Škodí brečtan stromu?

Škodí brečtan stromu?

Kúpili sme starší dom s peknou, ale neudržiavanou záhradou. Jej súčasťou je aj niekoľko stromov, ktorých kmene obrastá brečtan. Je na ne pekný pohľad, no obávam sa, či im brečtan neškodí. (Radovan L., Rovinka)

Brečtan je pre dreviny (stromy), ktoré porastá, v podstate neškodný. Najčastejšie vzbudzuje obavy to, ak sa táto drevina pevne prichytí pomocou prísavných korienkov o kôru stromu. V skutočnosti však drevine neodoberá živiny, vodu a dokonca ani svetlo, pretože aj keď prerastie do koruny stromu, vždy zostáva v jej vnútri. Brečtan pomáha udržať stabilitu dreviny – platí to hlavne pre staršie stromy, ktoré obrastá, a tiež zvyšuje v jej blízkosti vzdušnú vlhkosť, čo je prospešné. Aby sa príliš nerozrástol, je dobré priebežne ho prestrihávať a nenechať ho prerásť až do koruny. Miesta, kde rastie, treba viac zavlažovať. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. pan koštal vobec nema pravdu nech nezavadza treba si to naštudovat pan koštal.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.