Muž pri fúriku v záhrade
Zdroj: iStock

Čo treba urobiť v záhrade na konci leta a ako ju pripraviť na jeseň

Pre väčšinu záhradkárov znamená koniec leta zber úrody a odstraňovanie rastlín, ktoré už odrodili či odkvitli. Zároveň sa treba pripraviť na jesenný výsev. Čo ešte v záhradke urobiť, kým príde jeseň?

Laickí aj profesionálni záhradníci sa zhodnú na jednom – burine sa najviac darí v auguste. Preto je teraz mimoriadne dôležité odstraňovať burinu. Keď ju vytrhnete zavčas, zabránite jej samovýsevu a na budúci rok budete mať buriny menej. Rovnako je dôležité udržiavať záhony okrasných jednoročiek a trvaliek v zdraví. To znamená pravidelne odstraňovať všetky zvädnuté kvety, čím podporíte zdravý nový rast a tvorbu pukov. Všetky rastliny, ktoré vädnú, schnú, odrodili alebo majú známky chorôb, ihneď odstráňte zo záhonov, aby sa nerozšírili škodcovia a choroby.

Úroda a voľný priestor

Nezabúdajte pravidelne zberať úrodu (paradajky, papriky, cuketa, tekvice), vďaka tomu rastlina vytvorí viac kvetov, z ktorých ešte môžu byť chutné plody. Ak vám zostali prázdne miesta po rastlinách, ktoré už vegetačné obdobie skončili, vyplňte ich. Môžete použiť mulčovanie, krycie plodiny alebo rastliny vhodné na jesennú výsadbu. Nikdy však nenechávajte zem holú, pretože to je priam pozvánkou pre burinu a škodcov.

Košík so žltými jablkami
Zdroj: iStock

Odložte si semiačka, zúžitkujte úrodu

Využite každý kúsok svojej úrody. Odložte si semená zeleniny, ovocia či kvetov, ktoré vám priniesli najväčšiu radosť a ktorým sa vo vašich podmienkach darilo, do budúcej sezóny. Ak máte prebytok plodov, pripravte si z nich zaváraniny, džemy či nakladanú zeleninu. Zozbierajte zvyšky byliniek a nechajte ich vysušiť, aby ste mali chutnú zásobu do varenia po zvyšok roka. Mnohým bylinkám sa darí aj v interiéri – môžete si zasiať do pestovateľských podložiek ďalšie.

Jesenná úroda

Postupné ochladzovanie na konci leta a začiatkom jesene znamená ideálne prostredie na pestovanie jesenných plodín (kel, šalát, rukola, horčica a špenát). Úrodu z nich môžete zbierať až do prvých silnejších mrazov. Koncom augusta – začiatkom septembra je čas zasiať semená rýchlej jesennej zeleniny priamo do zeme. Zakryte ich zeminou a udržiavajte dobre zavlažované, aby ste podporili klíčenie. Ak žijete v teplejších končinách Slovenska, môžete siať aj repu, reďkovky, brokolicu, kapustu.

Muž a dieťa v záhrade pri fúriku
Zdroj: iStock

Pripravte si kompost

Pripravte si kvalitný kompost. Pridajte organické materiály: prezretú zeleninu a ovocie, zvyšky rastlín, posekané listy a nechajte ich pracovať, aby vznikol čo najvýživnejší kompost. Pravidelne ho prehadzujte. Mal by byť pripravený do obdobia, kým z vašej záhrady zmizne aj posledná jesenná úroda. Potom kompost, prípadne aj mulč rozsypte na prázdne miesta.

Udržiavajte kríky a stromy

Ak máte vo svojej záhrade kríky, stromy alebo iné trvalky, teraz je čas na rez. Keď odkvitnú, podľa potreby ich ostrihajte. Rovnako zrežte všetky suché časti. Mrazuvzdorné stromy a kríky ešte stále potrebujú hlboké zavlažovanie, najmä v teplých dňoch, aby boli pripravené bez problémov zvládnuť zimu.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje