Toto sú tri najčastejšie škodce viniča! Aké sú možnosti prevencie a ochrany?

Vlnovníkovec viničový
Zdroj: istock.com

Vinič potrebuje našu pozornosť počas celého roka. Okrem chorôb ho totiž môžu napadnúť aj rôzne škodce, a preto je dôležité zasiahnuť čo najskôr. Prečítajte si, aké sú možnosti prevencie a ochrany.

1. Obaľovače

Na poškodených častiach môžete nájsť vlákna, ktorými ich k sebe viažu. Obaľovač mramorovaný a pásový požierajú kvety, strapinu a druhá generácia húseníc aj bobule, ktoré následne napádajú huby.

Obaľovač na viniči
Obaľovač na viniči. | Zdroj: shutterstock.com
Ochrana: pomocou prírodných insekticídov Spintor, použiť môžete aj prírodné hnojivo Boroil, z biologických Biobit XL a Lepinox Plus a iné.

2. Vlnovníkovec viničový

Cicia rastlinné šťavy na spodnej strane listov viniča. Podráždené bunky reagujú tvorbou malých bielych chĺpkov a zdurením pletiva na vrchnej strane listu, čím vzniknú hrbolčeky.

Vlnovníkovec viničový
Vlnovníkovec viničový | Zdroj: shutterstock.com
Ochrana: preventívny postrek v čase pučania sírnatými prípravkami, ako sú napríklad Kumulus, Sulex, Sulikol, Thiovit Jet.

3. Roztočce

Roztočec chmeľový a ovocný škodí cicaním rastlinných štiav na spodnej strane listu, kde môžete nájsť aj drobné pavučinky a čierne guľôčky trusu. Napadnuté listy medzi žilkami žltnú, pri silnom poškodení pletivá odumierajú a list sa trhá.

Roztočec na viniči
Roztočec chmeľový/ovocný. | Zdroj: shutterstock.com
Ochrana: nasadenie dravého roztoča Typhlodromus pyri, ktorý populáciu škodcu úspešne zlikviduje.

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.