitolistý (Acer palmatum) Nazýva sa tiež japonský javor. Tieto javory majú množstvo odrôd s rôznou farbou a tvarom listov. Najlepšie sa im darí v polotieni, no niektoré odrody s väčšími listami znesú aj plné slnko. Majú riedky habitus a pestujú sa ako kry alebo menšie stromy. Rastú pomaly a nevyžadujú zvláštny rez, pretože majú veľmi pekný prirodzený tvar.
- Kosodrevina (Pinus mugo) Prirodzene sa vyskytuje na skalnatých a slnečných miestach. Nie je náročná na pôdu, znáša plné slnko. Vyšľachtených je množstvo kultivarov s rozdielnou dĺžkou ihličia a finálnym vzrastom. Najmä menšie odrody sú mimoriadne vhodné na slnečné terasy a skalky, pretože nevyžadujú zvláštnu starostlivosť ani rez.
- Levanduľa úzkolistá Munstead Strain (Lavandula angustifolia) Obľúbená aromatická, kompaktná a vždyzelená rastlina vhodná do záhonov i nádob. Znáša plné slnko a láka včely a motýle. Ideálna na výsadbu do priepustného strešného substrátu. Pre zachovanie kompaktného tvaru je nutné rastlinu každoročne rezať. Najvhodnejší čas na rez je po odkvitnutí.
- Proso prútnaté Heavy Metal (Panicum virgatum) Táto okrasná tráva s modrozelenými listami dorastá do výšky 80 až 100 centimetrov. Má úzky a vzpriamený tvar, a preto sa hodí na vytváranie živých plotov. Kvitne od augusta do októbra jemnými kvetmi, ktoré veľmi nepresahujú výšku listov. Obľubuje slnečné stanovisko a dobre priepustnú pôdu.
- Šalvia hájna Caradonna (Salvia nemorosa) Okrasné šalvie sú ideálne na slnečné stanovisko, na okraj záhona či do nádob. Kvitne od mája do augusta a po zrezaní odkvitnutých kvetov rastlina opätovne zakvitne. Obľubuje priepustné pôdy a neznáša zamokrenie.
- Kavyľ Ponytails (Stipa tenuissima) Veľmi obľúbená okrasná tráva s jemnými listami a kvetmi pripomína vlasy vejúce vo vetre. V tejto výsadbe je spolu s rebríčkom použitá ako podrast vyšších stromov. Je dekoratívna počas celého roka a údržba spočíva v zrezaní trsu na jar. Vhodná je na skupinové výsadby.
Ďalšie rastliny vhodné na horúci juh:
Echinacea (Echinacea purpurea) je atraktívna, liečivá rastlina s farebnými kvetmi, ktoré milujú slnko.
Rudbeckia (Rudbeckia hirta) má jasnožlté kvety, ktoré kvitnú celé leto.
Gaura (Gaura lindheimeri) je trvalka, ktorá kvitne celé leto až do jesene. Je odolná proti suchu a má jemné, motýľom podobné kvety.
Šalvia (Salvia) je veľmi odolná rastlina, ktorá znáša horúčavy a sucho. Kvety sú atraktívne pre opeľovače a prichádzajú v rôznych farbách.
Bylinky – ako napríklad bazalka (Ocimum basilicum), rozmarín (Rosmarinus officinalis) či tymián (Thymus vulgaris)
Oleander je veľmi odolný proti suchu a miluje slnko. Jeho krásne kvety prichádzajú v rôznych farbách, ako sú biela, ružová, červená a žltá.
Agáve (Agave) je sukulent, ktorý je mimoriadne odolný proti suchu a horúčavám. Má dramatické, architektonické listy, ktoré pridávajú výrazný vizuálny prvok.
Lantana (Lantana camara) je kvitnúca rastlina, ktorá znáša vysoké teploty a sucho. Kvety sú farebné a priťahujú motýle.
Železník (Verbena) je ďalšia kvitnúca rastlina, ktorá dobre rastie na slnečných a horúcich miestach. Kvety sú dostupné v rôznych farbách a kvitnú celé leto.
Terasa podľa mikroklímy
Záhradu nestačí poznať iba podľa orientácie na svetové strany. Stanovisko pre výsadbu rastlín ovplyvňujú tiene susedných budov a plotov, prevládajúci vietor alebo hladina spodnej vody. Výber rastlín preto prispôsobte nielen svetovým stranám, ale aj mikroklimatickým podmienkam daného miesta.
Spevnená mlatová terasa v zadnej časti záhrady je umiestnená pod korunami odrastených stromov. Tie vytvárajú nad posedením tieň a napriek tomu, že je terasa južne orientovaná posedenie na nej je i v letných mesiacoch príjemné. Na terasu nadväzuje detské ihrisko a celý tento spoločenský priestor lemuje okrasný záhon.
