Škodí brečtan stromu?
Kúpili sme starší dom s peknou, ale neudržiavanou záhradou. Jej súčasťou je aj niekoľko stromov, ktorých kmene obrastá brečtan. Je na ne pekný pohľad, no obávam sa, či im brečtan neškodí. (Radovan L., Rovinka)
Brečtan je pre dreviny (stromy), ktoré porastá, v podstate neškodný. Najčastejšie vzbudzuje obavy to, ak sa táto drevina pevne prichytí pomocou prísavných korienkov o kôru stromu. V skutočnosti však drevine neodoberá živiny, vodu a dokonca ani svetlo, pretože aj keď prerastie do koruny stromu, vždy zostáva v jej vnútri. Brečtan pomáha udržať stabilitu dreviny – platí to hlavne pre staršie stromy, ktoré obrastá, a tiež zvyšuje v jej blízkosti vzdušnú vlhkosť, čo je prospešné. Aby sa príliš nerozrástol, je dobré priebežne ho prestrihávať a nenechať ho prerásť až do koruny. Miesta, kde rastie, treba viac zavlažovať.
(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)
Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
pan koštal vobec nema pravdu nech nezavadza treba si to naštudovat pan koštal.
Toľko hlúposti v jednom článku pána Koštála by mali vrátiť do školy
@milan 9. januára 2016 at 13:10
A nemalo by to byť naopak? Nemali by ste si to naštudovať Vy???? Brečtan totiž nie je parazit, živiny berie KOREŇMI z pôdy, nie zo svojej opory. Čím sa asi podľa Vás, predpokladám absolventa Vysokej školy života živý taký chudák brečtan, ktorý obrastá staré domy? Vápnom z omietky malty?
@Renáta 20. apríla 2023 at 12:54
Vy ste evidentne tiež absolventka Vysokej školy života že? Kde sú tam hlúposti? Mali ste sa radšej Vy vrátiť do školy a neprezentovať verejne svoju hlúposť.
My máme strom jaseň ktorý obrastal brečtan. Začal chradnuť.Manżel ho od neho oslobodil a už druhý rok sa jaseňu darí.
Zaujímavý článok ,my máme v záhrade veľa brečtanu.
A dosť úporne s ním bojujeme.
je agresívny , rozrastá sa a je ho všade plno.
Nám hlavne na ňom prekáža ,že spôsobuje dosť veľké rany na kmeni stromov. Sú to také ryhy dosť hlboké (možno šírky cca 5 mm,hlboke 3-4 mm , v ktorých je brečtan pevne prichytený.
Zaujíma ma názor ostatných čitateľov. Hlavne fakty,
Není ani třeba se vracet hned do školy! Stačí se jít jen projít do lesa nebo do parku a obrátit svůj zrak vzhůru do korun stromů.
I malé dítě pozná, že stromu asi nesvědčí, když se do 3\4 jeho výšky plazí, mezi již uschlými větvemi, silný a zákeřný sytě zelený břečťan. A když ho žádný s těch odborníků, nebo nebožáků co jim uvěřili, nezastaví bude se plazit dál, dokud bezbranný strom úplně nezahubí.
Nevím jaké procesy tam probíhají ale fakt je ten, že stromy pod náporem břečťanu HYNOU! Konkrétně schnou.