Blízkosť detského ihriska a terasy je v tomto prípade veľmi žiaduca. V rodine sú dve malé deti a práve umiestnenie detského kútika do blízkosti terasy umožňuje rodičom posedieť si na terase a zároveň mať deti stále na očiach. Detský kútik je vytvorený ohraničením z drevených hranolov a plocha je vysypaná kôrou. Do tohto priestoru možno umiestniť pieskovisko, detský domček či šmykľavku. Keď deti vyrastú, priestor sa jednoducho premení na okrasný záhon.
Zoznam použitých rastlín
- Slivka Bystrická (Prunus domestica) Obľúbená odroda slivky, ktorá prináša stredne veľké, šťavnaté, aromatické plody, ktoré dozrievajú v polovici septembra. Pre pekný tvar a dobrú rodivosť vyžaduje každoročný rez. Podobne ako iné ovociny môže byť napádaná škodcami či plesňami, preto je vhodné stromy sledovať a v prípade potreby včas zasiahnuť.
- Perovec psiarkovitý Hameln (Pennisetum alopecuroides) Obľúbená okrasná tráva dorastá do výšky približne pol metra. Tvorí husté sýtozelené trsy a koncom leta kvitne nápadnými klasmi kvetov, ktoré sú v záhrade atraktívne až do jari. Na zimu ju netreba zväzovať. Na jar stačí zrezať suchý trs a tráva sa opätovne zazelení.
- Okrasný cesnak Gladiator (Allium) Okrasný cesnak s nápadnými guľovitými kvetmi s priemerom až 14 centimetrov bude v čase kvitnutia v záhrade neprehliadnuteľný. Vysádza sa do zmiešaného záhona spolu s okrasnými trávami, pretože jeho listy hneď po vykvitnutí schnú a zaťahujú a rastlina sa po čase zo záhona vytratí a vyraší opäť až na jar.
- Echinacea purpurová Magnus (Echinacea purpurea) Nenáročná echinacea vhodná na slnko aj do polotieňa. Kvitne veľkými ružovými kvetmi a výborne sa hodí do vidieckych i moderných záhrad. Láka včely a motýle a vynikne najmä v zmiešanom kvetinovom záhone. Po čase sa dá rozmnožovať delením, no často sa aj sama vysemeňuje.
- Levanduľa prostredná Sensationall (Lavandula intermedia) Odroda je dobre mrazuvzdorná s rýchlym zakladaním kvetu od začiatku leta. Výška zakvitnutej rastliny je 50 – 65 centimetrov. Pre kompaktný rast potrebuje pravidelný rez. Ten je vhodné vykonať po odkvitnutí.
- Hortenzia kalinolistá Nikko Blue (Hydrangea macrophylla) Kvitne bohato veľkými guľovitými kvetmi od konca júna až do konca leta. Kvitne na minuloročných výhonkoch. Odkvitnuté kvety sa odporúča zrezať, podporí sa tým ďalšie kvitnutie rastliny. Aby si zachovala peknú modrú farbu kvetov, je nutné ju pestovať v kyslej pôde.
- Funkia Wide Brim (Hosta) Pestrolistá funkia so zeleným listom s bielym okrajom. Funkie sú rastlinky obľubujúce vlhkú pôdu a polotieň. Výborne sa hodia ako podrast k hortenziám. Kvitnú zväčša nenápadným kvetom, zaraďujú sa medzi rastliny okrasné listom. Často ich však napádajú slizniaky, preto ak ich chcete pestovať, zaistite záhonu dostatočnú ochranu proti týmto škodcom.
Ako plánovať záhony
Nakreslite plán záhonu: Použite mriežku alebo kruhový diagram, kde znázorníte polohu každého druhu rastliny. Pomôže to vizualizovať konečný vzhľad.
Označte výšku a farby: Označte každú rastlinu podľa výšky a farby kvetov, aby ste videli, ako budú vyzerať vedľa seba.
Udržujte správny rozostup: Každá rastlina má odporúčaný rozostup na základe jej konečnej veľkosti. Dodržiavanie týchto odporúčaní umožní rastlinám dostatočne rásť bez konkurencie.
- Nízke rastliny (do 30 cm): Rozostup 15 – 30 cm.
- Stredne vysoké rastliny (30-60 cm): Rozostup 30 – 45 cm.
- Vysoké rastliny (nad 60 cm): Rozostup 45 – 60 cm alebo viac.
Vytvorte vrstvený vzhľad
- Predné vrstvy: Nízke rastliny, ktoré tvoria prednú líniu záhonu.
- Stredné vrstvy: Stredne vysoké rastliny, ktoré pridávajú objem a textúru.
- Zadné vrstvy: Vysoké rastliny, ktoré tvoria pozadie alebo centrálny bod.
Výsadba
Predbežné umiestnenie rastlín: Pred výsadbou rastliny rozložte na povrchu záhonu podľa plánu. Upravte ich polohu, ak je to potrebné.
Výsadbové jamky: Vykopte jamky podľa veľkosti koreňového balu rastlín. Sadiace jamky by mali byť o niečo väčšie ako koreňový bal.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Ida Furiková, Jana Komadelová
Foto: Atelier Flera, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre